Oxalis

sarselia

Active Member
Moderator
cornelia a spus:
A mai crescut versicolorul:

asa era pe 12 decembrie


asa e azi:


Este inalt de 10-15 cm dar e usor inclinat dupa lumina.

Wow!
e superb!
acum intreb si eu ca o nepriceputa dar din pozele tale frunzele imi par mai groase decat la ceilalti Oxalis.
asa este?

sa ai parte de el si sa infloreasca frumos!
 

popescu gp

Well-Known Member
Oxalisii mei in majoritate sun t in repaus;doar cei cu frunza rosie mai rezista si verzicolorii care sunt totusi nevigurosi;cred ca nu le este vremea
 

sarselia

Active Member
Moderator
cornelia a spus:
Nu sunt groase, sunt doar umflatele. Ca niste vele in care bate vantul. :wink:
Ahaaa dar arata super!
atunci pusca de sanatos si de ce bine ingrijit este!
:D
asteptam si florile lui.
ce culoare vor fi?
 

sarselia

Active Member
Moderator
Hiiii le-am vazut pe net!
sunt cumva ca o spirala nu?
wow!
daca sunt alea pe care le-am vazut eu sunt mai mult decat superbe!
acum imi place si mai mult de versicolorul tau cu frunze grasune!
:) :) :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
iudit a spus:
Claude,eu una nu cred sa reziste afara.Dar poti incerca,doar nu o fi foc!
Eu m-am uitat pe 2 site-uri englezesti si amandoua spuneau ca "Iron cross" e "fully hardy", deci rezista la ger. M-am gandit ca poate cineva are si stie cum se comporta, daca eventual trebuie protejat cu mulci sau se descurca fara
 

sarselia

Active Member
Moderator
cornelia a spus:
Da, ca o spirala dar numai pana se deschide bobocul.
Deci ele frumosul la care m-am tot holbat eu pe net!
suuper!
abia astept sa il vad inflorit la tine!
o sa te bat la cap de acum inainte legat de starea lui!
:) :) :) :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
N-are ce sa nu iasa! Ca eu cred ca al meu ( x Triangularis) cred ca a rezistat doar de dragul dragostei ce i-o purtam! Ca eu l-am primit puiut iarna si habar n-am avut ca are perioada de repaus! Toamna, cand a inceput sa se ofileasca tot mai accelerat umblam cu el prin casa ca bezmetica sa-i gasesc alt loc, care sa-i convina! Dupa ce m-am uitat pe...milioane de site-uri am gasit pe unul informatia cu repaosul! Doar sa aiba un substrat cu drenaj bun si bogat in humus
 

sarselia

Active Member
Moderator
Da si eu la inceput cu Oxalisul meu -nici macar nu ii stiu numele- e cel obisnuit si face flori albe- credeam ca e pe moarte toamna cand i se uscau frunzele.
ca pe urma sa ma mai documentez si eu si sa imi dau seama ca se pregateste de somnicul de frumusete.
:D
 

ingeritzaa

New Member
dezamagire cu oxalis

Am zis sa incerc si eu cu oxalis din acela cu flori roz, adenophylla... Am cumparat o punguta cu 6 bulbi asta toamna si i-am plantat acum in febr...toti erau putreziti!! Nici macar unul bun :|
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
claude a spus:
iudit a spus:
Claude,eu una nu cred sa reziste afara.Dar poti incerca,doar nu o fi foc!
Eu m-am uitat pe 2 site-uri englezesti si amandoua spuneau ca "Iron cross" e "fully hardy", deci rezista la ger. M-am gandit ca poate cineva are si stie cum se comporta, daca eventual trebuie protejat cu mulci sau se descurca fara
Am cumparat si eu bulbisori de Iron Cross. Pe ambalaj scrie clar ca rezista la ger.
Eu ma gandeam sa incerc cu 1-2 bulbi sa vad daca tin. In gradina am o gramada de oxalis salbatic cu fori mici si galbene de care nu reusesc sa scap, asa ca nu vad de ce acesta nu ar rezista.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Caramell a spus:
claude a spus:
iudit a spus:
Claude,eu una nu cred sa reziste afara.Dar poti incerca,doar nu o fi foc!
Eu m-am uitat pe 2 site-uri englezesti si amandoua spuneau ca "Iron cross" e "fully hardy", deci rezista la ger. M-am gandit ca poate cineva are si stie cum se comporta, daca eventual trebuie protejat cu mulci sau se descurca fara
Am cumparat si eu bulbisori de Iron Cross. Pe ambalaj scrie clar ca rezista la ger.
Eu ma gandeam sa incerc cu 1-2 bulbi sa vad daca tin. In gradina am o gramada de oxalis salbatic cu fori mici si galbene de care nu reusesc sa scap, asa ca nu vad de ce acesta nu ar rezista.
Multumesc, in cazul asta o sa incerc si eu...poate ajutat si cu mulch...oricum, eu zic ca merita incercarea
 
Sus