Oxalis

cornelia

Fondator
Membru staff
Triangularisul are o tija cu 3 bobocei. Se vede in poze. :wink:
Sa-i vedem la treaba pe toti. Eu sunt la prima-prima tentativa de ... oxalisi, asa ca am nevoie sa-mi tineti pumnii. :)
 

lelia

Well-Known Member
:rugaciune: desi nu cred ca ai nevoie ,se vede ca te plac :wink:
Tentativele mele au esuat lamentabil :( chiar si cu cei comuni .Ma bucur ca ti-a isit din prima :D
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Poate n-au fost bulbii sau rizomii de calitate. Ca astora nu le-am facut mare lucru. I-am plantat nu foarte adanc, ghivece potrivit de mari, lumina si apa.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Primele floricele la triangularis:




Tufa arata cam asa:



S-a facut maricica dar creste intr-o parte, dupa lumina.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Arata super, felicitari!
Numai ca am o nedumerire - eu am lasat bulbii de oxalis in repaus acum...nu am facut bine??? Asta vara le-a mers ok, erau frumosi si floriciosi dar mai spre iarna, asa, au inceput sa faca frunze tare luuungi, nu mai era deloc tufa compacta desi aveau lumina asa ca am decis sa-i pun sa ia o pauza. E ok asa? si cand sa-i replantez?? Eu ma gandeam prin martie...
 

elenafles

Active Member
E foarte frumos si bogat in frunze Cornelia.Al meu inca e la odihna.Acum ca mi-ai adus aminte de el parca l-as scoate la lumina. :D
 

popescu gp

Well-Known Member
Oxalisii de la Baker verzicolor cresc firavi si nu au de gand sa faca flori ,asa ca ii astept pentru la primavara;ceilalti au dat semne de uscaciune, frunzele devenind mai palide si i-am pus la culcare pentru la primavara
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Ma bucur ca va plac si sper sa se faca mari si frumos si ai vostri.

La versicolor o sa fac poze zilele astea. Nu mi se pare ca ar fi mici si fragili. E o diferenta de talie semnificativa intre cele doua varietati. Si apropo Popescu, sursa este aceeasi. :wink:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Oxalis este, draga Nicoleta. Nu se vede f bine in poza si oricum nu ma pricep eu prea bine la specii de oxalis dar al tau pare sa fie un Iron Cross.
Arata f bine :D
 

Fleur

Active Member
Asa este, Iron Cross se cheama si este nepretentios si se inmulteste rapid. Ai mei sunt la somn ca dupa ce l-am adus in casa i s-au dus frunzele alea sanatoase de vara asa ca nu l-am mai udat si l-am dus la racoare pana prin martie.
 
Sus