Pregatirea trandafirilor pentru iarna

Roxana Peled

Active Member
Mie imi infloreste Iberis-ul, ce sa mai vorbim de trandafiri :pumni: .
Deja incep sa ma stresez apropo de cum tot dau lastari noi si de faptul ca pur si simplu nu se mai opresc din crescut. Ma indoiesc ca o musuroire ar ajuta la ceva in cazul trandafirilor vechi la care toata tufa se bucura de soare si temperaturi prietenoase de primavara :)
La mine, ca sa-l contrazic pe "stimatul" nostru sef de stat Iarna E ca Vara!!!
 

Roxana Peled

Active Member
Razi tu razi dar stai sa vezi!

Poze de ASTAZI:

Winchester Cathedral Mary Rose Heritage Heidi Klum China Girl Snow Goose
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:suparat: :suparat: Na, acum esti multumita? :giggle: :giggle: Valeeeeeu, si zilele urmatoare vine geruuuuul :evil: :tavalit:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
No nu boci, ca am glumit :tavalit: Numa' astia de la guvern sunt dilii, la meteo n-a zis nimic de ger, doar ca dupa cum se prezinta acum prognoza s-ar putea ca in decembrie sa fie si temperaturi mai mici decat normalul :) Asa ca, om vedea ce-a fi, ca doar n-o veni iarna asta era glaciara :rofl:
 

Roxana Peled

Active Member
Si eu sper ca nu! De regula gerul scarbos (cel putin in Bucuresti) vine prin ianuarie-februarie. Pana atunci poate ca se prind si ametitii mei de trandafiri de faptul ca a venit iarna. Vedem ce-o fi si ce-o iesi :|
 

geodezia

Well-Known Member
lasa tu ca eu acum le dau pilitura de fier si le prinde bine peste iarna ii intareste ..ia sa vezi ce feti frumsoi si ilene cosinzene vom avea la vara numai bunaciuni lasa-i in pace Roxi sa simta caldura sa nu vina iarna de acum sunt fffrumsoi
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Geo, las-o naibii de pilitura de fier, ca n-au ce face trandafirii tai cu ea! Plantele absorb fierul doar sub forma de chelati, asa ca nu va apucati de prostii, pilitura, cuie si alte boscorodeli fara rost :mrgreen:
 

geodezia

Well-Known Member
he he he pai nu e chiar pilitura cum credeti voi e pamint deja cu pilitura aia asa ca va fi direct la radacina ..si am pus la hibiscusi tu stii ce frunze lucitoare au acum de cind le-am pus pilitura nu mai stau galbezjiti si doar cu 2 rinduri de frunze in virf vorbesc de gommerosi sa-i vezi ce frunze frumaose si-au tras .. parca zici ca sunt lustruite cu crema de ghete asa lucesc
eu sunt multumita asa ca in continuare car ca acum s-au apucat de facut niste cladiri acolo si mi-au carat astia pilitura cu masinile nici nu stiu unde au dus pamintul de acolo
mai am intr-un colt lasat car zilele astea ca disperata
 
Am reusit sa termin de musuroit trandafirii . :marfa: Sunt epuizata dar foooarte multumita. Am avut ceva de munca ( i-am musuroit cu mranita care a trebuit cernuta si care binenteles nu a fost suficienta :) Am avut si un " depozit " de pamant amestecat cu mranita si cu asta a fost suficient . Am mainile lungi de la cate galeti am carat, pot sa ma inchid la sireturi din picioare :rofl: . Asa ca de acum poate veni si vremea rea mult anuntata. Probleme am in continuare cu pisicile ce-mi strica din musuroaie. Am urmat sfatul Eliannei si la trandafirii proaspat plantati am acoperit cu plasa din aceea de la sacii de cartofi si a fost ok dar la trandafirii "batrani " nu am solutii.

.
 

ghia_don

Active Member
Eu am hotarit ca voi musuroi doar trandafirii altoiti, pe cei din butasi ii las asa. Sa se descurce !! :D
 

miki70

Active Member
Roxanici la trandafirii batrani poti face de jur imprejur un cerc din rabitz , acesta fixat eventual cu 2-3 bete in pamant.
Eu stropesc cu apa mereu dupa ce lucrez pamantul si nu mai vin pisicile. Ia o stropitoare si umezeste pamantul la suprafata. Daca insista la un musuroi pune cercul de rabitz sau multe pietre.

Nici eu nu mai musuroiesc trandafirii vechi, sa se descurce singuri .
 

nicol

Member
Si eu am terminat de facut musuroaiele. Nu la toti. Pe unii ii voi lasa fara pentru ca as vrea sa vad cum se vor descurca iarna aceasta. Musuroaie am facut doar la cei pe care i-am vazut ceva mai sensibili iernile trecute si la cei pe care i-am trecut in categoria firavi. In fct de cum vor iesi in primavara, ma bate gandul ca incet, incet sa renunt la aceasta operatiune.
Si pisicilor din cartierul meu le plac in mod deosebit musuroaiele de la trandafirii mei. Musuroiul de la VEilchenblau-ul plantat acum doua zile e deja desfiintat!!!!!!!!!!!!!!! Mai pun maine o galeata de pamant deasupra si gata!
 

carla

Active Member
Eu va anunt ca n-am facut musuroaie decat la zece trandafiri din cei peste 200 cati am
Ma bazez ca va ninge suficient de mult cat sa le tina de cald trandafirilor si oricum musuroaiele mele erau mai mult un fel de simulacre decat musuroaie adevarate. Din experienta anilor trecuti am observat ca zapada protejeaza mai bine decat musuroaiele de pamant iar pana acum foarte putin trandafiri mi-au inghetat pana la musuroi. Asa ca am ajuns la concluzia ca desi la mine e o zona foarte rece, faptul ca nu sunt curenti de aer (de genul viscole, crivat ...) si ca ninge mult e suficient pentru trandafiri.
Desigur asta nu exclude posibilitatea ca, in cazul in care se anunta geruri sub -20 grade si vad ca nu e zapada, sa o iau fuguta la magazin sa-mi procur niste saci cu pamant :mrgreen:
Si desigur, nu sfatuiesc pe nimeni sa faca ca mine :giggle: La primavara va anunt rezultatele
 

belisima

Well-Known Member
eu recunosc ,n-am musuroit decat "cremele",in rest vreau sa va spun ca nu tin minte sa imi fi degerat vreodata un trandafir in afara de lavender pinochio si blue boy,pusi toamna,n-au rasaritt primavara,am presupus ca a fost ceva cu ei,si nu ca au degerat :?
 
Sus