Primula

Tulipa

Member
Mai bine, Florentina! Bunica mea avea in copilaria mea multe primule in gradina si toate erau sub doi meri stufosi. Le mergea din plin. Si eu o voi planta mai la umbra, dar ceva mai incolo, ca mi-e frica sa nu aiba un soc daca o scot acuma din casa. Voi ce spuneti?
 

alfa

Active Member
Nu fac nici un soc, stai linstita. Scoate-le, ca le va merge muuult mai bine in gradina :D
 

Tulipa

Member
Merfi fain! O sa le scot in week-endul asta, ca se anunta vreme frumoasa si calda. Doar ca mi-e frica sa nu umble pisicile la ele, ca eu de la etajul 3 nu prea pot supraveghea bine, dar.........riscul meseriei :roll:
 

akhalteke

Member
Stiu si eu... poate daca ai avea niste peturi sa le tai si sa pui in pamant in jurul lor, asa, ca o protectie, nu cred ca s-ar apuca pisicile sa scurme printre ele. Multa bafta! Abia astept sa ajung si eu la bunici sa plantez primula mea.
 

Tulipa

Member
Am primit impreuna cu mama cate o primula de la tata. Ne-am gandit sa le punem intr-o jardiniera pe balcon, asa ca o s-o strecor si pe ea in jardiniera aceea. In felul asta pot sta linistita.
 

akhalteke

Member
E bine ca la tine e protejata pe balcon jardiniera, ca la mine pisicile de prin curte au mai facut si cate ceva in jardiniera.... :x
 

sebii

Member
Nevasta-mea le-a pus azi in gradina intr-un loc semiumbros, o sa le monitorizez sa vad cum evolueaza
 
Am tinut la caldura o perioada primulele si s-am cam lasat florile sunt pe trecute,oare acum daca e racoare afara ,le pot muta in gradina?Multumesc pentru orice sfat! :D
 

FlorentinaS

Member
Si eu le-am tinut in casa cam o luna, cat au fost inflorite si apoi le-am scos in gradina. Inca nu le-am plantat, ca nu m-am hotarat unde sa le pun, dar au crescut intr-o veselie in ghivece si acum arata ca niste salate :rofl:
 

adrianam

Well-Known Member
E tare frumoasa!
Ai pus-o de primanavara trecuta in gradina?
La mine nu au boboci cele puse anul trecut, dar sunt undeva la umbra unui gard.
 

aleynad

Active Member
Moderator
o am de vreo 2 ani, dar dupa cum vedeti creste foarte compacta si infloreste si o data primavara si a doua oara spre sfarsitul verii, e cea mai harnica primula din gradina :D
 

alfa

Active Member
Frumusetea asta am primit-o de la Bebe Iris :D


iar aceasta e cumparata si plantata anul trecut :


Dar abia astept sa isi arate adevarata splendoare primulele denticulata:

 

adrianam

Well-Known Member
La mine au ramas doar vre-o trei primule din cele puse in 2010 si 2009, intr-un loc unde au umbra dupa amiaza, dar vad ca nu dau semne de flori. Sunt mici si pipernicite! :(

Anul acesta am mai plantat una mov care a terminat florile si mai am trei pe balcon pe care nu ma indur sa le duc la gradina pana nu termina de inflorit
 

ghia_don

Active Member
Au inceput sa infloreasca cele semanate anul trecut si ma bucur ca sint multe culori...imi faceam griji ca vor fi toate la fel ..



Iar din cele cumparate au inflorit deocamdata astea doua
:)
 
Sus