Rasaduri

geodezia

Well-Known Member
pai la mine au inceput sa germineze dupa 4 zile dar servetelul il pui intr-o punga si o legi la gura dupa care eu am pus deasupra caloriferului bine nu pe ci linga pe marginea geamului ... si dupa 4 zile au germinat dupa care am pus in pamint
 

elenafles

Active Member
claude a spus:
Ce va mai complicati voi...de ce nu le puneti pur si simplu in pamant? :?
Claudia,nu e nici o complicatie.Dimpotriva. Mi-e mai usor asa, sunt sigura ca ce am pus in pamant rasare.
Sunt seminte care rasar foarte greu ,uneori deloc.Am folosit metoda anul trecut la ardei si mi-au rasarit in 5 zile.In conditii normale ma tot chioram la ei si abia rasareau dupa 20 zile. :rofl:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
1. pentru ca stii ca iti ies din ce pui
2. nu papa balaurii semintele in pamant
3. scapi de 2 sapt sau cam atat de pamant pe degete :D
....
 

victoria

Active Member
Nu-ti da pumni,asa ma invatase o vecina,sa ii pun in ciorap umed(din ala subtire de dama apoi infasurat intr-o carpa umeda de bbc) si sa le tin la caldura.S-au mai agatat de ciorap o mica parte,ca aveam multe :) dar a mers.
Pe urma nu am mai facut asta pentru ca nu puteam de copii.Mi le luau de pe unde le puneam si ramaneam fara :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
danero2004 a spus:
1. pentru ca stii ca iti ies din ce pui
2. nu papa balaurii semintele in pamant
3. scapi de 2 sapt sau cam atat de pamant pe degete :D
....

1. Pai si ce, in pamant nu iese tot ce pui? :?
2. Daca semeni in pamant de la sac, nu ai balauri
3. Pai nu scormonesc zilnic in ghivece :rofl:
Sincer, mie pentru semintele mici mi se pare o mare bataie de cap, pensete, riscul de rupere a radacinilor la plantare...
Eu germinez in cocopeat, dar doar seminte mai maricele, care nu stiu cum germineaza si care trebuie si stratificate. Le pun la stratificat in cocopeat umed si pe urma le scot la caldura si le las pana vad ca incep sa germineze si atunic rapid le transfer in pamant

Sa germinez ardei si alte chestii de-astea in servetel mi se pare stres inutil ;-)
 

victoria

Active Member
Eu zic ca nu e inutil pentru ca asa stii ca semintele pe care le pui in pamant vor rasari cu siguranta.cele care nu germineaza in servetel in cateva zile,e clar ca nu sunt viabile,deci nu mai folosesc pamant,vase si spatiu degeaba pentru ele. :D
 

dan_6393

Member
danero2004 a spus:
dar functioneaza chestia asta ? eu nu tin cont de luna si imi cam ies toate :D
Functioneaza ! Cand Luna e "in crestere", seva urca cu mai multa putere.
Urmareste in primavara cum arata Luna si care este evolutia mugurilor, florilor in functie de acest lucru. Vei observa probabil ca in fazele de crestere infloresc pomii, iar in perioada in care stau infloriti luna "sta" sau este in descrestere. Va creste din nou cand incep pomii sa lege.
In privinta rasadurilor, cei interesati pot gasi material informativ de calitate pe adresa Bancii de Gene Suceava!
 
Semintele de ardei le puneti cate una in paharute,sau mai multe la un loc in ghivece?Aceeasi intrebare o am si pentru rosii.Multumesc!
 

dan_6393

Member
Daca le pui in ghivece, cand vor avea 2-4 frunze va trebui sa le muti in pahare si sa le "ingropi" 2- 2,5 cm.
Eu le pun cate 2 direct in pahar, iar pana la plantarea "in camp" am timp sa aleg planta cea mai viguroasa.
Valabil si pentru rosii.
 

anknic

Active Member
eu din lipsa de spatiu le pun la gramada in tavi la germinat si, cand vine vremea sa le scot ziua pe balcon afara, le repic fiecare in paharul ei/lui. oricum la rosii si daca aveam spatiu tot le repicam pt.a le ingropa mai adanc sa faca radacini pe tulpina. cand le mut in gradina le mut cu tot cu pamantul din pahar, astfel stresul transplantarii e mic.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
dan_6393 a spus:
danero2004 a spus:
dar functioneaza chestia asta ? eu nu tin cont de luna si imi cam ies toate :D
Functioneaza ! Cand Luna e "in crestere", seva urca cu mai multa putere.
Urmareste in primavara cum arata Luna si care este evolutia mugurilor, florilor in functie de acest lucru. Vei observa probabil ca in fazele de crestere infloresc pomii, iar in perioada in care stau infloriti luna "sta" sau este in descrestere. Va creste din nou cand incep pomii sa lege.
In privinta rasadurilor, cei interesati pot gasi material informativ de calitate pe adresa Bancii de Gene Suceava!

Mersi Dane , o sa tin cont , poate va fi mai bine , am luat de la cei din Suceava , usturoi si ceapa
 

victoria

Active Member
La soacra mea in Gaesti,acum o saptamana era 8 lei.Pana in Martie se face 12 lei.
Eu am pus in toamna vreo 3,5 kg si mai pun si in Martie vreo 2.

mi-a pregatit sotul rafturile pentru rasaduri.Mai trebuie sa puna becuri la fiecare raft si ma apuc de insamantat.


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us
Prin Martie il invelesc in folie de plastic transparenta si il tin afara la soare :D
Asa scap de munca afara pe timp rece :D
 

geodezia

Well-Known Member
Multam ..da la gaesti e intotdeauna mai ieftin numai ca acum nu ma mai deplasez pe distante asa mari ... deci daca gasesc la autohtoni cu 9 ron e bine
 
Sus