Plant-shop.ro 2012

kerkyra

Well-Known Member
Da, poate. Poate facem un topic pe grup si mai gasim doritori din zona? Eu deja am inceput sa studiez si mi-am facut o lista de dorinte :D
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Sunt fooooarte dezamagita de lavanda pe care am primit-o de la Plant Shop in comanda comuna facuta de George...si-am mai si comandat 20 buc. Am primit 10 ghivece care au plantute de 5 cm inaltime, asta ca sa fiu generoasa. Celelalte 10 sunt mai ok, sa zicem ca au 10-12 cm dar primele...un cosmar. Zici ca le-am pus eu din seminte acum 2 luni!
Daca faceam eu comanda i-as fi returnat-o lui levikking ca e realmente bataie de joc! :x :x :x dar nu mai vreau sa-i dau bataie de cap lui George. Nick poate sa confirme ca ea a vazut plantele, sunt nste glume, nu plante! O sa pun maine si poze...dar sincer, pentru mine e a doua oara cand Plant Shop e o dezamagire enorma :( :(
 

George

Member
Imi pare rau Mada, daca vrei le putem returna, nu-i nicio problema. Desi mi-am zis acum vreo doi ani ca nu mai comand de aici pentru ca la fel, primisem plante extrem de mici si atunci(fuchsii neinradacinate) am facut-o din nou sperand ca acum va fi altfel. N-am apucat sa vad plantele dar mi-a spus Nico ca sunt destul de micute.
 

belisima

Well-Known Member
:( eu am ramas mirata cand am citit atatea laude pt plantele mari primite de la plant shop,din moment ce eu am primit acum vreo 2 ani fucsia de 2-3 cm fara radacina,in tavite de 10 :eek: ,cred ca dnul levi epuizeaza la un moment dat stocul de anul trecut si trece pe plantele din seminte de anul asta...atunci am primit si o aubretia aproape uscata(pe care am pierdut-o) si un hibi moscheutous pe care il am si acum,acela a fost o surpriza placuta,desi un fir de 10 cm ,a crescut si inflorit bogat din primul an!
 

anknic

Active Member
Mada, dar nu ti-a zis Nicoleta cat am cautat mentele mele? nici macar nu se vedeau...ziceai ca e ghiveciul gol :) daca te uiti cu lupa vezi si 2-3 frunzulite.
 

Roxana Peled

Active Member
:rofl: Si la mine au fost unele micute in ultima comanda dar pe mine m-a avertizat si m-a intrebat daca vreau sa mi le trimita asa sau sa mi le trimita mai tarziu si am acceptat sa mi le trimita mai mici. Sa stiti insa ca s-au cam prins toate si acum sunt substantial mai mari. Am de exemplu o caldarusa flabellata care la mine a venit acum o luna sub forma de ghiveci gol si acuma este inflorita. Am avut si unele care au venit sub forma de rasaduri abea repicate dar si acelea sunt ok si au mai crescut.
Cred ca ideea este ca la comenzile din primavara livreaza plante mai mici. Daca asteptati sa dati comanda in vara primiti aceleasi plante dar crescute de el si mult mai mari. Eu prima comanda la plant-shop am dat-o prin iulie-august, am avut 5 sau 6 levantici in ea si au fost toate foarte frumoase si mari (cam la 30 cm) si din ele 2 erau chiar inflorite. :D
 

gabrielais

Active Member
si la mine au fost foarte, foarte mici plantele, aproape toate, dar stiam din anii trecuti acest lucru....pe unele insa le-au devorat melcii :x sper sa mai dea ceva din radacina ramasa :(
 

miki70

Active Member
In februarie cand am primit plantele eu , Adrianam si Kerkyra nu au fost f mici. Cred ca depinde si de tipul de planta, noi nu am avut anuale ci numai perene.
Gabriela pune granule pt melci pe langa plante.
 

geodezia

Well-Known Member
Eu am ai multumi d-l Levy .cu toate ca plantele sunt mici au fost sanatoase si s-au prins ..numai Bettyna imi face in ciuda si imi mai scoate florile de unde le pun si stau cu boata dupa ea .. eu am mai lasat 1 saptamina plantele din prima tura in vasele initiale dar acum sunt ok
am avut la prima comanda nemtisor care a fost destul de mic dar odata pus in pamint si-a dat drumu f bine .. plantele primite la tura 2 le-am pus direct in pamint ..dati la d-l Levy un telefon spunetii ca nu sunteti multumit de calitatea plantelor si vi le va trimite degeaba ..mie mi-a uitat sa imi trimita niste flori date telefonic comandate la prima tura am pus a doua comanda si m-a intrbat ce si cum si am spus ca a uitat sa mi le puna ..a doua comanda a venit fara plata si cu transportul platit ..
 

carla

Active Member
Problema asta cu plantele foarte mici am avut-o si eu anul trecut ... am avut cateva asa de mici ca n-am avut curajul sa le plantez in pamant si a trebuit sa le bibilesc in ghivece pana au crescut cat de cat, iar vreo 3 dintre ele le-am si pierdut din cauza asta. Anul trecut comanda a fost in mai, deci nu chiar primavara devreme, si am luat doar perene. Cu toate astea unele erau abia repicate, se vede o planta care inca nu a rasarit pentru ca e prea devreme si una care a fost semanata si repicata de curand. Am luat si de la dianadia plante la care au venit ghivecele goale, dar cand au rasarit s-a vazut ca planta era matura, nu abia semanata

De asta am si ezitat anul asta sa mai comand la plant-shop ... dar are foarte multe soiuri de phlox subulata, asa ca pana la urma am cedat ispitei :oops:
 

kerkyra

Well-Known Member
"Este o muscata cu flori multicolore, in nuante de roz, ciclam, portocaliu, rosu, alb si crem." :?
 

bebe Iris

Active Member
:D Adica acest soi de muscata poate fi in nuante de roz, ciclam, portocaliu, rosu, alb si crem. Daca vrei toate culorile, cumperi 6 buc.
Eu stiu ce scrie si ce ai citit tu, dar eu iti spun care este singura varianta posibila ;-) .
 

kerkyra

Well-Known Member
bebe Iris a spus:
:D Adica acest soi de muscata poate fi in nuante de roz, ciclam, portocaliu, rosu, alb si crem. Daca vrei toate culorile, cumperi 6 buc.
Eu stiu ce scrie si ce ai citit tu, dar eu iti spun care este singura varianta posibila ;-) .

Si mie mi se parea prea frumos sa fie asa, dar exprimarea asa da de inteles. Oricum, multumesc pentru lamurire :D
 

bebe Iris

Active Member
bebe Iris a spus:
:D Adica acest soi de muscata poate fi in nuante de roz, ciclam, portocaliu, rosu, alb si crem. Daca vrei toate culorile, cumperi 6 buc.
Eu stiu ce scrie si ce ai citit tu, dar eu iti spun care este singura varianta posibila ;-)
Nu cred ca le vinde pe culori, daca inca nu i-au inflorit nu stie ce culori vor fi, deci la noroc.
 
Sus