Plumeria (Frangipani)

marean

Active Member
A mea are vreo 7 frunze,cu 3 noi care se dezvolta in acelasi timp din varf,creste ca Fat-Frumos,desi e micuta,faca frunzele dese,iar unele sunt cat cele de mar/par deja !
 

Mali_

Member
Si ale mele au mai crescut si sunt nespus de fericita, pentru ca toata lumea imi spunea ce sanse mici am sa se prinda plumeria iarna. Dar eu le-am tinut pe calorifer si vad ca le-a mers bine. Doar cele care nu au fost bine de la inceput s-au pierdut pe drum.
 

ramona

Member
Am primit si eu 3 seminte de plumeria. Sunt foarte bucuroasa pt ca mi le doream demult. Le-am pus la caldurica si le-am asigurat si umiditatea. Sper sa am sanse de castig cu ele. :D
 

Viovett

Member
Radu
As avea si eu cateva intrebari : Plumeria, din cate am citit rezista pana la o temperatura minima de 15 grade, deci cum am putea sa o crestem intr-o gradina iarna ? Bun, aducem toamna spre iarna, ghiveciul inauntru. Dar , ma intreb si eu, daca are 2-3 m in inaltime unde il punem la iernare ? Si nu ca as avea o gradina, dar ma intreb , stand totusi intr-un apartament pot totusi sa "cresc "cateva Plumerii , asta mai mult pentru asti cate bucati de butasi sa comand ! Ma refer mai mult la gabaritul lor, si vreau sa va intreb, fiind totusi un copacel, c-am la ce inaltime creste intr-un ghiveci de 30-40 cm diametru ?
Radu, ti-am mutat intrebarile aici la "plumeristi" cu experienta.

Eu am doar doua plante, achizitionate ca atare (nu butasi) si cum doar le-am iernat nu pot spune ca sunt un "crescator". Pana acum, cat a fost cald le-am tinut in gradina si cand s-a facut frig le-am pus intr-o camera cu orientare vestica, ocazional incalzita, temperatura variind intre 10 si 16 grade. Conditiile le-au placut, sunt bine si se pregatesc de primavara ( au aparut frunze mici).

Plumeria este o planta a carei spectaculozitate e data de inflorescenta ( forma si parfum). Poti sa cresti in conditii de apartament, dar sunt sanse mici sa infloreasca fara sa le "luminezi" artificial, ori cum dupa ce infloreste si ramifica, daca nu-i asiguri conditiile necesare : o perioada de odihna si apoi, vara, un amplasament in plin soare, s-ar putea sa ai "un bat" cu un smoc mai mic sau mai bogat de frunze. La ingrijorarea ta legata de gabarit...nu cresc asa usor, am mari indoieli ca vor ajunge prea repede, in conditii de crestere in ghiveci la 3 metri.

Poti sa citesti destul despre subiect si de pe net - preferabil site-uri si forum-uri din tari cu clima temperata ( Franta dar si mai bine Uk - ca ei au mai putine zile insorite :D ) ca sa fie mai aproape de conditiile noastre.

http://www.aujardin.info/plantes/frangipanier.php

Aici gaseti "arsenalul" necesar cresterii "profi":

http://www.plumeriasuk.com/supplies.html

Ingrasamantul cu formula cea mai apropiata de de 10-50-10 care se recomanda pt plumerii se gasea la o firma importatoare din Cluj :
http://www.kingvan-impex.com/105210.htm
 

michaela

Active Member
[b]Citat:

Radu
As avea si eu cateva intrebari : Plumeria, din cate am citit rezista pana la o temperatura minima de 15 grade, deci cum am putea sa o crestem intr-o gradina iarna ? Bun, aducem toamna spre iarna, ghiveciul inauntru. Dar , ma intreb si eu, daca are 2-3 m in inaltime unde il punem la iernare ? Si nu ca as avea o gradina, dar ma intreb , stand totusi intr-un apartament pot totusi sa "cresc "cateva Plumerii , asta mai mult pentru asti cate bucati de butasi sa comand ! Ma refer mai mult la gabaritul lor, si vreau sa va intreb, fiind totusi un copacel, c-am la ce inaltime creste intr-un ghiveci de 30-40 cm diametru ? [/b]


O sa postez aici doua poze .... pentru a-ti face o idee....


Poti creste " cateva" in special daca ai un balcon larg si insorit
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
In mediul lor am vazut plumerii chiar mult mai inalte decat cele din pozele postate de Michaela. De exemplu, pentru a poza o inflorescenta a trebuit sa ma urc la etajul 2 al unui hotel.

Bine, nu cred ca va fi posibil ca la noi o plumerie sa creasca chiar atat de mare, poate doar intr-o sera :).
 

michaela

Active Member
Eu am postat ceva de dimensiuni medii..... :) intr-adevar sunt copaci in toata regula insa am zis sa nu se inteleaga ceva rautacios .... :wink:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Corect, Michaela :rofl:

Lili unde este acea plumeria din Gradina botanica? E intr-o sera sau afara? Pe afara nu mi-a atras nimic atentia, dar e drept ca prin sere nu am apucat sa intru.
 

lili

Member
Caramell a spus:
Corect, Michaela :rofl:

Lili unde este acea plumeria din Gradina botanica? E intr-o sera sau afara? Pe afara nu mi-a atras nimic atentia, dar e drept ca prin sere nu am apucat sa intru.
Caramellu !!!!!! ...plumeria se afla in interior. Este in sera de expozitie care adaposteste compartimente speciale pentru plante din diferite regiuni ale planetei (Palmieri, Orhidee, Ferigi Exotice, Plante Tropicale si Subtropicale, Plante Suculente, Cactusi, Bromelii) .
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Banuiam eu ceva. Multumesc mult! Cu prima ocazie ma duc sa ii fac o vizita :D
 

adinal

Member
Indraznesc sa postez si eu la acest topic. In urma cu putin timp Ani mi-a oferit cu MARE DRAG un butas de plumeria. :* :* :*
Acum, dupa ce a stat la caldurica (sub pet pe calorifer), lumina (la geam) si am pulverizat-o o data la doua-trei zile, am scos-o la pozat.
Si iata ca i se vede motul. :indragostit:
 

mymo

Active Member
Vin si eu sa ma dau mare :rofl:
In data de 05 03 2009,am primit de la o doamna tareee draguta si cunoscatoare(multumesc :rose: :hug: ),5 seminte de plumeria.
Astazi doua dintre ele arata asa:


No acum ca m-am laudat,o sa va mai sacai peste vreo 4-5 ani cand infloresc :)
 
Sus