Pregatirea trandafirilor pentru iarna

claude

Well-Known Member
Moderator
Mda, doar ca ma indoiesc ca se descompune asa repede :? Eu am musuroit intotdeauna cu mranita pentru ca am avut de unde aduce, n-am incercat cu scoarta, acum am musuroit unele plante cu scoarta, cum ar fi arbusti tineri, micuti, rozmarinul, etc, sunt curioasa si eu cum va fi
 

FlorentinaS

Member
Pentru ca toamna si-a intrat serios in drepturi (sau iarna pe alocuri, ca nu mai intelege nimeni nimic :mrgreen: ) cred ca o idee buna sa reactivam topicul asta.
Anul trecut mi-a spus cineva, dar nu imi mai amintesc cine si unde, sa nu las toti bobocii sa infloreasca toamna, sa aiba planta suficiente forte sa se pregateasca de iarna. Asa am facut, dar nu imi mai amintesc cand :)
Acum trandafirii mei, toti 4 urcatori, sunt plini de boboci. Sa ii mai las sa infloreasca sau sa ii indepartez?
Multumesc de sfaturi!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Daca rupi bobocii si vremea e calda trandafirul va da noi lastari floriferi, asa ca ruperea bobocilor nu e o solutie. In mod normal, de prin luna septembrie nu se mai rup florile trecute, tocmai ca planta sa nu mai lucreze la productia de noi lastari floriferi. Trebuie lasati in pace, sa formeze macese cei care o fac...dau si aspect placut peste iarna si au si pasarile hrana :D Si noi macese pentru ceai :) Asa ca eu zic sa lasi bobocii in pace, care apuca vor inflori, care nu...nu Si, de asemenea, nu rupeti florile trecute
Completare:pentru TH, floribunda si alte soiuri care se scurteaza primavara- la lastarii crescuti de la baza tufei si care sunt inca in crestere, rupeti-le varful, ajuta la maturizarea lemnului, acesti lastari fiind o rezerva f. buna pentru primavara, pentru inlocuirea celor batrani
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
"Intretinatorii" de gradini ca nu le pot zice peisagisti sau cine stie cum ar dori ei sa se numeasca recomanda insistent celor care vor sa ii asculte sa taie trandafirii toamna cit mai scurt.
Pentru estetica gradinii.Nu stiu citi dintre noi fac acest lucru .
Asta fiindca ai recomandat lasarea formarii maceselor care din punctul meu de vedere sunt inestetice
:oops: totusi ii las .Devin mult mai vigurosi.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Gabiuto, oare cum pot sa ti se para inestetice macesele pe tufa? Ia uite:
http://www.flickr.com/photos/33037982@N04/4885873947/
Ma doare-n cot de estetica gradinii, pentru mine important e sa o duca bine peste iarna trandafirii...eu nu-i tai pentru ca asta le asigura o protectie in plus

Radu, ce trandafiri vrei sa protejezi cu saci de rafie? Vrei practic sa invelesti toata tufa? :? La TH, Polyantha si alti trandafiri care se taie primavara chiar nu vad rostul...Sau vrei sa protejezi ceva cataratori?
 

radu

Member
Pai sigur tb sa protejez cativa trandafiri tip pomisor, cataratori cativa, si ma gandeam si la restul, in ideea ca sunt tineri, plantati in aceasta primavara. Trandafiri care sigur o sa aiba probleme , atat din cauza tineretii, cat si a faptului ca sunt plini, dar plini de boboci dar si de muguri de crestere.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
La cataratori poti sa pui ceva ramuri de brad sub rafie, la cei pomisori poti umple sacul de rafie cu paie. Cum ti-am spus, la cei ce se taie primavara e inutila protectia intregii tufe, musuroirea e de ajuns, musuroi de 25 cm si e ok. bobocii si varfurile lastarilor vor ingheta, sigur, da' sper ca nu vrei sa-i pastrezi pentru anul viitor :)
Daca ai ceva OGR sensibili la ger pe aceia te poti gandi sa-i invelesti, daca-s tineri. Sper ca nu ai multi trandafiri asa sensibili la frig ca nu te va bine invelindu-i an de an :|
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Claudio nush de unde ai poza mataluta dar eu zic de trandafirii mei carora le ramin macesele in virfuri si nu imi plac :( dar ca si tine de ani de zile ii tai primavara :D .Estetica imi place dar sa nu ii afecteze :)
Eu niciodata nu am musuroit trandafirii :oops: si niciodata nu mi-au inghetat....sa fi fost doar noroc? :?
 

radu

Member
Multumesc pentru sfat si gluma Claude, care m-a mai "scos" din greutatile de la servici!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Gabiuto, poza e a unui trandafir rugosa, cred ca nu exista macese mai frumoase decat alea, am fost ticaloasa ca am pus-o pe aia :rofl:
Nu stiu daca e noroc ca nu ti-au inghetat...poate microclimatul din curtea ta ii ajuta, poate ai varietati mai putin sensibile la ger...Eu de cand am renuntat sa cumpar TH ma informez temeinic despre rezistenta la frig a trandafirilor pe care ii iau, incerc sa fie de 5b, nu de alta dar sunt tot mai multi si n-o sa pot la nesfarsit sa car sute de galeti de mranita ca sa-i musuroiesc.
 

radu

Member
Claude, trebuie sa dai o bere ca vad ca ai ajuns la 3000 de mesaje.
Te superi daca intreb cati trandafiri ai, de cari sute de galeti de pamant !
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:eek: no ce pe faza esti! Dau o bere, na!
Cu tot ce am comandat in toamna asta voi sari de 100 de trandafiri si baiul e ca n-o sa ma opresc aici :oops: , ca m-a prins rau de tot microbul si sunt o gramada de OGR pe care mi-i doresc. Problema e spatiul, ca am ajuns sa sap gropi la trandafiri in livada, la baza prunilor, ca sa-i plantez. Ei, macar asa voi avea o livada mai aparte, nu pe stilul C.A.P, doar cu pomi insirati :rofl:
 

Elektra

Member
Am doi trandafiri cu port inalt, unul cu radacini nude plantat saptamana asta si unul la ghiveci pe care o sa-l plantez in curand, ma gandesc sa le acopar coroana cu folie speciala, care nu permite condensul, oare sa pun pe deasupra si o folie cu bule pe care sa nu o leg foarte strans de trunchi ca sa permit sa circule putin aerul?
 

anasstasia

Active Member
Vine v-am regasit. O intrebare un pic off-topic: pot sa plantez trandafirii si sa-i tin in casa? Ce se va intimpla cu ei? Nu cred ca voi mai ajunge anul asta la tara si deja am citiva trandafiri butasi. Nu vreau sa-i tin la rece pentru ca nu voi avea alta varianta decit de a-i planta in ghiveci si asa vor ingheta. Ce spuneti?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
bine ai revenit, anastassia! N-am inteles, ai butasi cumparati sau butasi inradacinati de tine peste vara?
Pe cei cumparati n-ai cum sa-i tii in casa, singura varianta ar fi, daca ai un beci racoros, sa duci in beci niste nisip si sa bagi butasii in nisip umed pana la primavara. Ai mai avea varianta sa-i plantezi acolo unde locuiesti, la bloc, etc, sa-i musuroiesti si la primavara ii scoti frumos si-i duci la gradina.
 

anasstasia

Active Member
Nu, sint cumparati. Nu cred ca ar rezista aici la bloc, sa-i plantez. M-am mutat de o saptamina, insa nu exista gradina, nu stiu daca nu i-ar rupe cineva...Nu am beci, nu stiu cum o sa ma descurc cu ei. Eu speram sa reziste daca ii plantez in ghiveci. Nu inteleg de ce nu ar fi ok...... :cry:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
De ce sa nu reziste la bloc? Ii plantezi intr-o zona necirculata, ii musuroiesti si gata, cine naiba se apuca sa dezgroape musuroaie si sa rupa niste bete? :eek:
 
Sus