Oxalis

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Flori, eu am scos bulbii din ghiveci si i-am pus la pastrat pana spre martie. E ok sau am gresit??? :?
 

Fleur

Active Member
Nu stiu ce sa-ti spun Madalina findca eu ii las in ghivece in pamantul uscat. Daca sunt la loc uscat sa nu putrezeasca nu cred sa aiba ceva.
 

vivi23ro

Member
cred ca da, dar era primavara spre vara...nu stiu cum au reusit..ca nu i am udat mult ,erau luati din comert
 

Fleur

Active Member
Poate a fost prea fig vivi. Sa-mi aduci aminte cand iti mai trimit colet sa-ti pun cativa bulbi ca am destui.
 

vivi23ro

Member
mersi mult.. nu era frig ca eu n u scot florile afara in aer liber daca stiu ca vine frigul, esti o dulcica :hug:
 

popescu gp

Well-Known Member
Superbi oxalisii batuti ca si ceilalti Michaela dar pentru noi muritorii de rand din Romania este prea greu;Dupa cu am vazut multi sunt din state si greu de procurat;Felicitari pentru descoperirea acestor frumuseti dar atentie unii sunt pentru gradina si nu pentru ghivece.
 

aleynad

Active Member
Moderator
:D Nicoleta si eu am unul identic, tot de la Kaufland luat inainte de Revelion :D
Astazi i-am schimbat ghiveciul cu unul putin mai mare, ca saracutul nu mai avea loc :|
 

cornelia

Fondator
Membru staff
A mai crescut versicolorul:

asa era pe 12 decembrie


asa e azi:


Este inalt de 10-15 cm dar e usor inclinat dupa lumina.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
E frumusel si stufos! Eu am vrut sa-mi comand la bakker, in noiembrie, dar nu mai aveau. La mine s-a trezit oxalis triangularis. Vreau sa-mi iau "Iron Cross" pentru gradina, am citit ca rezista in zona 5, imi confirma cineva?
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Felicitam proprietara!Si altii au avut bulbi dar nu au reusit sa-i tina in viata!Si am dat si o gramada de bani pe ei.... :x
 
Sus