Punica granatum

geodezia

Well-Known Member
adica stropesti cu bionat sau folifert ...si fier (chelati) ..ca am si eu 1 buc aveam 2 da unu a dat coltu de anul trecut mic pricajit acum s-a inalta are 70cm un bat lungan ..il am intr-un vas mai maricel de 30l acolo va dormi la iarna asta iarna cu toate lucrarile mele erau niste bete goale de era sa le arunc si in aprrilie a dat frunzulite l-am mutat pe supravietuitor in vas mai mare si acum a crescut .. cred ca la anu ii tai virfu sa ramifice .. cald rau murim de cald noi vad ca plantele rezista :eek:f:
 

destetptuulet

New Member
Cum mie îmi place rodiul,normal că am intrat aci. La anul pun şi eu în grădină.În ploieşti să ştiţi că erau şi cu fructe pe ei şi le-au adus la coacere,doar 2! :eek: Dar e bine,au fost bune.Mai caut despre el.Mie îmi place varietatea aia cu seminţele mov,pulpa,şi coaja portocaliu.
 

Roxana Peled

Active Member
multumesc pentru sfaturi, o sa incerc si eu cu tratament foliar. Al meu ramifica in nestire dar poate ca asa ii e soiul...
Trebuie neaparat sa ma duc sa-l caut pe ala cu fructe de langa televiziune ...am vazut in paginile anterioare un post de acum cativa ani :)
Tre sa vad si eu asa minune in Romania....
 

ghia_don

Active Member
Nu-i fac nici un tratament special, doar apa si soare...anul asta daca i-am dat de 2-3 ori ceva guano...
Iar acum chiar e maaare asa cum il vedeti :rofl: ..dar sa-l fi vazut anul trecut: un fir de ata de vreo 5 cm cu floare in virf :eek: ...m-a surprins si pe mine, ca abia il prinsesem dintr-un butas mic-mic..
 

geodezia

Well-Known Member
pai ingrasamintul de guano e mai tare decit orice trataemnt foliar .. eu nu am pe aici ..am avut luat de la Metro si se vedea imediat diferenta .. in anul ala am rizgiit si rosiile in gradina cu el si au crescut ca nebunele ..nu mai stiu cit a fost parca 10 ron sticla acum daca nu am mai fost pe la metro nu mai stiu cit e .. prin piata pe la noi daca intrebi te intreaba vinzatoarele ce e aia ,,, zic lilieci rahat de liliac ce sa fie ca nu e cine stie ce chimicala ineventata de mine ... ridica din umeri neputincioase da nici nu noteaza .. eu cind fac preparatele pentru gradina dau si pe vie si pe flori .. asa ca vrind nevrid nu ma lasa inima sa nu am toate stropite cu bionat si ce mai pun pe acolo.. acum trebuie sa pun ceva contra gindacilor ca imi rod bunatate de vinete ...
:eek:f: :eek:f:
 

destetptuulet

New Member
Da,dar măcar voi sunteţi mai fericiţi ca mine,eu am avut din seminţe,tocmai urma să înflorească şi avea numai 30 cm şi urma să îl pun afară în grădină anul viitor.Dar mi-am murit,cred că din cauza ghiveciului,lor le place grădina.Iar o iau de la capăt cu seminţele! :( :| :cry:
 

Roxana Peled

Active Member
destetpuulet, de ce seminte?...auzi... se prinde din butasi... :)
ghia_don, spune-ne si noua cum e cu butasii...
in ce perioada l-ai luat, era un butas mai lemnos, mai verzisor ... s-a prins usor?
daca anul trecut era mic si anul asta e mare... :visator: ... asa planta imi doresc...
cum inradacinam si noi butasi d-astia? ca gasesc eu o tufa de jumulit ...
Poate o gasesc pe AIA DE LA TELEVIZIUNE :rofl:
 

destetptuulet

New Member
Re:

michaela a spus:
Al meu nu a produs fructe niciodata in urma infloririi... eu am zis ca e doar ornamental... :) creste destul de repejor... am o tufa dintr-un lastar pus acum un an- mi-a intrat cainele direct in tufa mare, si a rupt din crengi. pe care le-am infipt in pamant - eu am zis ca dezvoltarea lui merge f bine... adica am fost multumita din crenguta anul asta sa vad tufita...
il am in gradina de vreo 5 sau 6 ani.... cand sunt ierni grele cu - mult :) degera partial ramurile tinere... dar asa cum am zis si albizia face la fel asa ca.... m-am obisnuit cu el :rofl:
...........................
Asta e un Punica granatum care face fructe micute..... insa nu am reusit sa "consumam" din ele.... pe el nu-l am acasa ci la munte- am zis ca nah... acasa sa am ceva mai special , asa ca am cumparat legrellei :wink:
Tu chiar ai fructe pe el!? :roll: :eek: :? :( :)
 

ghia_don

Active Member
Roxana, e simplu cu butasii..cel putin pe mine m-au surprins pentru ca s-au prins foarte repede..
Am pus in primavara doi butasi mici de Nana, aveau cam 5-6 cm, am zis sa incerc, chiar daca am crezut ca nu voi avea succes cu ei. Erau butasi de capat de lastar, asa ca nu mai tin minte daca erau semilemnificati sau verzi..oricum erau foarte firavi si subtiri..I-am pus direct in pamint cu pet deasupra si i-am lasat asa pina au inceput sa le creasca frunzulite noi..nu mai stiu cit a durat perioada de inradacinare, dar in vara deja ghivecelul era afara, unde mi-a facut surpriza sa si infloreasca unul din butasi..Era tare caraghios asa mic si cu floarea in cap, pe care abia putea s-o tina..
Unul s-a uscat anul asta pentru ca nu l-am udat citeva zile si fiind foarte mic ghiveciul s-a uscat fara sa-l mai pot resuscita. Celalalt e cu flori si fruct..dar sa nu crezi ca e prea mare, n-are mai mult de o plama inaltime, ba chiar mai putin... :D
 

Roxana Peled

Active Member
ghia_don a spus:
Roxana, e simplu cu butasii..cel putin pe mine m-au surprins pentru ca s-au prins foarte repede..
Am pus in primavara doi butasi mici de Nana, aveau cam 5-6 cm, am zis sa incerc, chiar daca am crezut ca nu voi avea succes cu ei. Erau butasi de capat de lastar, asa ca nu mai tin minte daca erau semilemnificati sau verzi..oricum erau foarte firavi si subtiri..I-am pus direct in pamint cu pet deasupra si i-am lasat asa pina au inceput sa le creasca frunzulite noi..nu mai stiu cit a durat perioada de inradacinare, dar in vara deja ghivecelul era afara, unde mi-a facut surpriza sa si infloreasca unul din butasi..Era tare caraghios asa mic si cu floarea in cap, pe care abia putea s-o tina..
Unul s-a uscat anul asta pentru ca nu l-am udat citeva zile si fiind foarte mic ghiveciul s-a uscat fara sa-l mai pot resuscita. Celalalt e cu flori si fruct..dar sa nu crezi ca e prea mare, n-are mai mult de o plama inaltime, ba chiar mai putin... :D

Ce grozav! :D
O sa incerc si eu. Acum mai ramane sa gasesc butasii :)
Scria cineva acum cativa ani in acelasi topic ca vazuse un rodiu cu fructe in el intr-o gradina de pe langa televiziune in Bucuresti. Am sentimentul ca l-am vazut si eu la un moment dat si cum nu-mi amintesc unde, cu proxima ocazie, cand voi avea un pic de timp, ma voi duce sa-l caut.
Ies la cersit! ... sau la furat! una din doua.... :oops:
 

ghia_don

Active Member
Vezi ca cel din gradina nu e tot una cu Nana..
Butasii de la cel de gradina cred ca merg afara, cu pet in cap, ca la trandafiri..dar nu stiu sigur..Fa si tu rost ;-) de mai multi butasi si pui si la ghiveci si direct afara...experimentezi.. :D
 

destetptuulet

New Member
destetptuulet a spus:
Da,dar măcar voi sunteţi mai fericiţi ca mine,eu am avut din seminţe,tocmai urma să înflorească şi avea numai 30 cm şi urma să îl pun afară în grădină anul viitor.Dar mi-am murit,cred că din cauza ghiveciului,lor le place grădina.Iar o iau de la capăt cu seminţele! :( :| :cry:
Deci,după cum vedeţi,în postu de mai sus am scris despre necazul meu.O să mă ajutaţi cu celălalt?
O să vedeţi programul lui şi poate o să îmi ziceţi de ce a murit.Acesta era programul:

O dată la 2 săptămâni era udat cu 310 mililitri de apă.Avea soare cam 10-11 ore pe zi,o dată la 3 săptămâni îngrijiri foliare,în rest iubire şi ceva îngrăşământ.De ce a murit?

Iară o să încerc din nou să prind din seminţe şi poate mă veţi ajuta cu sfaturi.
 
Sus