Punica granatum

anette_b

Member
cand eram copil , aveau vecinii o multime de arbusti de rodiu. si infloreau foarte frumos , rosu sau roz . fructe nu cred ca faceau.
asta se intampla in turnu severin , la bunici. iar rodiul se numea acolo rubin.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Mai Dane, ce le faci tu oare la plante? Eu cred ca le mai dai si ceva steroizi din cand in cand :roll: Eu am plantat un pui in gradina toamna trecuta, in primavara foooarte tarziu a dat de jos si acum are abia 30 cm. e drept ca a baut cam putina apa, ca l-am cam sarit la udari, cu seceta asta am o gramada de udat :oops:
 

Floria

Active Member
danero2004 a spus:
Ia te uita si Nana ce harnic e :rofl:
Nici n-am apucat sa vad bine Rodiu, ca m-a hipnotizat decorul din spate. A trebuit sa mai intru inca odata. Ce ai tu acolo in spate ? Vrem o poza mai ampla.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
claude a spus:
Mai Dane, ce le faci tu oare la plante? Eu cred ca le mai dai si ceva steroizi din cand in cand :roll: Eu am plantat un pui in gradina toamna trecuta, in primavara foooarte tarziu a dat de jos si acum are abia 30 cm. e drept ca a baut cam putina apa, ca l-am cam sarit la udari, cu seceta asta am o gramada de udat :oops:
Stiu eu , poate le dau ceva "anabolizante" :evil:

Asta in realitate e un pui din 2007 care an de an a fost in ger dar dadea doar de la nivelul solului si anul asta am vazut ca intarzie , cum a scos 2 frunze l-am scos , si de atunci (iunie) si pana acum a facut ...asta :rofl:


Floria a spus:
danero2004 a spus:
Ia te uita si Nana ce harnic e :rofl:
Nici n-am apucat sa vad bine Rodiu, ca m-a hipnotizat decorul din spate. A trebuit sa mai intru inca odata. Ce ai tu acolo in spate ? Vrem o poza mai ampla.
E un locusor amenajat , caci gradina inca nu e la parametri profi , si in fata casei s-a jucat nevasta cu niste garoafe ,salvie , buxus , trandafiri am mai pus eu un bradut , o weigela , o bazdoaga (craite ) ...
 

Floria

Active Member
Astazi am mancat rodie culeasa din arbust. Nu era fructul foarte mare , nici prea bine copt dar era dulce la gust si binenteles am pastrat semintele. Arbustul se afla in Bucuresti are 3m si era plin de fructe, se pare ca rezista bine la clima noastra fara protectie.
 

Floria

Active Member
Maine voi pune si poze. Aparatului meu i s-au descarcat bateriile dar a facut poze prietena mea.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Re:

Floria a spus:
Maine voi pune si poze. Aparatului meu i s-au descarcat bateriile dar a facut poze prietena mea.
Nu ai mai gasit baterii :incapatanat: :giggle:

Nana recent , pacat ca nu s comestibile ca as avea recolta :tavalit:

 

fixpix

Active Member
Vreau un sfat!
Am vreo 3 plantati aiurea prin gradina, cresc binishor, dar iarna cam ingheata. Primavara da o groaza de lastari de jos, dar de 2 ani incoa, nu vad pic de floare.
Merita sa-i mai tin?

Oare trecuti la ghiveci si iarna in casa ar avea ceva succes?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
tulai Doamne , au trecut 3 ani de cand ma distram punand o samanta dintr-o rodie uriasa si iata ca azi a sosit minunea



4 flori sunt in total macar una sa duca la capat :)
 

ghia_don

Active Member
Piticul meu e incarcat cu flori, si chiar un fruct sta sa se coaca :)



Chiar nu-i comestibil fructul? :fluierat:
 

Roxana Peled

Active Member
Cum nu e comestibil? Adica ce are? Ca otravitor nu poate sa fie :|

Eu am unul pe care l-am adus cu mine din Thailanda, face o dulceata de fructe, stiu pentru ca am mancat din el. De cand l-am adus in Romania insa nu a avut nici macar o tentativa de a mai inflori Prima iarna l-am lasat, protejat cu polistiren si folie cu bule, in gradina. A inghetat pana la pamant dar a lastarit in primavara. A doua iarna si-a petrecut-o cu mine in casa. Nu i-a prea placut dar nici prea urat nu a reactionat. Acum arata foarte bine dar flori?...nici pomeneala. Te rog, spune-mi, ce-i faci a lui tau? Ingrasaminte, sol, apa? Cum poate fi asa de mic si asa de inflorit? Si cu fructa? :eek:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
ghia_don a spus:
Piticul meu e incarcat cu flori, si chiar un fruct sta sa se coaca :)



Chiar nu-i comestibil fructul? :fluierat:

nu e chiar ...placut , desi aduce doar a rodiu , e f mic si lipsit de suc... dar e fain ca ornament :marfa: , in cei cu rodii mari am si unul care are fructe ca al tau inca din aprilie-mai , asa ca e timp sa se coaca sa mi infirme constatarea :hug:
 

Roxana Peled

Active Member
danero2004 a spus:
ghia_don a spus:
Piticul meu e incarcat cu flori, si chiar un fruct sta sa se coaca :)



Chiar nu-i comestibil fructul? :fluierat:

nu e chiar ...placut , desi aduce doar a rodiu , e f mic si lipsit de suc... dar e fain ca ornament :marfa: , in cei cu rodii mari am si unul care are fructe ca al tau inca din aprilie-mai , asa ca e timp sa se coaca sa mi infirme constatarea :hug:
Si tu ai fructe? Ce le faceti oameni buni?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Dimineata masaj , la pranz sauna si seara baie in piscina :D

traducere

Dimineata ingrijire foliara , la pranz soare cat cuprinde , si seara o baie in stropi fini cu apa calduta :D
 
Sus