Plumeria (Frangipani)

rodica05

Member
magda a spus:
sunt asa de suparata incat imi vine sa plang :cry: Am avut 12 seminte de plumeria de la Rodica, careia ii multumesc inca o data si acum am o singura plantula
Ce-ai zice daca incerci din nou? :wink:
Mai am seminte, asa ca...
 

michaela

Active Member
marean a spus:
Felicitari,Michaela,pt pudica ta,e foarte frumoasa !!!
Cum e parfumul,da-ne detalii :mrgreen: ?!
He! Cu parfumul Pudica nu prea sta bine uita sa se cam parfumeze!...
Da.... nu este parfumata insa este foarte gingasa si de un alb superb , iar frunzele cred ca este printre putinele plumerii cu astfel de frunze... subtirele, fine insa la varf se latesc formand o inima. Apropos am vazut si variegate asa :wink:
 

marean

Active Member
Daca are asa o forma deosebita,apoi nu-i musai si parfumul :wink: !
Nu mai zice de variegata,ca iar ne apuca pe toti palpitatiile :rofl:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
As dori o consultatie si mai multe pareri.Am primit de curind o bucata de frangipani .Am fost sfatuita s -o pun in perlit.Voi ce credeti?Cum ar fi mai bine?In ce? Si unde sa o tin?La cald?La rece?Lumina sau mai putina lumina?

Si inca o intrebare:mai am doua plumerii marisoare.Uneia i-au cazut frunzele celeilalte nu.Exista vreo cauza anume sau depinde de soi?
Este prima oara cind am aceasta planta de care m-am cam indragostit :oops:
 

zamfira

Member
Iarna trecuta la ale mele le-au cazut frunzele . Acum una are inca frunze si cealalta nu , e drept ca pe cea fara frunze nu am mai udat-o deloc de mult tinp, pt ca am vrut sa o bag in beci dar m-am razgandit , o sa o tin tot in casa anul asta .
Anul trecut una am tinut-o in beci si una in casa la 19-20 grade . Cea din casa s-a dezvoltat mia bine dat cea din beci a facut mai multe frunze vara asta .
 

Cristiana

Member
Gabiuta a spus:
As dori o consultatie si mai multe pareri.Am primit de curind o bucata de frangipani .Am fost sfatuita s -o pun in perlit.Voi ce credeti?Cum ar fi mai bine?In ce? Si unde sa o tin?La cald?La rece?Lumina sau mai putina lumina?

Si inca o intrebare:mai am doua plumerii marisoare.Uneia i-au cazut frunzele celeilalte nu.Exista vreo cauza anume sau depinde de soi?
Este prima oara cind am aceasta planta de care m-am cam indragostit :oops:
Gabiuta, e foarte greu sa decizi ce metoda de inradacinare sa incerci atunci cand ai un singur butas si esti cu totul in afara sezonului de inradacinare la plumeria (pentru zona temperata nu este recomandata inceperea inradacinarii dupa 15 iulie). Parerea mea este sa incerci sa o inradacinezi in perlit sau in apa, si neaparat la caldura, la frig nu are nici cea mai mica sansa.

Caderea sau nu a frunzelor depinde de soi, exista si varietati evergreen care pastreaza foliajul si peste iarna. La mine una singura a ramas cu frunze, celelalte au plecat deja la nani, asta inseamna udare extrem de rar, si o temperatura mai scazuta.
 

albela

Active Member
Si plumeriile mele au vrut sa piarda frunzele dar nu le-am lasat. Le-am pus la soare si caldura si le-am udat si pulverizat mai des si se pare ca s-au razgandit.
Apropo, in unul din ghivece sunt doi gandacei (morti), eu nu am mai vazut, stie cineva ce sunt?
 
Si la mea au cazut 2 frunze dar sfatuita fiind sa n-o las sa ierneze fiind mica sta la caldura si lumina.Surprise!!! Una din frunzele din mot a-nceput sa creasca.S-o si pulverizez pe frunze?La cat timp?
 

albela

Active Member
Iata si un puiut din seminte. Doar unul din opt :(

Simona, eu ii ud si pulverizez cam la doua zile, dar ale mele sunt puse in muult perlit si putin pamant si se usuca repede.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:hug: va multumesxc doamnele mele...........
Acu' daca dinsa a poposit la mine taman iarna ce sa ii fac?Trebuie sa o plantez in ceva.
La cald cu ea :rofl:
Sa va traiasca si voua :!:
 

Cristiana

Member
Albela, :nu stiu: eu ti le-am trimis cu gandacei? Adevarul este ca au stat in curte toata vara, sa se fi ascuns ceva in substrat?

Ma bucur ca ai reusit sa le trezesti din "somnolenta"!
 

albela

Active Member
Nu stiu Cristiana, dar numai intr-un ghiveci cu plumeria am gasit 2, iar eu nu am mai vazut genul asta de gandaci. Ma gandesc sa nu fie ceva prin pamant.
 

Cristiana

Member
Albela, sincera sa fiu n-am vazut gandaceii in poza e posibil sa fi plecat cu ghivecele, daca le-as fi scos din ghiveci si le-as fi scuturat inainte de expeditie n-as fi facut altceva decat sa stresez suplimentar plantele.

Off-topic, am observat pe plantele aduse recent in casa niste gandacei ficsi (nu se misca de pe ele) de culoare verde-cafenie, si o forma plata, aproape poligonala. Cred ca s-au fixat pe plante in vederea hibernarii, stau pe ganduri daca sa-i adun si sa-i arunc sau sa-i las in pace, nu cred ca le fac vreun rau, si mi-e mila de ei. Poate stie cineva mai multe despre insectele astea :D .
 

marean

Active Member
Atuncea habar nu am daca dauneaza ori ba.....eu i-as zburatacii oricum,nu de alta,dar daca se trezesc,nu as vrea sa-i gasesc prin casa :mrgreen: ...prin zburatacit inteleg teleportat in alta locatie :mrgreen: ,nu dat in cap cu parul 8) !
 

cory_helen

Active Member
sunt f frumoase plumeriile... sunt incantata de tot ce am vazut... sa va traiasca si sa va bucurati de ele...
:D
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Nu mi-a venit sa cred cand am vazut plantele voastre de plumeria. Admiram de mult timp aceasta planta dar nu imi imaginam ca ar putea rezista si pe la noi. Ei bine, acum de cand am vazut floricelele voastre imi doresc foarte mult una :roll:. Si cand ma gandesc ca as fi putut sa imi iau in urma unei vizite in Thailanda atatea seminte sau butasi! Imi vine sa plang! :nu-mi_place:

Am citit ca uneori voi mai faceti comenzi colective pe net pentru seminte. Nu stiu daca am postat bine aici, dar daca aveti cumva in plan o astfel de comanda, va rog mult, ma puteti anunta si pe mine? Multumesc mult. :visator:

O floricica din partea mea. :D
 

cory_helen

Active Member
si eu as dori sa iau parte la o comanda colectiva... please... si mie imi vine sa mor de ciuda, ca am fost in india anul asta si nu m-am gandit la seminte...

va multumesc, fetele... :D
 

zi_inflorata

Member
Moderator
O prietena de familie pleaca la sfarsitul saptamanii, pentru o luna de zile, in China - Shanghai. Mi-a promis ca, daca gaseste seminte de plumeria, imi ia. Daca se tine de cuvant si aduce, voi darui seminte tuturor celor care se anunta doritori de aceasta "superbaciune" de floare.
 
Sus