Passiflora - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Am pus si eu seminte de passi in toamna :) .Din cinci a aparut una :( M-am bucurat si de ea evident.Fara nici o portocala sau alt citric :mrgreen:
Acum creste.Incet si sigur :rofl:

Planta matura mi-a daruit in vara suficient de multe flori ca sa o pot lauda pe "dinsa" :!: si sa ma laud si eu cu ea :giggle:

Placerea de a le vedea crescind precum copilasii este infinita.Asa ca incercati seminte de toate felurile :oops: nu ezitati!!!
 

Luciana35

Member
Sunt hotarata sa incerc cu mai multe tipuri de seminte...binenteles si cu Strelitzia ...numai sa se indure cei de la sem-luca sa-mi dea seminte
Pentru mine satisfactia e cu mult mai mare atunci cand reusesc sa prind un puiut de la orice planta si sa-i urmaresc evolutia.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Daca nu rezolvi cu Semluca o sa ma uit eu prin magazine. De obicei apar in primavara. Daca gasesc iti trimit.
 

Luciana35

Member
Multumesc pentru bunavointa...sper sa ajungem la o intelegere cu cei de la sem-luca si nu doar pentru seminte...daca nu, o sa mai vorbim ptr. ca eu la mine in localitate nu am sanse sa gasesc mare lucru in acest domeniu :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Supravietuitoarea :rofl: passi din cinci seminte:


dar am incredere in ea ca va creste mare :wink: :D
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Of, tare suparata am fost acum cativa ani cand aveam vreo 6 passiflore si nu vroia niciuna sa infloreasca. Ma bucur ca la voi merg si ca va fac flori si in extrasezon. 8)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Gabi dar cum de a reusit acum iarna???Ale mele toate au stat cuminti in hibernare.La ce temperatura ai tinut-o?
Alata e intr-adevar foooooooarte frumoasa.
 

zamfira

Member
Habar nu am !
Toata vara a stat afara , a crescut cam 34-40 cm . Apoi am adus-o in casa intr-o camera mai racoroasa (15 grade ) si a inceput sa fac boboci .
Fiind cu boboci mi-a fost frica sa o mut in alta parte , dar probabil din cauza frigului bobocii au cazut si a mia ramas 1 , asa ca ..oricum nu mai aveam ce pierde si am adus-o la caldura la un geam sudic
Si ce sa vezi ??? bobocul crestea vazand cu ochii , si apoi a inflorit
Asta e povestea . In aceasi incapere mai am si o caerulea si inca una care nu stie din care e , dar ele acestea nu au miscat
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus