Oxalis

kriss

Member
multumesc pentru lamurire. atunci nu il culc anul asta. chiar daca e posibil sa nu infloreasca la anul sunt multumita daca faca multe frunze ca mi l-am dorit in primul rand pentru modelul si forma frunzelor.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Am plantat ieri triangularis si versicolor. Cu speranta ca poate-poate. Versicolorul are bulbisorii foarte mici, dar pareau tari la pipait. Evident ca dupa ce i-am plantat am stat pe net sa vad alte varietati. Ce-am gasit va inchipuiti si de asemenea va inchipuiti ca am vrut toate varietatile posibile. Doar iarna ma opreste. :rofl:
 
D

dyayzh

Guest
Eu si oxalisii se pare ca suntem total incompatibili. Nu am reusit sa fac vesel si infloritor nici macar oxalisul obisnuit :( La aceasta planta am renuntat in totalitate.
 

popescu gp

Well-Known Member
Din cei 5 bulbi de oxalis versicolor au iesit 3 sa vad daca ies si ceilalti;i-am luat de la baker;sa vad cum se vor dezvolta si am sa le fac poze
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Am vazut zilele astea ca triangularisii au scos deja prima lor frunzulita. Versicolorii inca nu. Mai asteptam.
 

aleynad

Active Member
Moderator
eu am primit in toamna niste bulbi de oxalis exact ca al lui Kriss
i-am pus in pamant cu gandul ca vor dormi...ce credeti? zilele trecute am vazut ca le-au dat tijele cu boboci :)
saracii de ei, nici frunzulite nu au, dar au boboci :wink:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Timid timid ies versicolorii. Triangularisii au deja primele frunzulite bine definite si colorate. :)
 

michaela

Active Member
kriss a spus:
al meu isi pierduse frunzele si ramasese doar cu doua, apoi dintr-o data i-au dat multe frunze noi. asa arata acum:
pai aceea a fost perioada lui in care a acumulat energie pentru o noua vegetatie... perioada de repaus si-a luat-o singur :wink:
 

aleynad

Active Member
Moderator
revin cu primele flori de oxalis alb :D primiti de la Magda, pentru care ii multumesc inca o data :D

 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Iata si versicolorul meu tinut pina zilele trecute afara si plantat acum o luna si jumatate:

e clar ca le place frigul :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Foarte bine.Nici nu ii deranja.
Eu cu acest bulb ,de acest tip, am mai incercat INCA ODATA ca am avut mereu esecuri :x .Ceilalti i-am lasat si eu sa faca nani ca .....asa s-a intimplat sa uit sa ii ud.Insa nu se supara.Sunt bulbi tare cumsecade :rofl:
 
Sus