Primula

miki70

Active Member
Am primit cateva primule in primavara dar au papat melcii tot ce era la suprafata, mai da ceva din radacina in primavara.?
 
Cand au papat melcii frunzele? ca deh, daca nu le-ai udat nu stiu daca mai ai sanse sa mai iasa ceva,sunt si eu la prima experienta cu primulele
:nu stiu:ce frumoase flori ai!felicitari :rose:
 

miki70

Active Member
cretu carmen a spus:
Cand au papat melcii frunzele? ca deh, daca nu le-ai udat nu stiu daca mai ai sanse sa mai iasa ceva,sunt si eu la prima experienta cu primulele
:nu stiu:ce frumoase flori ai!felicitari :rose:
Multumesc!
Pai au tot papat melcii ca la mine e invazie si erau puse in ghivecele ingropate la umbra unui copac. Le-am pus provizoriu in ghivecele ca nu stiam inca unde sa le pun. As cauta in ele dar nu stiu ce trebuie sa gasesc :(
 

lelia

Well-Known Member
Miki,poti sa cauti sa vezi daca mai au radacini ,chiar daca nu mai au frunze ,daca au avut conditii radacinile trebuie sa fie vii .Incearca sa cauti in ghivece ,vei sti daca trebuie sa cumperi altele sau nu .
 

carmenushka

Active Member
Eu vreau sa stiu, ca acum s-a racit afara, daca pun seminte in pamant si rasar plantute mici, rezista peste iarna? ca asa am facut cu plantele de nu ma uita dar alea stiu ca rezista, primulele ma gandesc ca ra trebui sa reziste si ele acoperite cu frunze sau sub zapada, a incercat cineva insamnatarea de toamna?
 

miki70

Active Member
Sub frunze nu le place primulelor, am cateva in gradina dinspre nord si cand nu am greblat toamna frunzele au iesit foarte urate primavara. Zapada nu le afecteaza.
 

anette_b

Member
am vazut niste primule ieri de vanzare. la 2 lei , frumoase , inflorite. in casa nu le pot tine , am mai incercat si nu rezista. le pot planta acum in gradina ? in bucuresti. cum zapada nu s-a asternut , ma gandesc ca ar rezista...oricum ele rasar si infloresc primele... :?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu nu m-as hazarda in gradina.Poate sa le tii tot in ghiveci undeva la racoare.Unde ai vazut cu 2 lei?Eu numai cu 4,99 am vazut.Oricum mi s-a parut cam devreme sa iau :D
 

ana popa

Member
La Obi sunt cu 1.99 lei. Sambata si-a luat si fiica mea una si am pus-o pe pervaz afara, ieri ii plangea de mila cand a vazut-o plina de zapada.
 

elipopa

Active Member
am vazut o oferta din Praktiker, perioada 26.o1-22.02. cu 2,19 lei!
din pacate eu nu am acest magazin in oras!
 

bebe Iris

Active Member
Eu caut din cele duble...inca nu am vazut la noi in oras, desi le caut de doi ani :visator: (din cate am vazut doar Elipopa este norocoasa care detine asa ceva.)
 

kerkyra

Well-Known Member
O sa dau si eu o raita prin Pk si Baumax de maine. Am avut cateva in gradina anul trecut, dar acum nu se mai vad frunze. Credeti ca au murit?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
De obicei rasar si se inmultesc de la un an la altul.
Mie insa de-a lungul timpului mi-au disparut destul de des si am reinnoit stocul.Dar nu imi voi lua acum sa le chinui in casa....
 
Ieri cand am fost in gradinita aveau cateva frunzulite noi, dar cum aici a fost mai frig, nu am avut flori, iar azi ninge asa de tare :D , va dati seama
 

elipopa

Active Member
cele duble le-am dus in gradina de la tara, la bloc le mananca vrabiile primavara! in noiembrie cand am fost ultima data la gradina nu aratau prea bine din cauza secetei, sper sa reuseasca sa treaca peste iarna, ca mi-ar parea tare rau de ele sa le pierd.
astept targul de flori de 8 martie sa vad daca mai aduc din cele duble, mai vreau si alte culori!
 

FlorentinaS

Member
Eu am trei in gradina si sunt toate inflorite! Unele cam chinuite, dar nu se lasa :)
In week-end le fac poze, sa ne laudam...
 
Sus