Pregatirea trandafirilor pentru iarna

mihai63

Member
noiDoi+ a spus:
Meteorologii romani nici nu confirma, nici nu infirma prognozele omologilor lor polonezi.
Cica nu s estie.
In rest, trandafiri pitici, tiritori (asta-i noutate), cataratori, tunderi si folii....e bine. :cry:
Cind imi revin, va scriu eu fix doua rinduri, cu ce-i de facut.
Iar ai inceput?
Revino-ti,am scris eu :rofl:
 
A

Anonymous

Guest
...adica nu beau tot Furadanul ? :)


PS: Vezi ca domnul doctor spune ca nu tot ce vezi ca este degerat, chiar asa si este.
Se intimpla ca ochii sa se-nsele, de aceea fiind necesara o cercetare atenta.
Apoi mai este un aspect, daca tai prea scurt trandafirii, atunci le scurtezi mult si durata de viata.
Dar pina atunci mai este....iarna lunga.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Azi m-au mancat degetele si am cumparat doi urcatori, ambalati evident in rumegus. Radacinile sunt ok, dar problema e ca, evident, au mugurei. Ce ma fac cu ei? Ii musuroiesc acum sau ii las in pace si ii musuroiesc impreuna cu ceilalti? :?
 
A

Anonymous

Guest
Nici intr-un caz sa, nu-i musuroisti acum.
Am explicat motivele intr-o postare anterioara. Crede-ma, am obosit.
Sa nu fii ingrijorata cu lastarii ("mugureii") aparuti.
Te rog spune-mi, daca poti, ce inseamna faptul ca radacinile sint in ordine ?
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
da, eu i-am musuroit deja ! dar la mine e mai rece decit la tine ,si peste citeva zile se va racii si mai mult ,asa ca am actionat :)
 

anasstasia

Active Member
Iar eu ajung abea saptamina viitoare sa plantez trandafiri. Sper sa am timp bun. Aunci o sa-i si musuroiesc pe toti.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu inca nu am musuroit. Astept sa scada mai tare temperatura, mi se pare inca prea cald...
 

victoria222

Active Member
Nici eu n-am musuroit si n-o sa musuroiesc inca. Saptamana care vine minimele noaptea vor fi de 5-7 grade C la mine in zona- inca cald pentru trandafiri
 

Blitz

Active Member
Eu dupa vreo 10 zile de stat cu nasu-n comp, am avut ieri un pic de timp si i-am musuroiut pe-ai mei trandafiri :D

O fi prea cald, n-o fi- dar nu stiu programul pentru saptamana viitoare, si stiu ca va veni si frigul :| Asa ca gradina arata cu mici "vulcani" :D
 

FlorentinaS

Member
Am constatat azi ca o vecina de-a mea, care a avut trandafiri superbi toata vara, i-a pregatit de iarna intr-un stil mai ciudat: i-a taiat cam la 40 cm deasupra solului, a legat ramurile una de alta sa stea mai adunate si le-a taiat toate frunzele! Sunt sigura ca i-a "chelit" intentionat, pentru ca si ai mei si ai celorlalti vecini sunt inca plini de frunze.
Oare de ce le-a taiat frunzele? Vremea e inca buna, zilele astea a fost cald si soare si nu se anunta niciun ger...
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Florentina, ma gandesc ca vecina ta le-a taiat frunzele din motive estetice si de curatenie...e singurul motiv la care ma pot gandi, stiind cum umblu eu in 4 labe si ma intep ca sa strang frunzele cazute :?
 

FlorentinaS

Member
Recunosc ca la motivele astea nu m-am gandit :)
Eu ma gandeam ca daca planta mai are frunze, inseamna ca stau si ele acolo "agatate" cu un rost si de ce sa nu las biata planta sa mai pape ceva inainte de iarna?
Sa ma vezi si pe mine in varful picioarelor, pe gazon, culegand cate-o frunza... :rofl:
 

Blitz

Active Member
FlorentinaS a spus:
Recunosc ca la motivele astea nu m-am gandit :)
Eu ma gandeam ca daca planta mai are frunze, inseamna ca stau si ele acolo "agatate" cu un rost si de ce sa nu las biata planta sa mai pape ceva inainte de iarna?
Sa ma vezi si pe mine in varful picioarelor, pe gazon, culegand cate-o frunza... :rofl:
E draguta imaginea, eu trebuie sa recunosc ca folosesc grebla, ca in faza de cules frunze nu mai am nici rabdare, nici muschi functionali si nici prea mult timp (ca se-ntuneca tare repede :| )

Oricum, la noi bate un vant ca mi-e groaza sa nu-mi ia acoperisul :x
 

claude

Well-Known Member
Moderator
FlorentinaS a spus:
Recunosc ca la motivele astea nu m-am gandit :)
Eu ma gandeam ca daca planta mai are frunze, inseamna ca stau si ele acolo "agatate" cu un rost si de ce sa nu las biata planta sa mai pape ceva inainte de iarna?
:rofl:
dupa ce-am mai cugetat un pic, mi-a venit si o alta explicatie...Vecina ta poate sa fi taiat frunzele si ca sa elimine orice urma de boala pe care au avut-o trandafirii - patare neagra, fainare, etc...Desi dupa ultimele cercetari, s-ar parea ca pe frunzele moarte fungii respectivi nu mai sunt periculosi, dar asta e inca o teorie care nu a fost confirmata total, cred...Din acelasi motiv, indepartarea eventualelor boli, cand se taie primavara trandafirii ramurile taiate nu se arunca pur si simplu ci se ard...

Blitz, din pacate am o zona in care n-am nici o sansa sa navighez cu grebla printre trandafiri asa ca 4 labe e singura varianta...e drept ca eu ma misc si...hainele raman...agatate in trandafiri :rofl:
Asa vijelie e la voi? :eek:
 

alfa

Active Member
Cred ca mai e o explicatie.... azi am vorbit cu tata, tocmai imi povestea ca a tuns trandafirii si urmeaza sa-i musuroiasca. L-am certat, ca nu se tund toamna, la care intrebarea lui a fost.... bine bine dar cum vrei altfel sa pot intra intre ei sa-i musuroiesc. Tufele au aproximativ 10 ani si sunt mari. Toti sunt Th si sunt plantati in vreo 10 randuri paralele in gradina. Sunt plantati special pentru cultivare de trandafiri taiati..... asta fiind situatia, a trebuit sa ii dau dreptate... trebuia sa-i tunda, ca altfel nu poate lucra la baza lor.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Alfa, majoritatea ii taie din acest motiv, ca sa-i musuroiasca mai usor...de-asta ii taie si cei de la RADP, in orase. Si mie mi-e greu sa-i musuroiesc asa inalti dar ma chinui si ma intep si cand termin sunt plina de zgarieturi dar nu-i tai, si gata! Cred ca daca-i taiam toamna trecuta azi nu stiu daca mai aveam vreun trandafir, ca la mine a fost ger dar zapada destul de putina
 

FlorentinaS

Member
Vecina mea nu are asa multi trandafiri (doar vreo 6 tufe) si nici inghesuiti, asa ca loc ar avea sa treaca printre ei... Si chiar daca le mai taie ramurile, frunzele nu o pot impedica la mers :rofl:
O fi din motive cosmetice sau de igiena... nu stiu, dar m-am lamurit ca nu-i musai sa fac la fel. :wink:
Si oricum, la mine-i mai usor sa alerg dupa frunze, ca n-am decat 4 trandafiri urcatori, de-a lungul gardului si-aia mici si pricajiti (au doar cateva luni).
Sper sa-i scot cu bine din iarna, ca nu ii pot musuroi clasic, fiind plantati in gazon, in cate o "insulita" cu scoarta de copac. O sa ma adaptez... si-o ss improvizez :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Florentina, pai da tu frumos la o parte scoarta in jurul trandafirilor, musuroiesti, iar la primavara inlaturi pamantul de pe trandafiri si aranjezi iar scoarta, ce-i mare scofala? :wink:
 
Sus