Plumeria (Frangipani)

Marmoset

Member
dana a spus:
Gata,am plantat butasul meu de plumerie primit prin comanda comuna.
Am pus intr-un ghiveci negru 2/3 pamant de cactusi si 1/3 nisip ,am udat bine si la soare cu el timp de vreo 3 saptamani.
Cel putin asa am inteles cam din tot ce am citit pe-aici.
Abia astept sa-mi ajunga si mie butasii! Sa le faci niste poze, sa vedem si noi cum iti arata viitoarele plantute! Mult noroc cu ele, si sa se prinda repede, sa te bucure in vara asta cu floricele! :D
 

Marmoset

Member
dana a spus:
Multumesc mult si doresc ca toti sa aibe parte de plante sanatoase si viguroase ! :D
O sa fie o bucurie colectiva, multumita lui Mali care a avut inima mai mare decat ea ca s-a ocupat de comanda asta!
Cand o sa ajunga si la mine butasii, o sa va rog sa-mi spuneti exact pas cu pas ce si cum trebuie facut, ca sa fiu sigura ca nu gresesc ceva!
Si astept cu maaaaare interes poze cu printesele voastre puse la mustacit! :*
Plante frumoase, cu noroc si infloricioase va doresc din tot sufletul!
 

dana

Member
Initial am pus-o intr-un pahar cu apa si dupa aceea mam gandit mai bine si am hotarat ca parca ar fi mai bine daca o pun direct in pamantul ei.
am hotarat asta deoarece m-am gandit ca socul de la statul in pahar cu socul la plantare sa nu fie prea mare si sa o pierd.
Acum mai am o dilema - daca sa-i pun pet sau sa o las asa cum e :?:
 

Marmoset

Member
dana a spus:
Initial am pus-o intr-un pahar cu apa si dupa aceea mam gandit mai bine si am hotarat ca parca ar fi mai bine daca o pun direct in pamantul ei.
am hotarat asta deoarece m-am gandit ca socul de la statul in pahar cu socul la plantare sa nu fie prea mare si sa o pierd.
Acum mai am o dilema - daca sa-i pun pet sau sa o las asa cum e :?:
Din cate stiu, fiind o suculenta, nu se pune pet ca sa nu risti sa apara mucegai. Eu cred ca-i mai bine ca ai pus-o direct in pamant si sigur i-a prins bine si cat a stat putin in apa, sa-si refaca fortele si sa se hidrateze. Tin pumnii sa iasa radacinutele repede! :*
 

michaela

Active Member
Caramell a spus:
dana a spus:
Am primit butasul de plumeria mult asteptat si ce fac cu el?
Ca doar nu l-am luat sa ma uit la el!
Eu am gasit pe net aceste 2 site-uri cu informatii si poze despre inradacinarea butasilor de plumeria.

http://www.howtogrowplumeria.com/HT-Cuttings.htm
si
http://www.plumeriaparadise.com/content/tutorials/plumeria_cutting_tutorial_guide.html

Nu am apucat sa citesc tot ce scria acolo, sper insa sa fie informatii utile :)
Hmm... foarte interesant in primul link am citit ca au inradacinat pur si simplu in ziare umede....ce super!- si ieftin... :)
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Da, dar in sera calduroasa si umeda unde atmosfera s-a apropiat destul de mult de climatul toprical. Oricum sunt incurajatoare pozele din acel articol :)

Butasii vostri ce fac? Aveti vreun semn legat de cum le merge? :? Ai mei arata la fel ca atunci cand i-am primit. Nici o miscare deocamdata... nici in bine, dar nici in rau :D
 

gomez99

Well-Known Member
eu am un butas sosit din franta cam cu 2 saptamini inainte de comanda comuna. are in crestet o sclipire cruda (interesanta metafora, nu?) as zice ca s-a prins si incearca sa scoata o frunza. pus direct in ghiveci si lasat in plin soare. prin urmare i-ar trebui minim 30 zile sa dea oarece semne
 

michaela

Active Member
Viovett a spus:
Le-as cam scoate afara...Se pare ca a fost ultimul val de frig. Voi le-ati scos ?
Vio, eu stii ce fac? Ma plimb cu plumeriile mele :rofl: ziua afara.... noaptea-n casa.... si tot asa.
Le merge super cu plimbaricile :rofl: frunze mari, frumoase si sanatoase :wink:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Gomez, sa te bucuri de el! :D Cand am vazut mesajul tau, mi-ai dat sperante si m-am dus sa le analizez cu mai multa atentie pe ai mei. Si am inteles ce ai vrut sa spui cu "sclipirea cruda" :dans: Intr-adevar, chiar asa arata! La mine 3 din 8 dau semne ca s-au prins. Doi au "muguri" verzi (C23 - Visshanu Gold si C1 - Chompoo pantip) iar C19 - Salmon Brown are muguri grena. Deci au inceput!!!! :D :dans:
 

Viovett

Member
michaela a spus:
Vio, eu stii ce fac? Ma plimb cu plumeriile mele :rofl: ziua afara.... noaptea-n casa.... si tot asa.
Le merge super cu plimbaricile :rofl: frunze mari, frumoase si sanatoase :wink:
Mai Micha mai, da' o solutie mai simpla n-ai :rofl: ? ....Asa un sistem prin care sa se plimbe singure :rofl:
Incep si eu plimbatul, dar...vad ca trebuie sa le transplantez - le-au cam iesit radacinile. In ce le tii / tineti ? Plastic sau ceramica ? Anterioara transplantare a fost in pamant de cactusi ( a fost ceea ce am avut la indemana si au crescut frumos) dar parca a fost prea simplu :) , ai/aveti o solutie ma buna ?

Oricum mai am o belea, inca n-am descoperit locul cel mai insorit, caci de cand cu blocul care mi-a crescut in vest :( s-a schimbat "harta solara" a curtii...si in zilele in care stau acasa e tot innorat si ploua :x ...

Uf, uf...greu... :D

Micha, ai gasit pana la urma Lemon Drop ? Eu inca nu...
 

gomez99

Well-Known Member
caramell, merci! si tie la fel !
zice-se ca plimbatul nu le face bine, da eu tot asa procedez, ca alta solutie nu am ca sa stea in soare toata ziua - cel putin pina mai urca soarele prin iunie. l-am pus intr-o naveta inalta si plimb cite 9 odata.
in aceeasi idee se spune ca nu bine ghivecele de ceramica nearsa sau teracota, pentru ca isi infige virfurile radacinilor in pori si se rup la transplantare. cu ce guru am vorbit eu zic ca rabda un colet foarte aglomerat atita timp cit are soare si apa conform stas. unii spun ca nu le schimba ghiveciul mai des de odata la 3 ani, si atunci cu unul cu 6-7 cm diametru in plus. altii spun ca la ei acolosa ingroapa planta in gardina - cu ghiveci cu tot.
 

michaela

Active Member
Eu, pe cele mari... le tin in vas de lut, altele in ghivece mai mici dar de plastic.
Si da Vio, eu am Lemon drop.... :wink: innebunisem dupa ea! :rofl:




gomez- te invidiez... eu fac noua drumuri .... tu doar 1..... :rofl:
 

albela

Active Member
Nu prea inteleg de ce e musai sa le plimbati afara in fiecare zi :? . Eu le am pe un pervaz in casa pe sud unde au soare destul de multe ore iar plantele arata bine au frunze verzi si curate. Ar fi necesar sa le scot si eu la "plimbare" ?
 

Marmoset

Member
Dupa cat timp de cand ati pus butasii in substrat ati observat primele semne de viata din partea lor? Bine, eu abia de o saptamana am pus butasul in substrat si deja il vreau cu frunze si flori :rofl: ....
 

zamfira

Member
michaela, ce i-ai facut sa se ramifice ??? Ale mele cele mari, au 3 ani si ceva , sunt inaltute, dar nu se ramifica .
 

michaela

Active Member
gabi_gabriella- nu le-am facut nimic, erau butasi cu 2,3 ramificatii.insa cand vor creste prea mari... le voi taia.
albela- daca le merge bine acolo unde le ai, nu e obligatoriu sa le plimbi :D
ale mele sunt mai frumoase de cand le scot la aer, in interior au fost atacate frunzele de paienjenei :x , de cand le scot afara au fugit, iar eu nu le mai chinui cu insecticide :D
 

gomez99

Well-Known Member
intr-adevar, afara sint mai protejate de felurite ginganii care o duc mai bine la interior.
@albela
cine n-are destul pervaz spre sud, tre sa plimbe plumeria :D
@marmoset
cam dupa 30-40 de zile.
 
Sus