Primula

alfa

Active Member
Foarte frumoase primulele tale Mirela! Se vede ca le merge bine! :D

Am si eu cu ce ma lauda :)

 

elipopa

Active Member
alfa chiar ai cu ce te lauda, pun pe lista :) !
mi-a inflorit si mie una rosie exact ca a lui albela din a doua poza! are patru flori mari, mari!! e din cele cumparate anul trecut, credeam ca am pierdut-o daca nu a mai inflorit pana acum!
 

elipopa

Active Member
albela a spus:
A mea nu e rosie, e portocalie cu galben. Culorile nu sunt prea fidele.
eu ziceam de cea din a doua poza, cea rosie cu floare mare!! nu e rosie in realitate? ca in poza e rosie , rosie :?
 

carmenushka

Active Member
Am gasit intr-o florarie niste seminte nemtesti de primule
Pot sa le seman acum in gradina sau e prea tarziu? am sanse sa reziste plantutele peste iarna sau vor fi prea mici? nu stiu ce sa fac... :?
 

ghia_don

Active Member
Mai bine lasa pentru la primavara, sa aiba timp plantele sa se inzdraveneasca pina vine iarna...

Acum infloreste Vialii :D
 

carmenushka

Active Member
Am un plic de seminte de primule, le pot semana acum? sau mai in toamna? direct in pamant? sau sa fac rasaduri? cum se procedeaza?
 

coral

Member
Eu stiu ca se seamana primavara,prin martie-aprilie,pentru a germina au nevoie de temperatura scazuta,maxim 15 grade,in toamna se transplanteaza la locul definitiv si infloresc primavara urmatoare.
 
Dragele mele,eu le-am plantat in martie sau aprilie/ afara,nici nu mai tin minte cand,caci in casa cat pe aici sa le pierd,deja am pierdut trei pana sa imi fac curaj sa le sadesc in gradinita mea de flori :( cele ramase mi-au inflorit toata vara,ca le amin semiunmbra,si au dus-o bine.. ei acum sunt sub frunze,maine le vizitez.. :D
 
Buna,am verificat ,ale mele sunt cuminti,sa vedem cum vor trece de iarna,le voi pune o paturica groasa de frunze,sa aiba caldura,sa nu inghete cum am patit cu niste crizanteme galbene
Iti urez succes!daca le transplantezi in gradina te sfatuiesc sa o faci acum si sa le pui pamant din ala de la florarie :rose:
 
Sus