Oxalis

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ce ai aratat tu Gomez este intr-adevar tot un oxalis (Oxalis Corniculata) insa unul afurisit ,o buruiana care se intinde peste tot in gradina ,care isi arunca semintele peste tot si de abia mai scapi de el.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Dana cind o sa faci genoflexiuni zilnic ca sa incerci :!: sa scapi de el sa vezi ce delicat o sa fie......... :x .
Eu as zice sa nu il pui in gradina dar..........cum doresti.Vrei sa calci pe un covor galben??? :mrgreen:
 

aleynad

Active Member
Moderator
il am deja in gradina :rofl: era inainte sa vin eu :)
dar in comparatie cu alte buruieni de care ma chinui sa scap de ele, trifoiul asta e....un gentlemen
 

aleynad

Active Member
Moderator
fix 1 an :) , adica de cand ne-am casatorit si ne-am mutat la casa :oops:
sunt novice... si ma lupt ca buruienile in fiecare zi :x
mama lor, trebuie sa le arat ca a venit sefa peste ele: ori pleaca de buna voie...ori le zbor eu :x
 

sorina

Active Member
Parca vine vara nu toamna :? :?


si acesta MULTUMESC ARIANA :) :) :) :)



Am comandata la Bakker oxalis versicolor , sunt curioasa cum va ajunge si daca iese ceva din el sau patesc ca si cu ceilalti ???? Adica esec :cry: :cry:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu &Co.iubitori de oxalisi/se stiu ei bine :wink: /suntem MAI curioase decit tine cum va fi cu versicolorul :D .Succes si sa ne tii la curent neaparat :D
 

popescu gp

Well-Known Member
comanda

S i esu am comandat la Baker oxalis v ersicolor.Anul trecut am primit de la un italian bulbi dar nu a iesit nimic cred ca erau rebuturi
 

kerkyra

Well-Known Member
Am un oxalis triangularis, din cel cu frunza mov si floricele lila. Iarna trecuta a ramas in vegetatie; cum era tinerel, de anul trecut, l-am lasat, dar acum parca as vrea sa se culce. Nu mai este asa des, dar nici nu da semne ca ar intra in repaus, frunzele ramase sunt destul de mari si s-au lungit cam inestetic. Ce ar fi bine sa fac, sa tai frunzele sa-l bag fortat in repaus sau sa-l las in pace? Deja il ud mai rar. Ma gandesc ca i-ar prinde bine o pauza, plus ca as vrea sa umblu la el, m-a rugat cineva sa-i dau rizomi.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Taie-i frunzele la rasul pamintului si acorda-i o perioada de repaus.Asa impusti doi iepuri :)
 

Roxana

Active Member
oxalisul are nevoie de o perioada de repaus pe timpul iernii ca altfel nu o sa mai infloreasca si nici prea bine nu o sa arate. asa am facut eu.....nu l-am pus la somnic si in primavara era amarat si firav....ca de flori ce sa mai vorbim :(
 

kerkyra

Well-Known Member
Ok, asa voi face... Ma duc sa caut foarfeca si-l "aranjez". Sper sa nu se supere. Va multumesc.
 

irinabv

Active Member
Moderator
Si unde isi fac somnicul oxalisii astia? La lumina sau intuneric? La ai mei le dau inca frunzulite si unul are bobocei.
 

Roxana

Active Member
daca are inca bobocei asteapta sa infloreasca si dupa il pui la somnic. Trebuie tinuti la intuneric. :D
 
Sus