Paianjenul rosu (Tetranychus urticae)

daisy111

Active Member
:cry: :cry: :cry: Sunt asa de suparata!! :cry: :cry: Am tot lipsit de acasa si la intoarcere gaseam fucsiile cu frunzele blege rau,dar imediat le stropeam cu apa, apoi le si udam si ele isi reveneau in cca o ora.Aceeasi chestie am repetat-o si duminica,doar ca am vazut ca mi-au cazut cam 70%din frunze.Am crezut ca acest lucru e datorat din lipsa mea de acasa prea des si nu au fost udate zilnic.Asta seara m-au enervat ca nu aratau deloc bine si cand le-am luat la puricat :cry: :cry: frunzele pline de paienjeni :x :cry: :cry: Le-am bagat repede pe rand sub dusul cu apa cam fierbintica,ca sa-i omor de tot,dar tot cred ca mai sunt. :cry: As vrea sa dau cu ACTARA sau LIDER pt ca au aparut si musculitele albe :cry: ,dar nu stiu care are sau daca are vreun efect si asupra paienjenilor. :? Ce ma sfatuiti sa fac?cu ce sa dau?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Da repede cu OMITE daca reusesti sa gasesti fiindca sunt atit de pacatosi nenorocitii astia :x .Anul trecut in afara de o fuchsie batrina tot ce am avut de la Cornelia ca pui a murit din cauza mizerabililor :cry: Acum suflu si in iaurt.Caldura sau mama naibii stie ce ii face sa apara :?
 

daisy111

Active Member
Nu am OMITE :cry: :cry: :cry: Si nici de unde lua la ora asta,iar maine trebuie sa plec iar pt 2-3zile. :( :( Mai am un spray de la PERFECT PLANT ce are actiune tripla:insecticid,fungicid,acaricid....sa dau cu el?
 

Fleur

Active Member
Da cu el ca este bun, pana gasesti altceva. Incearca sa le pulverizezi seara si cauta Talstar ca e bun si pt paianjeni si pt musculite.
 

daisy111

Active Member
Multumesc de sfaturi!!! :* Am dat cu el.Dar am impresia ca e cam tare,pt ca la anumite flori le-a cam ars frunzele :( dar important e sa omoare blestematele ale :x
 

Fleur

Active Member
Poate ai dat prea de aproape cu el? Eu am unul de la Vilmorin dar n-au nimic frunzele si face treaba buna.
 

daisy111

Active Member
Nu cred ca am dat prea de aproape :? sau poate da? :? :oops: Dar am mai avut 2feluri de sprayuri diferite de la aceasi firma,primul avea si efect lustrant si nu am avut probleme cu el...apoi al doilea mirosea urat si puternic si mi s-a parut mai tare ca concentratie( era fara efect lustrant) pt ca mi se mai palea cate o frunza...acum l-am luat pe asta de vreo saptamana si cand dau cu el,imprastie o spuma alba ce cupride toate frunzele si poate din cauza asta arde anumite frunze mai sensibile. :? :? Astept maine dimineata sa vad efectele... :ros_unghii:
 

sonia_i

Active Member
:eek: :eek: :eek: am gasit intr-un ghiveci un paianjen rosu viu ( :eek: ), care a nimicit / mancat toata radacina unei plante diffenbachia bausei. avea cam un centimetru, vreo 8-10 picioare si era foarte rapid. am reusit sa-l ucid dupa ce am tipat de m-a auzit tot cartierul sau vecinii au crezut ca am mancat bataie de la sotul meu :).
 

sonia_i

Active Member
nu stiu ce gadiganie a fost, arata ca un paianjen roz-rosu, mare cam de 1 cm si cu multe picioare. oricum, ca sa ma asigur ca nu mai au ce cauta la mine membrii ai familiei sale, am dat cu 2 fiole de Regent in balcon.
o zi buna!
 

irinabv

Active Member
Moderator
Leandrul si camelia cred ca sunt atacate de paianjenul rosu. La leandru frunzele s-au decolorat si si-au pierdut stralucirea si vitalitatea, parca sunt prafuite. La camelie frunzulitele noi care apar sunt decolorate, maronii. Pe spatele lor se vad niste chestii mici, mici, care misca. Le-am stropit cu Mospilan, apoi cu Fastac. Dar parca n-au disparut. Am luat acum niste batoane de la Vilmorin care au ingrasamant si insecticid sistemic. Credeti ca sunt bune? Plantele sunt acum afara, la aer.
 

sonia_i

Active Member
cand am avut eu chestiile alea mici pe plante, care mi-au ingalbenit frunzele plantelor, am pus scrumul de la o tigare intr-un pahar cu apa, pe care apoi l-am pus in farfuriuta plantelor si si-au revenit. asta am auzit-o de la o d-na care vindea flori in piata si a avut rezultate.
 

vali

Active Member
Moderator
Tetranychus urticae pe o Josta (Ribes nidigrolaria) si un detaliu in care se pot vedea atat oua, "tineret sperantze" :) , cat si adulti
La plante cu frunze mari, palmate, dusurile cu apa caldutza ne pot scapa de necaz (sau macar il pot tine sub control); pentru cele cu frunze mici si dese sau aciculare, dusul nu rezolva problema si trebuie sa apelam la acaricide.
 

vali

Active Member
Moderator
Cu placere! Cand e vorba e daunatori, sunt darnic, dau la toata lumea :p :rofl:.
 

ionascus

Active Member
Ok

Am luat Omite,si Nissorum si Mospilan.am spalat frunzele de dimineata cu emulsie de sapun cu tutun,dar nu am stiut de alcool.....
In plus,am dat plantutzele acum cateva zile cu un Spray universal,si frunzele sunt uleioase..nu stiu cat s-a prins din Nissorum....
Am sa incerc cu baia,de care povestea Gomez....
Deci...le fac tratamentul si le pun o punga in cap...spuneti?
Ok....sunt disperata...le-au picat frunzele lamailor...sunt in carantina acum,cu pet-uri in cap dupa tratament.....
 

Marcela

Member
Eu i-am inecat!
Nu trandafirasii, paianjenii. :D
Nu stiu exact daca erau paianjeni rosii, erau foarte mici si singura care se distingea bine era panza. Pareau mai degraba albi.
Cert e ca trandafirasii mei incepusera sa isi piarda frunzele. I-am spalat, le-am facut dus, i-am tratat cu tutun (dar nu scrum, ca nu-s fumatoare) si degeaba. Unii dintre ei nu mai aveau frunze aproape deloc.
Insecticid nu vreau sa folosesc...
In disperare de cauza, i-am bagat cu tot cu ghivece in apa, in asa fel incat sa le acopar toate frunzulitele si i-am lasat asa o jumatate de ora.
Acum le-au dat frunzulite noi, multe chiar. :dans:
 
Sus