Rasaduri

happy

Well-Known Member
anknic a spus:
am scris deja ca astea timpurii le mut intre 10 si 15 apr in gradina...
Cu pet in cap?Vrei tu sa fii prima anul asta :cool:
Am pus si eu ardei capia si gras galben in paharute pe care le-am bagat intr-o caserola mare 60x40x20 cumparata special. :D
 

anknic

Active Member
anul trecut le-am pus pe 14 apr.in gradina fara pet, anul asta o sa testez cate 1 fir pe 1 apr.cu pet in cap :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Da, da si anul urmator faci rasad la 1 decembrie si prin aprilie ne arati rosiile tale coapte in balcon, ca sa ne faci in ciuda :rofl:
 

anknic

Active Member
poate in sera :)

am achizitionat la pret f mic o gramada de geamuri termopan pt.viitoarea mea sera...incalzita eco cu eoliana lu' tata. acu' sa vaz cum negociez teren pe care sa o amplasez (io am ochit terenul din spatele eolienei, doar ca necesita scoaterea a vreo 20-30 de butasi de vita!) si...montajul geamurilor.

LE: va anunt ca nebunia se ia...azi ne-a invitat la el un prieten bun sa ne arate rosiile lui din beci! numai de la mine l-a apucat...
 

elianna

Well-Known Member
Succes la negocieri si spor la treaba. De rosii in beci n-am auzit dar am vazut azi la tv o sera, de pe langa Oradea parca, incalzita cu apa termala unde se obtin rosii cu gust si aroma de rosie adevarata. N-am prins decat un fragment din stire si nu inteleg ce legatura are incalzirea cu apa termala cu gustul rosiilor :?
 

anknic

Active Member
pai gustul rosiilor are legatura cu...lasatul sa se coaca pe vrej nu culesul in stadiul de gogonea si coptul in mediu de etilena pe vapor :)
 

interval

Active Member
Ieri am pus la servetel vinetele, mai pun maine 2-3 soiuri
Luni pun ardeii (iuti in special), desi inca nu m-am hotarat din care o sa fie.
 

elenafles

Active Member
geodezia a spus:
da si aia ies greu ... greu ....mai aveam citeva seminte de ardei casnic adica obtinute de mine pus pe servetele le pusei dupa metoda ta adica le bagai in pungute de plastic ..sper sa germineze daca nu insseamna ca nu sunt bune semintele
Ti-au rasarit ardeii? :D
 

interval

Active Member
claude a spus:
Nu-i cam devreme, badie? :) Sau ai solar?
N-am solar, da' io ma cuget ca pentru vinete si ardei ar fi taman bine. Si vinetele si ardeii rasar mai greu decat rosiile si chiar cresc un pic mai greu
 

veretregn

Active Member
Oameni buni eu în loc de peturi și alte chestii recomanda agrotextilul. De doi ani îl folosesc aici și am avut rezultate bune. Nu este atât de scump și dacă aveți grijă un pic îl puteți folosi 3 sezoane. Eu îl folosesc și la pomii fructiferi când se anunță îngheț târziu. Cât despre transplantatul tomatelor în câmp sau solar... nu contează foarte mult când se întâmplă atâta timp cât temperatura solului depășește min. 12 grade. Mai devreme eu chiar nu văd niciun sens.

Apoi din experimentele mele MOney maker sădit în ianuarie sau Moneymaker sădit în martie au produs fructe comestibile la o distanță de câteva zile...
 

geodezia

Well-Known Member
Dragii mei au rasarirt ardeii puzderie .. sunt foarte multumita de metoda cu servetelul numai sa aveti rabdare la desprindere am inceput sa aplic metoda si la alte vrejuri si plante adica datura , lupin nalba etc .. foarte multumita
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
daca ai cum , taie servetelul in benzi inainte si de cum germineaza pui banda de servetel cu totul pe sol si presari usor putin sol peste , de preferinta ca cel de dedesubt sa fie umed bine iar cel de deasupra mai putin sau usor umed
 

geodezia

Well-Known Member
Dane multumesc dar de bucurie ca in sfirsit am si eu rasaduri de ardei iesite am avut cumplita rabdare sa adun saminta cu saminta sa pun in vase deja sunt rasariti din pamint frumos ... multumesc pentru sfat am sa procedez asa la florile de piatra ca acolo imi ies ochii prin lupa .... :incapatanat: si mai am niste seminte de caldaruse de la claudiu 008 am sa le pun la fel
 

elenafles

Active Member
Eu le urmaresc zilnic pana incoltesc si imediat cand vad ca au incoltit le plantez.Daca stau prea mult in servetel risti sa se rupa radacinutele.Semintele mai mari le iau cu penseta de pe servetel iar cele marunte asa cum spune Dan, tai benzi de servetel pe care le asez pe pamant formand randuri. :D
 

laural

Well-Known Member
veretregn a spus:
Oameni buni eu în loc de peturi și alte chestii recomanda agrotextilul. De doi ani îl folosesc aici și am avut rezultate bune. Nu este atât de scump și dacă aveți grijă un pic îl puteți folosi 3 sezoane. Eu îl folosesc și la pomii fructiferi când se anunță îngheț târziu. Cât despre transplantatul tomatelor în câmp sau solar... nu contează foarte mult când se întâmplă atâta timp cât temperatura solului depășește min. 12 grade. Mai devreme eu chiar nu văd niciun sens.

Apoi din experimentele mele MOney maker sădit în ianuarie sau Moneymaker sădit în martie au produs fructe comestibile la o distanță de câteva zile...
Agrotextil folosesc si eu, dar functia lui la mine este doar sa impiedice limaxii sa iasa din pamant acolo unde am eu pun ghiecele cu crizanteme . La pomi cum il folosesti ?

Rasadurile si eu le pun mai in primavara :D
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
eu am pus mereu pe un tampon demachiant , pentru mine a mers mai bine decat pe servetel , pus pe caldura servetelul se usuca mai repede iar la cel cu vata pot rupe bucatele mici de vata :D din tampon
 
Sus