Plumeria (Frangipani)

Kalli

Member
deci, am verificat de dimineata. nu sunt mucegaite, nu sunt incoltite, nu sunt nicicum.... oare cum sa procedez cu ele?! pentru ca nu mi se pare normal sa nu se fi intamplat nimic pana acum.... :?
 

Kalli

Member
no, bun.... acolo stau. sa le acopar? pentru ca nu sunt acoperite acum.... mai, tutun nu servesc, rabdare nici atat! :)

cred ca va bat la cap, da' sunt asa frumoase incat le vreau acum... nu la tura doi sau trei... :oops:

multumesc :hug:
 

gomez99

Well-Known Member
kalli, plumeria incolteste la cald si umed. indiferent daca e in punga sau in altceva, e bine sa fie solul/substratul cald. eu tin semintele intr-o cutie pe boiler. caldura reziduala incalzeste pastilele.
am si o minisera incalzita facuta special pt asa ceva, da pentru citeva seminte odata pe an, boilerul e de ajuns.
 

Kalli

Member
gomez, semintele mele stau pe pervazul interior de la balcon care este pe sud.... aici este foarte cald, le stropesc des cu apa.... asa ca nu stiu ce sa le mai fac...
 

magda

Active Member
Moderator
le ai de mult timp?daca da s-ar putea sa-si fi pierdut capacitatea de germinare . :( Nu s-au umflat deloc ?
 

Kalli

Member
in 22 martie le-am pus la germinat si le-am primit cu cateva zile inainte. nu stiu ce sa zic. nu stiu cat de umflate sunt pt. ca sunt ingropate in pamant. cand le-am scos un pic sa le verific, nu erau mucegaite, nu erau nicicum. nu erau plate, dar parca nici foarte umflate....
 

albela

Active Member
Atunci nu ai decat sa astepti. Daca semintele au fost bune trebuie sa germineze macar unele dintre ele.
 

dana

Member
Bun,am citit tot si acum vreau sa ma dumiresc.
Am primit butasul de plumeria mult asteptat si ce fac cu el?
Ca doar nu l-am luat sa ma uit la el!
Il pun in apa la lumina pana face radacini sau il pun in pamant usor cu pet/fara pet ca tot a venit caldura?
Si perlit nu am si nici nu am de unde sa cumpar si totusi ce amestec de pamant sa-i fac?
 

marean

Active Member
Eu stiu ca merg prinsi butasii si in apa,si in pamant plus mult nisip . Nu se uda decat putin,apoi la ceva timp se mai adauga apa astfel incat sa nu se usuce complet pamantul pt mult timp (atentie,usor umed,nu ud ).
Personal nu am experienta cu butasii,eu am o plumerie din samanta ... poate gasesti alte sfaturi utile ;-) !
Bafta !
 

Marmoset

Member
Kalli a spus:
va rog frumos, in cat timp au germinat la voi semintele de plumeria? eu le-am pus in pamant cu codita aceea in V in sus, cum am citit pe nu stiu ce site, inca din 22 martie si nu dau nici un semn.... si nu mai am rabdare!!!! le-am avut descoperite, pe urma acoperite, pe urma le-am descoperit iarasi.... nu stiu ce sa mai fac sau cum sa procedez cu ele.... am gresit oare ceva sau germineaza ele mai greu?! :?

M-am uitat atenta la o seminta...codita in V pare chiar partea care ar trebui sa stea in pamant! Doar aripioara se lasa deasupra, adica...exact invers de cum mi se pare mie ca ai facut! Daca am inteles gresit, scuza-ma! :*
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator

mymo

Active Member
Din ce vad eu scrie doar despre butasi.
Referitor la seminte ,eu le-am pus exact cum spune Marmoset....succes garantat :D
 

Marmoset

Member
Bravo, Mymo! :D Si tuturor celor care le-a reusit! Iar cine n-a reusit, va reusi cu siguranta de acum incolo! Trebuie sa recunosc ca am avut bafta de niste seminte extraordinare! Din 50 puse la germinat, 48 sunt acum plantute! Iar doua le-am omorat eu, fara sa-mi dau seama: mi s-a parut ca una mucegaise (de fapt prinsese culoarea aceea albicioasa, chiar dinaintea germinarii propriu-zise), iar pe a doua am rupt-o cand am incercat s-o indrept, crezand ca nu sta bine, si de fapt, ea se ridica piezis, ca incoltise... Prea tarziu ca sa observ ca de fapt am rupt exact noua plantuta care incepea sa se formeze. :D
 

dana

Member
Gata,am plantat butasul meu de plumerie primit prin comanda comuna.
Am pus intr-un ghiveci negru 2/3 pamant de cactusi si 1/3 nisip ,am udat bine si la soare cu el timp de vreo 3 saptamani.
Cel putin asa am inteles cam din tot ce am citit pe-aici.
 
Sus