Pregatirea trandafirilor pentru iarna

FlorentinaS

Member
Da' ce, fac munca de chinez batran?? :rofl:
Gasesc solutii si fara sa tot "plimb" scoarta aia... Si-asa mi-o plimba vantul prin toata curtea, cand il apuca :x
 

victoria222

Active Member
Startul la musuroit trandafirii Am fost azi la gradina botanica din Bucuresti si am vazut ca ei i-au musuroit...asa ca- spor la treaba! :)
 

Blitz

Active Member
Ai mei sunt deja musuroiti de sambata trecuta- si tot mai am si ceva flori. De "coafat" cu foarfeca, abia la primavara, conform sfaturilor voastre si celor invatate pe vremuri de la bunicul meu. Am hotarat sa schimb "tactica"- neglijez sfaturile soacrei :wink: si trec inapoi la bunic :rofl:
 

alfa

Active Member
Fetelor, nu va ghidati numai dupa ce fac cei de la gradina botanica din Bucuresti! Momentul potrivit depinde mult si de zona unde locuiti. Pe alocuri a cazut deja burma groasa, iar de aseara ninge binisor in multe zone ale tarii... cum mai faci acum musuroirea? Evident, zapada asta nu va tine, dar se inmoaie pamantul si va face munca tare murdara. :(
 

claude

Well-Known Member
Moderator
eu maine musuroiesc trandafirii, ca vad ca se ingroasa gluma :evil: Cand m-am uitat pe geam azi-dimineata mi-a cazut fata de surpriza vazand zapada :eek: Oricum, peste zi s-a topit aproape toata...acum pandesc buletinele de stiri sa vad daca nu se prognozeaza peste noapte temperaturi absurde, ca sa vezi cum execut musuroirea la lumina lanternei, in seara asta
:mrgreen: :rofl:
 

victoria222

Active Member
Eu i-am musuroit pe toti astazi. Foarte simplu si rapid, cu o sapa am tras pamant la baza trandafirilor, apasand cu palmele pe musuroi in timp ce se inalta. Le-am facut cat mai inalte, majoritatea trandafirilor plantati in aceasta toamna au fost acoperiti in totalitate.Acolo unde nu era suficient pamant in jurul lor, am adus cu galeata pamant din aratura. Trandafirii pe care ii aveam mai demult sunt inca in plina vegetatie...dar i-am musuroit si pe ei, cu tot cu frunzele de la baza (din fericire nu aveau nici o boala) Gradina arata interesant cu aceste movilite din loc in loc :)
 

bebe Iris

Active Member
:rofl: da, parca o vad cu lanterna in dinti, cu sapa in maini, alergand in jurul trandafirilor :rofl:
sau mai bine...cu un beculet dintr-ala ce se prinde cu un elastic pe frunte :tavalit:
:oops: sper sa nu te superi pe mine Claude, am imaginatia cam bogata :oops:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
fisulix a spus:
Claude esti simpatica :rofl:
S-o crezi tu, acum am draci, zau ca nu-s simpatica, si asta pentru ca ziceau la METEO ca de luni iar se incalzeste vremea, pe la mine cam 9 grade ziua, acu' ce fac, musuroiesc sau mai astept? :evil: Ca vreamea asta tembela ma scoate din minti :mrgreen:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
bebe Iris a spus:
:rofl: da, parca o vad cu lanterna in dinti, cu sapa in maini, alergand in jurul trandafirilor :rofl:
sau mai bine...cu un beculet dintr-ala ce se prinde cu un elastic pe frunte :tavalit:
:oops: sper sa nu te superi pe mine Claude, am imaginatia cam bogata :oops:
am si bec de-ala ce se pune pe frunte, ca sotul meu are mania lanternelor :tavalit: :tavalit: Am mai umblat acum cativa ani noaptea sa infofolesc niste trandafiri, asa ca-s patita si am experienta! Nimic nu ma sperie :tavalit: :tavalit:
 

irinabv

Active Member
Moderator
Si daca mai pica vreo zapada nu cred ca ingheata pamantul asa tare incat sa nu mai poti sa-i musuroiesti. Dar oricum e aproape decembrie, prea cald nu se mai face, asa ca nu stiu de ce mai stai pe ganduri. Daca ai chef si timp, fa-o :wink:
 

bebe Iris

Active Member
claude a spus:
bebe Iris a spus:
:rofl: da, parca o vad cu lanterna in dinti, cu sapa in maini, alergand in jurul trandafirilor :rofl:
sau mai bine...cu un beculet dintr-ala ce se prinde cu un elastic pe frunte :tavalit:
:oops: sper sa nu te superi pe mine Claude, am imaginatia cam bogata :oops:
am si bec de-ala ce se pune pe frunte, ca sotul meu are mania lanternelor :tavalit: :tavalit: Am mai umblat acum cativa ani noaptea sa infofolesc niste trandafiri, asa ca-s patita si am experienta! Nimic nu ma sperie :tavalit: :tavalit:
:rofl: atunci , daca ai experienta, e totul in regula :wink:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
irinabv a spus:
Si daca mai pica vreo zapada nu cred ca ingheata pamantul asa tare incat sa nu mai poti sa-i musuroiesti. Dar oricum e aproape decembrie, prea cald nu se mai face, asa ca nu stiu de ce mai stai pe ganduri. Daca ai chef si timp, fa-o :wink:
Irina, chef n-am, arata-mi tu mie pe cineva care are chef sa care minim 50 de galeti de mranita, da' n-am incotro! :rofl: O sa fac treaba maine, ca, asa cum spune cineva celebru, 'iarna nu-i ca vara', sper si eu ca nu vine canicula peste noi de-acum incolo :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Azi m-am apucat sa musuroiesc trandafirii, am facut un compromis si i-am musuroit doar...pe jumatate :) Adica am facut deocamdata niste musuroaie mai micute, cat sa stau linisxtita daca da vreo noapte cu frig mai zdravan si sa nici nu transpire daca vine iar caldura saptamana viitoare, dupa cum se anunta la meteo
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
irinabv a spus:
:rofl: Pai nici eu n-am chef, de-aia pe ai mei i-am obisnuit sa doarma dezveliti :oops:
ªi nu eºti singura. Nu am muºuroit niciodatã trandafirii. (Nu daþi cu pietre. :) ) Nici nu am pierdut vreunul. Ca sã fiu corectã, mã refer la trandafirii "adulþi". Protejez numai trandafirii foarte tineri, abia prinºi, ori slab dezvoltaþi (cât timp mai încap sub un pet). Restul ... la cãlit! E drept cã în vest iernile nu sunt aºa de grele, totuºi deºi gerurile þin perioade mai scurte, reprezintã un ºoc pentru plante din cauza lipsei cronice a zãpezii în cei mai mulþi ani.
 

Elektra

Member
Hmm...sa inteleg ca sunt singura care a musuroit trandafirii cu scoarta pentru mulcit?
Mie mi s-a parut o idee buna, teoretic pe masura ce se descompune genereaza caldura si in acelasi timp ingrasa solul...sa vedem la primavara ce iese :)
 
Sus