Paianjenul rosu (Tetranychus urticae)

ionascus

Active Member
ok

Suuper...am incercat mai multe chestii cu ei...au cam pierdut frunzele,dar sper sa se refaca... :D
 

andreiacamelia

Active Member
Eu am patit asa la o Plumeria. Exact cum era poza pusa de Vali. Am rupt frunzele, ca oricum cred ca se rupeau singure, asa de fragile erau. Acum a ramas cheala cu o frunzulita care incepe sa creasca. Sper sa nu mai apara!
 

aleynad

Active Member
Moderator
mi-au invadat Brugmasiile :cry: :cry: :cry:
si tocmai facusera radacini butasii primiti si crescusera asa de frumos :cry: :cry:
pun dusul pe ei, mama lor :x :x
apoi bag plantutele in pungi transparente .....la sauna cu ei :evil:
daca nu merge...apelez la insecticide :(
 

aleynad

Active Member
Moderator
pai acolo ajung abia maine, Fabian :)
si doar nu vrei sa las bietii paienjeni pe uscat pana maine? :evil: :evil:
 

sicora fabian

Active Member
Vezi poate or sa raceasca de la apa rece si primesti amenda da la "Protectia animalelor" :) Si-ai sa mai dai bani si pe antibiotice! :rofl:
 

nutilepadat

Active Member
Si pe mine m-au necajit bidihaniile astea de paianjeni la 2 brugmansii si 2 impatiens mai catre toamna , :x ,le-am rupt frunzele ,le-am dusuit le-am dat cu Nisourum,dar degeaba .Le-am lasat afara pana a dat frigul vreo cateva zile apoi brugmansiile le-am tuns si am scapat cu fata curata,la impatiens vad ca s-au dat batuti pana la urma.
 

aleynad

Active Member
Moderator
si eu am cumparat ieri Nissorum
le-am stropit foarte bine pe fiecare frunza in parte, pe varfuri si pe tulpina
apoi fiecare planta am bagat-o intr-o punga transparenta de plastic
o sa le las asa cateva zile..sa se mureze spurcaciunile alea rosii :evil:
 

armeana

Member
Nici eu nu pot scapa de paianjenul rosu,l-am primit in casa o data cu o floare primita de pe forum,mi-a omorat gardenia,azaleea trage si ea de moarte,am stropit florile cu nisorun si inca un fel de solutie ,deagaba,apar din nou si mai multi.Ce sa fac sa le salvez ?
 

ghia_don

Active Member
Si uscaciunea din casele noastre in aceasta perioada le prieste de minune paianjenilor, de aceea e bine sa pulverizezi cit poti de des plantele cu apa, gardenia si azaleea ar fi fericite cu dusurile zilnice...
 

mymo

Active Member
Bineanteles ca a dat beleaua peste mine si acum convietuiesc sub acelasi acoperis cu paianjenul rosu si familia lui :suparat:
Am luat de la fitosanitar ABAMETIM care e si insecticid si acaricid,le-am facut un dus si azi urmeaza al doilea.A mai folosit cineva cu succes?
 

armeana

Member
Mymo te rog sa ne comunici daca da roade si scapi de marea familie ,ca si eu am si nu stiu cum sa scap de ei
 

ACHIMENES

Member
mymo a spus:
Bineanteles ca a dat beleaua peste mine si acum convietuiesc sub acelasi acoperis cu paianjenul rosu si familia lui :suparat:
Am luat de la fitosanitar ABAMETIM care e si insecticid si acaricid,le-am facut un dus si azi urmeaza al doilea.A mai folosit cineva cu succes?
Mymo te rog sa-mi spui care este substanta activa a acestui produs, am si eu un fix ce sa-i faci :oops: :)
 

popescu gp

Well-Known Member
boli si daunatori

Produsul indicat mai sus este produs in China;am gasit pe gougle si nu este prea edificator pentru nomenclatorul nostru romanesc in tratarea fitoterapeutica a plantelor.Deci eu ma abtin.
 

ACHIMENES

Member
Eu am gasit mai multe chestii despre el si mi se par destul de interesante.

Abamectin - este un metabolit secundar al bacteriei Streptomyces avermintilis
- actioneaza ca insecticid dar si ca un antibiotic
- are efect antibacterian, antiviral si antimicotic
- este un insecticid dar si un nematocid ( ceea ce este important pt ca sunt foarte putine produse care combat nematozii)
- combate cu succes nematodul Meloidogyne ingognito ( f. periculos) iar rezultatele sunt mult superioare daca plantelor li s-au aplicat regulatori de crestere de genul Emistim C sau Biolan
 

naylcha

Member
Stie cineva de o substanta care actioneaza sistemic impotriva paianjenului rosu? de la caprifoi s-a extins la trandafir, tagetes, dalie, passiflora, gura leului, si cine stie cate altele nu am observat inca. Nu le pot stropi eficient pe toate pt ca sunt dese si nici nu le pot muta de unde sunt pozitionate...Ceva sistemic ar fi ideal! :nu-mi_place: ma doare sufletu cand le vad!
 

gty

Member
naylcha si eu am vazut ca si la mine se intinde nenorocitul
cum naiba scapam de el ????

am fost la magazin si mi-au dat TALSTAR 10 EC
ce ziceti e bun ?
am dizolvat si am stropit prin pulverizare
sa vad in cit timp e eficient
cam la cat timp trebuie sa stropesc iara ?
va rog help ca se intinde nenorocitul :cry: :cry: :cry:
 

anette_b

Member
buna ziua !
paiajenul rosu e o ganganie tare nesuferita...dar nu se poate scapa de el , cred eu , mai ales din cauza ca plantele se reinfesteaza . la mine (in bucuresti) era plin in copaci de paianjen rosu. copacii sunt foarte aproape de balcon ( motiv pt care la fiecare furtuna bag jardinierele in casa sa nu dea crengile peste ele :) ) . in toti anii secetosi nu am putut tine nici impatiens , nici craite , azalee , nici , nici....de atunci sunt fan petunii care nu il baga in seama pe respectivul paianjen. sa revin la ce doream sa zic....daca orasul , zona in care locuim are plante multe infestate , nu prea se poate scapa de ganganie. chiar acum trebuie sa imi arunc ultimele panselute (care tot infloreau , saracutele) pt ca sunt cotropite de paianjeni. ii vad cum misuna pe ele prin panzele dese. le-am spalat , le-am pulverizat cu insecticid...degeaba! asa ca , decat sa se imprastie pe la celelalte flori , arunc panselutele....inexplicabil cum au rezistat paianjenii cu ploiele astea.
 
Sus