Passiflora - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

zamfira

Member
Am o passi, nu e Caerulea , si are boboci .(Am primit-o de la Ani in primavara .Multumesc )
Sta intr-o camera cam la 15 grade .Sa o aduc mai la caldura sau sa o las acolo ?
Bobocii (vreo 3 ) s-au format de cand am adus-o in casa s iunul dintre ei a crescut destul de mult .
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Foarte frumoasa Hariclea!!
Ale mele nu stiu ce au,nu le merge bine deloc.Au chelit complet si lastarii noi pe care ii dau,li se usuca. :cry:
 

sini

Well-Known Member
am pus si in pamant si in servetel umed
rata de germinare foarte scazuta,dar nu-i bai,important ca au iesit cateva
in servetel pana la urma au ramas 3,iar in pamant:una
cel mai bine ii merge celei din pamant
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Sigur,pune-i un tutore neaparat.Sau infasoara pe cerc de sirma.O sirma pe care o poti forma cum vrei tu,diverse modele.
 

sini

Well-Known Member
multumesc,Gabiuta
mai am o intrebare:poate fi mutata in alt ghiveci si cand?
este intrun ghiveci micut
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Pina la primavara las-o asa cum este.Nu umbla la ea.Cind se va incalzi si daca radacinile plantei ies din ghiveci abia atunci gindeste-te la o mutare.In ghiveci mic ai si mai bine controlul udatului ei mai ales acum iarna.
 

Luciana35

Member
de batrana cred ca e batrana... am facut schimb cu o colega care spunea ca la ea a inflorit...dar la mine ceva nu i-a placut si nu stiu ce ...am tinut-o pe o terasa la lumina dar nu in soare direct,am udat-o destul de des si i-am dat si ingrasamant. A crescut destul de mult dar nu a inflorit.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:rofl: Asteapt-o la vara la cotitura si zii vreo doua :astept: si precis se va indura sa te bucure cu flori :)
 

sicamin

Member
Lili are dreptate in privinta soarelui. Cat cuprinde, dar si apa,mai ales pulverizata. Nu stiu daca eu am avut noroc, sau la planta mea ia placut in gradina mea ,ca a facut flori si a crescut enorm . Planta am obtinut-o din seminte una si a doua din lastar. In gradina am plantat amandoua plantele cand aveau cam 0.50m. Acum le-am lasat afara si le-am protejat putin.Cred ca depasesc 5.00 m,si au facut in jur de 100 de flori.
http://s68.photobucket.com/albums/i9/mn ... 300478.jpg
Asa aratau cand am pus in gradina plantutele ,prin luna mai 2007 Au fost doua in ghiveci,din seminte si lastar)

http://s68.photobucket.com/albums/i9/mn ... 250084.jpg
 

Luciana35

Member
Anul trecut am cumparat si eu un plic de seminte de passiflora dar nu a incoltit nici una...poate din cauza ca nu am procedat cum trebuie(am citit undeva ca aceste seminte au coaja prea groasa si pentru reusita trebuie tinute in suc de portocale...probabil explicatia ar fi ca acidul citric ataca coaja...dar mie mi se pare cam exagerata).O explicatie mai plauzibila ar fi faptul ca plicul avea inscriptionata pe el o data din 2003 .Daca gasesc am sa incerc si anul acesta cu seminte desi am si planta matura pe care am sa o duc la soare si am sa-i dau apa mai multa.E important sa aiba un ghiveci mai mare :?: ...ca e cam inghesuita
Ce frumoasa e passiflora dv....cred ca va iubeste de a crescut si a inflorit asa frumos :clap:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Acum cativa ani am obtinut si eu Passiflora tot din seminte. Am reusit din prima - nu mai stiu exact cate plantute au fost initial cert este ca am dat la amatori vreo 5 plante mari. Problema e ca la mine nu infloresc asa ca le-am dat pe toate. Nu mi s-a parut ca ar fi dificil si nici nu le-am administrat vreun tratament special. Insa, e drept, semintele erau in termenul de garantie.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus