Oxalis

Chiquitita

Member
Fetelor sunt intr-o mare dilema: bulbii de oxalis versicolor au inceput sa rasara far asa ii ud si tinuti la semiintuneric. Ce sa fac? Sa ii ud si sa ii las sa iasa sau sa ii tin la culcarica fara apa si lumina?
 

michaela

Active Member
Ce haios!!........ Deci sa inteleg ca dupa ce se deschid nu mai sunt spiralele acelea......(n-am avut soiul :) ) , dar ce frunze are...... :D
Felicitari! :wink:
 
D

dyayzh

Guest
Esti prima, din cate stiu eu :oops: - care a reusit sa obtina flori de la frumosii astia :wink: Felicitari!
 

michaela

Active Member
Hait! :) Astia au frunzita brumarie? Acum m-ai facut asa de curioasa .... oare astia cum infloresc , Nico?.......... :rofl:
 

Chiquitita

Member
acelasi lucru l-am patit si eu cu bulbii de versicolor de la Bakker, am pus 5 intr-un ghiveci si 5 in altul. Unii au iesit cu frunzulite ca mararul :D deci versicolor, iar altii cu frunza de oxalis obisnuit numai ca sunt pufoase si argintii.
 

michaela

Active Member
pai ..... o sa iasa :D
Eu am dus la rece tot ce este bulb, nanic. Dar daca au caldura si lumina raman frumosi peste iarna.
Eu zic merci, mai eliberez glafurile, asa ca-i las sa faca nani iarna-mi-e mai comod,recunosc :) :wink:
dar a mea sora nu-i baga deloc in repaus vegetativ asa ca erau plini de frunze si flori tot anul, dar nu in apartament, ci pe balconul inchis.
 

michaela

Active Member
si apa aproape deloc, cel putin pana rasar frunzite :D
a.. si nu foarte adanc plantati cred ca 2 cm e ok :wink:
 

michaela

Active Member
cam de acum 2-3 sapt de cand a venit frigul eu nu i-am mai udat deloc... frunzele incepeau sa se usuce, cand am vazut ca s-au topit de tot, i-am dus sus in pod la rece si nu-i mai ud decat fooaarte rar ; mai mult umezesc putin pamantul din ghiveci-sa zic asa... sa nu se deshidrateze si nu-i tin la lumina :wink: daca au lumina pot sa vegeteze in continuare, chiar de este rece (am 2 soiuri cel alb si oxalisul vesnic intalnit in casele noastre - cel cu floaricica rose si frunza total verde, care nu vor neam sa faca nani si s-au lungit dupa lumina , aveau floricele si nu m-am indurat sa le tai eu :) ) de regula hibernarea nu le-o induc eu ci o aleg singurei :wink: .
 

irinabv

Active Member
Moderator
Multumesc de raspuns. Si eu am doi, unul face si floricele, si nu vor sa se culce. Nu-mi place ca fac frunzele lungi si curgatoare, nu sunt bogate, cum am vazut in poze. Cred ca o sa le dau bataita sa se culce, pt. ca la primavara sa se faca si ei frumosi.
 

michaela

Active Member
Irina, pune-i la o lumina cat mai buna si undeva un hol, mai rece, eu stiu; daca-i vrei mai bogati in frunze, vara semiumbra, ai mei stau la soarele de seara(vara) acum...... asa cum am zis, prefer la nani-mai eliberez pt alte ghivece :)
 

kriss

Member
al meu isi pierduse frunzele si ramasese doar cu doua, apoi dintr-o data i-au dat multe frunze noi. asa arata acum:
 
D

dyayzh

Guest
Nu pare deloc ca are chef de "somnic" :rofl: E vesel si cu ganduri mari :wink:
 
D

dyayzh

Guest
Se presupune ca perioada de odihna are ca rezultat direct o mai bogata inflorire in primavara - vara. Acuma, nu stiu. Unii nu-i "culca" niciodata si au niste frumuseti.....
 
Sus