Paianjenul rosu (Tetranychus urticae)

anette_b

Member
va rog mult sa ma ajutati !
jasminul sambac pe care il am e plin de paianjen rosu. abia azi am vazut panzxele , desi cam de 2 saptamani pierde frunze , e aproape chel. nu i-am vazut pe nenorocitii de paianjeni , am crezut ca pierde frunze de la caldura din camera.
l-am spalat repede cu dusul cu apa calduta , ca sa il scap de o parte din ei.
pot sa il mai salvez ? :cry: :cry: era un exemplar deosebit , mare si sanatos...
langa el tineam gardeniile care par si ele un pic afectate , dar cred ca sunt mai rezistente. ele au boboci gata de a inflri. cu ce sa stropesc jasminul si gardeniile , fara ca acestea sa isi piarda bobocii ?
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
cu Nissorun ,Omite sau Talstar - cu oricare din astea poti stropii ! si ar fi bine daca ai repeta tratamentul peste citeva zile ! si cit mai urgent ca se inmultesc f repede .

succes :D
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
si pana stropesti dusuieste-l zdravan, si pe fata posterioara a frunzelor ca scarbelor nu le place umiditatea
 

anette_b

Member
multumesc pt sfaturi !
intre timp am facut rost de diverse substante dar gazele astea infernale probabil au cartierul general la mine in balcon. cred ca scap de ei doar daca ma mut. :mrgreen:
in seara asta dau cu ulei de neem pt ca par sa revina in forta .
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
sa stii ca in caz violent defolierea e cel mai bun remediu , atat pentru planta cat si pentru tine , dar e bine sa fie facuta mai spre mijlocul primaverii pana in august :D
 

anette_b

Member
danero2004 a spus:
sa stii ca in caz violent defolierea e cel mai bun remediu , atat pentru planta cat si pentru tine , dar e bine sa fie facuta mai spre mijlocul primaverii pana in august :D
le jumulesc de frunze imediat ce vad ca se ingalbenesc. la gardenii ma refer. de fapt , singura care e atacata constant e gardenia clasica . la ea atacul duce la ingalbenirea unor frunze de pe o zi pe alta. celelalte gardenii rezista mult mai bine (cele altoite si kleims).

nici nu stiu sigur daca sunt paianjenii sau fungi. dar uleiul de neem cred ca e si fungicid.
totusi , inclin spre paianjen pt ca se vad puncte mici decolorate si pe frunzele plumeriei.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
da el e...defolierea se face fortat nu treptat ....adica defoliezi chiar si ce e verde pala ramane tulpina goala , doar asa scapi de f multe oua de paianjen
 

anette_b

Member
jasminul sambac cred ca e salvat. :D dupa ce pierduse frunzele aproape toate , acum e plin de smocuri de frunzulite noi. il tin la geam in dormitor si cred ca acolo va ramane , ca ii place. il voi trata periodic impotriva paianjenului. preventiv...
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Eu am avut un atac masiv pe plumerii...m-a scos din sarite!! Si pentru ca nu am putut sa curat frunzele sub dus, le-am defoliat :(((
ma enerveaza de mor paianjenul asta....
 

anette_b

Member
gradinar1 a spus:
Eu am avut un atac masiv pe plumerii...m-a scos din sarite!! Si pentru ca nu am putut sa curat frunzele sub dus, le-am defoliat :(((
ma enerveaza de mor paianjenul asta....
da la plumerii apare mereu. dar le duc afara in curte la servici cand se mai incalzeste. cred ca in aer liber scapa si ele de paianjen.
 

anette_b

Member
ma scot din minti paianjenii astia. 4 hibi din care unul maricel sunt pe cale sa se duca la cele sfinte. :x
nu i-am supravegheat si cu canicula asta au fost invadati de lighioane si nu mai au decat o frunza sau deloc. daca ii bag intr-o sera/punga si ii tin la lumina si umezeala , mai ies muguri ?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
spala-i bine cu apa necalcaroasa si isi vor reveni cu bine , doar sa fii sigura ca la baza frunzelor nu sunt cuiburi de pianjeni

succes

Demitan sau Envidor de folosit :D
 

anette_b

Member
multumesc ! aseara am imbaiat toate plantele din balcon. si hibii bolnavi. doi dintre ei nu mai au nici o frunza , doar o tulpina stafidita la varf. :cry: si erau "de soi". culmea e ca ca hibii stau unul langa altul dar lighioana nu ii ataca pe toti. unii arata perfect si infloresc iar altii sunt asediati periodic de paianjen.
dau cu otravuri iar...
 

MASCHA

Active Member
Cred ca din cauza caniculei am un atac puternic de paianjen rosu in special pe fuchsii si datura.Nu stiu ce sa le mai fac le dusuiesc in fiecare seara,iar dimineata le stropesc cu omite,iar paianjenu jubileaza :cry: Am sa defoliez o fuchsie mai afectata si o datura si am sa caut Envidor,din ce am citit despre el este bun contra tuturor stadiilor de dezvoltare,dar care este concentratia pentru flori si daca se repeta tratamentul stie cineva :?:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
La populatie peste 6 adulti pe frunza se da cu Demitan si Envidor , dar la populatie de peste 10 adulti pe frunza se incearca defolierea completa , oricum frunzele nu mai sunt de folos plantei ci doar paianjenului

carantina e obligatorie
 

MASCHA

Active Member
Am defoliat doua fuchsii si am terminat o datura.Am cautat Demitan si Envidor la fitosanitare si nu am nici o sansa sa gasesc,nu aduc asa ceva !De ce ?Nu stiu!Asa ca voi continua tratamentul cu omite :( ,pot sa-l inlocuiesc cu altceva tot atit de bun dar care sa se gaseasca si in farmacii?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Niciunul la fel de bun ca cele doua

Vertimec e bun dar nu e si ovocid ca Envidor sau Demitan

succes
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
pentru Craiova

S.C. ECOPLANT S.R.L. Craiova, Jud. Dolj
Punct de lucru- Depozit:Com. Carcea, Str. Aeroportului
Tel./Fax : 0251 480 184 Tel. mobil: 0723175466
 
Sus