Primula

alfa

Active Member
Primulele mele inca nu arata prea bine, dar cele albe incep sa-si arate adevarata frumusete:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Kinga, ai denticulate albe! :eek: eu umblu demult dupa primula denticulata, abia acum am gasit la plant-shop.ro, varietatea 'rubin'. Le-am plantat azi, sper sa fie ok, au formata in mijloc tija florala, sper sa nu se supere pentru deranj si sa nu mai infloreasca! Daca ti se inmultesc ale tale denticulate poate facem un schimb, cu ceva, sau poate imi vinzi una, doua :oops:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Waw Alfa ce frumoase sunt. :D
Doina am cumparat si eu un pachet de seminte in iarna si nu le-am pus inca.Anul trecut cam cind le-ai pus iti mai amintesti si le-ai semnat direct in gradina?Multu.........
 

alfa

Active Member
Multumesc, da, sunt plantate de an trecut, ca atunci m-a palit "boala" denticulatelor :)

Am si alte culori, dar cel putin momentan nu sunt asa de dezvoltate ca cele albe.

Claude, s-ar putea sa am unul alb de dat. Se pare ca am cel putin doua tufite din cele albe. Dar nu le misc pana nu le trec florile. Oricum, vorbim!
 

adrianam

Well-Known Member
Anul acesta am mai plantat si eu inca vre-o 4 (mov si grena) de la femei din piata si pe cele trei primite de 8 martie, care inca mai au flori.
Au inceput sa se deschida timid florile la doua din cele plantate anul trecut! Ma bucur ca au rezistat dar poze vad ca nu am timp sa fac!
 

ghia_don

Active Member
Gabiuta, nu le-am pus direct in gradina, le-am semanat intr-o caserola si cind au crescut mai marisoare le-am plantat in gradina..
 

FlorentinaS

Member
Da, cele pe care le-am cumparat eu miros exact ca freziile! :D
Dar numai cele galbene, celelalte grena si mov nu...
Am mai vazut unele parfumate, portocaliu cu galben, dar cele galben simple miroseau cel mai puternic, de-aia le-am si luat.
 

lelia

Well-Known Member


Este parfumata ,asa cum a spus Florentina ,miroase a frezie ,cred ca voi pune un strat ,sa fac si ceva buchetele :oops: o ador ...
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Desi sunt multe primule in gradina am senzatia ca unele sunt plantate prea adanc, iar altele sunt prea dese.

 

elipopa

Active Member
superba, Arselia are o culoare deosebita!!
la primavara sper sa pot sa dau si eu o comanda la plantshop, acum urmaresc doar cum evolueaza achizitiile voastre, deja am inceput sa fac lista!!
minunata toata gradina ta, ma uit mereu in albumul tau!!! :clap:
 

lelia

Well-Known Member
Chiar ,minunataaaa !!! :visator:
Sa-ti traiasca si sa se inmulteasca !
Baga nasucul sa vezi daca are parfum ,mie culorile astea asa imi dau senzatia :oops:
 
Sus