Primula

FlorentinaS :D la mine a nins, dei e imposibil sa mai pun problema ca vor inflori, ale mele toate aveau de gand sa se pregateasca sa infloreasca, asta e, si eu ma voi duce la targul de flori curand, caci vreau sa imi iau cat mai diverse floricele :rose:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Bravo Florentina! Desi eu cred ca tu stai in alta tara...zau asa ca noi pe-aici suntem ca la Polul Nord :D
Eu trag speranta sa nu-mi degere plantele prin gradina
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu m-am apucat ieri si am mai aruncat zapada pe tufele de primula aflate in zone in care nu a ajuns zapada cum trebuie ...si nu numai pe ele :|
 

elipopa

Active Member
la mine la tara am aflat ca e zapada de 1 metru asa ca nu-mi fac griji, mai rau e ca in oras nu are mai mult de 10 cm , astazi a fost soare si pe alocuri s-a mai topit, cu gerul care este..... stau cam cu frica :nu-mi_place: :nu-mi_place:
 
Buna, ale mele sunt sub zapada de 15 cm , asa ca nu vor inflori decat atunci cand nu va mai frig, da, si aici parca s-a mutat polul nord, e un frig de ti se taie respiratia, sper doar sa treaca si florile mele cu bine
 

irinabv

Active Member
Moderator
Primulele sunt foarte rezistente la zapada. Ale mele au rezistat inflorite sub prima zapada de anul trecut care le-a prins asa.
 
Pana vad eu preturile astea si la mine...mai e! :| Asa ca in primavara voi lua si eu cum voi gasi.. :visator: :nu stiu: Si mai stiu ca sotul, ca in fiecare an, ma va rasfata cu flori cadou de 1 si 8 martie..
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Pe mine nu ma conving pozele alea, drept sa spun... :roll: Alea-s special facute sa salivezi la greu si sa intri-n sevraj daca nu le cumperi, sunt convinsa ca nu sunt nici pe departe asa :evil:
 

elipopa

Active Member
eu am gasit anul trecut din astea duble, la targul de 8 martie si aratau chiar mai bine decat cele din catalogul firmei, au fost 8 ron parca!


Le-am dus in gradina de latara, sunt curioasa da trec peste iarna, cand am fost ultima data la gradina erau in forma! Una singura am pierdut-o asta vara!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Am cumparat si eu de la Tria's primavara trecuta dar nu au rezistat nici peste vara....Sunt curioasa Eli ce vor face ale tale ca de frumoase sunt frumoase. :D
 

presco

Active Member
Sunt frumoase cele batute dar si astea cu flori simple sunt frumoase si se gasesc pe toate drumurile si sunt si ieftine. Eu mi-am pus Ciubotica cucului in gradina si merge super .
 
Da, le tin la racoare, si tot acolo tineam si feriguta si sporul casei , pe care le-am pierdut,,primulele fiind mai rezistente au scapat impreuna cu muscatele,abia astept sa se termine cu gerul.. :|
 

elipopa

Active Member
presco a spus:
Sunt frumoase cele batute dar si astea cu flori simple sunt frumoase si se gasesc pe toate drumurile si sunt si ieftine. Eu mi-am pus Ciubotica cucului in gradina si merge super .
da, sunt unele simple cu niste flori asa mari si sunt atatea culori....... abia astept sa vina primavara :visator: :visator: :visator:
Am si eu ciubotica cucului in gradina de la tara, mi le-a dat o vecina! la noi se pare ca se gaseste prin padure, la primavara merg sa caut si eu sa pun mai multe!
 

ghia_don

Active Member
Si eu mi-am adus de la padure si anul trecut au inflorit prima data la mine... gingase tare :D
Abia astept sa le vad iar inflorite... :)
 

anknic

Active Member
Gabiuta a spus:
Am cumparat si eu de la Tria's primavara trecuta dar nu au rezistat nici peste vara....Sunt curioasa Eli ce vor face ale tale ca de frumoase sunt frumoase. :D
le trebe racoare. in casa nu imi rezista...ma orientez, daca nu mai e zapada in gradina cumpar prin martie si le transfer imediat in gradina. in gradina le-am pus la umbra (adica e calculat ca atunci cand vin caldurile ele sa fie deja aproape acoperite de alte plante care cresc din pamant in primavara..da' in primavara cand infloresc primulele sa nu fie acoperite de nimic, sa aiba umbra din toate partile de unde ar veni soare)...si cu toate astea nu imi rezista toate de pe un an pe altul, din 4-5 cumparate reusesc sa raman cu 2-3...da' perseverez in fiecare an pana am sa reusesc sa am toate culorile in gradina :)
 
Sus