Paianjenul rosu (Tetranychus urticae)

Fleur

Active Member
Anette pt paianjeni dai cu acaricide ca insecticidele nu-i afecteaza si nu folosesti mereu aceeasi substanta ci le alternezi.
 

Edelweiss

Active Member
ACHIMENES a spus:
Eu am gasit mai multe chestii despre el si mi se par destul de interesante.

Abamectin - este un metabolit secundar al bacteriei Streptomyces avermintilis
- actioneaza ca insecticid dar si ca un antibiotic
- are efect antibacterian, antiviral si antimicotic
- este un insecticid dar si un nematocid ( ceea ce este important pt ca sunt foarte putine produse care combat nematozii)
- combate cu succes nematodul Meloidogyne ingognito ( f. periculos) iar rezultatele sunt mult superioare daca plantelor li s-au aplicat regulatori de crestere de genul Emistim C sau Biolan
Mymo...bag de seama ca i-ai dezinfectat...nu i-ai omorat :evil:
 

naylcha

Member
Am fost la fitosanitar si doamna de acolo mi-a dat o fiola de acaricid (nu mai stiu cum se cheama ca am fost in concediu si mi-am resetat creierul:rofl: Am pulverizat pe mai toate plantele de pe terasa si i-a nimicit! (o sa incerc sa gasesc denumirea lui) Ideea e ca trebuie reluat tratamentul ca de scapat definitiv nici vorba parerea mea.. Si teoria ca paianjenul vine de la plante infestate din jur la mine nu se prea aplica pt ca stau la et 8, bloc singur intre case si vecinii nu prea au plante pe balcon.. i-a adus vantul sau s-au catarat ei 8 etaje pe jos:rofl:

Intre timp am gasit si denumirea : Milbeknock EC, fiola am dizolvat-o in 5 l apa.
 

anette_b

Member
azi am luat talstar , o fiola . mi s-a spus sa il diluez cu 5 l apa dar mi se pare prea multa solutie obtinuta si mi-e teama sa tin otravuri in casa mult timp (copil mic). il pot dilua in 2 litri fara sa fie periculos pt plante ( sau pt noi) ?... desigur ca nu il voi tine la indemana familiei...

l-am cumparat pt paianjen rosu si musculita alba. in iulie august imi pierd majoritatea florilor in fiecare an. paianjen rosu+fainare si mai nou musculita alba.
nu mai suport treaba cu paianjenul...am floricele asa frumoase din martie pana in iunie si apare gangania si termina tot. e zona infestata si cred ca ii aduce vantul de prin copaci. mi-a killerit niste craite in 2 zile , desi le-am spalat bine si am curatat panzele . a 2 a zi erau milioane. acum se pot muta la fuchsii si vreau sa stropesc toate plantele.
 

Fleur

Active Member
Nu dizolvi toata fiola ci scoti cu o seringa cat pt 1 sau 2 l si acoperi fiola cu guma de mestecat, ori altceva ca sa fie cat mai etans si gasesti un loc ferit si racoros unde s-o pui.
 

cris_tkp

Member
Si eu am probleme cu painjeneii astia....in sfarsit i-am ochit pe o planta Dieffbachia...nu ma gandeam ca asta ar fi problema ei. Ma gandeam ca nu ii ofer conditiile necesare.

Trandafirii sunt plini de cand a dat caldura.....S-au suit si pe un Stephanotis. :x
Am dat cu Talstar...si acum am de gand sa le dau sa bea si Omite. Sper sa scap de ei ca mi-au cam mancat zilele.
 

carmenushka

Active Member
Am revenit din concediu si am gasit acasa musafiri :x Paianjenul rosu! As vrea sa stiu daca atataca toae plantele indiferent de tip sau are preferinte, sa le tratez pe toate preventiv sau doar pe cele bolnave? Semne de boala au si cele de pe balcon si cele pe care cat am fost plecata le-am trecut in casa sa le mai feresc de caldura. Sunt evident bolnave muscatele, impatiensii, murraya, pandoreea si fucsiile. Dar nici plumeriile nu arata bine, frunzele parca sunt arse, parca vine toamna...tot paianjenul asta sa fie? Ataca si achimenesii cumva? si petuniile? Desi au stat langa plante care sunt evident infestate nu au semne de boala gardenia, jasminul, crossandra si hibiscusii...totusi sa le tartez pe toate?
 

Kati

Active Member
Carmenushka, le tratezi pe toate, fiindca nesuferitii astia se misca repede si se intind peste tot intr-un timp record :(
Plumeria o ataca cu siguranta, achimenesii nu. La petunii inca nu am avut asa ca nu stiu ce sa spun, hibiscusii pot fi atacati.
 

carmenushka

Active Member
Nu am niciun fel de experienta cu scaparea florilor de daunatori asa ca va rog mult ajutati-ma! Vad ca si clerodendronul e atacat si dipladenia, si jacobinia pare usor palita. Jasminul insa, e in acelasi loc si nu are nimic, nici gardenia nu pare afectata, cele mai afectate sunt murraya, muscatele, pandoreea si imaptiens. Le-am facut dus apoi le-am dat bine cu un spray universal impotriva tuturor daunatorilor, cam asa scrie pe el, care trebuie utilizat o data la 7 zile...Acum ce fac in continuare? le mai fac dus plantelor in fiecare seara sau las sa-si faca efectul chimicala? vreau sa acumpar un insecticid/acaricid de care am citit aici, Nissorun, Omite etc. Cum sa-l folosesc? las plantele in pace cateva zile(7?) si apoi revin cu stropirea? si apoi le mai stopesc cu apa? Pleeease help! :cry: Nu vreau sa le pierd!
 

cris_tkp

Member
Nici eu nu am cine stie ce experienta dar am reusit pe moment sa scap de ei.Eu am facut asa:
In prima faza i-am dusuit si stropit cu solutie de sapun cu nicotina.
Am scapat...au revenit.

Apoi le-am dat cu Talstar (nu a fost solutia cea mai indicata).
Am reusit sa gasesc Omite....si le-am stropit de trei ori cu pauza de 1-2zile. Momentan nu mai am.
 

Kati

Active Member
Cris, de ce spui ca Talstar-ul nu a fost bun? Eu pe dansul il folosesc de cand s-a retras de pe piata celalalt acaricid a carui denumire imi scapa acum...

Spune-mi te rog, Omite-ul lasa urme pe frunze?
 

carmenushka

Active Member
Multumesc Cris, deci nu afecteaza plantele daca le mai aplic o stropire cu ceva mai puternic la cateva zile dupa sprayul acela? Si apoi le mai fac dus?Le mai pulverizez seara pe frunze sau nu?
 

cris_tkp

Member
De Talstar asa am inteles....tot de pe aici pe forum.
Omite-ul nu am observat sa lase urme pe frunze....eu am avut paianjeni pe Trandafiri - 3 la numar, Dieffbachia....vreo 4, Plumeria -2, si un Stephanotis.
La Dieff....am rupt frunzele afectate, la Steph au ramas urme pe frunze de la paianjeni si sunt urate acum.

Carmenushka...asa am fost sfatuita...sa fac o solutie mai puternica de Omite si sa aplic cateva zile. Tu ce spray ai folosit? Daca le dai azi cu Omite le lasi sa se usuce.....si nu mai dai cu apa, sa nu speli solutia. A doua zi le pulverizezi.....
 

carmenushka

Active Member
Multumesc mult Fabian. Stropesc cu nissorun si apoi dupa 7 zile pot sa dau preventiv si cu mospilan? sau talstar sau mai astept sa vad evolutia?
 
Sus