Oxalis

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Iata un versicolor care a rezistat peste iarna.Sa vdem ce va face mai departe ca am temeri ca...............dar mai bine tac sa nu ii dau idei :rofl:
 

jkati

Member
La mine nu a trecut iarna Iron Cross. Celelalte,albe, roz si cu frunze grena infloresc fericite.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Oxalisul pe care il primisem drept versicolor cred ca este brasiliensis. A format primul boboc si e un fel de rosu inchis la exterior. Nu stiu floarea cum va fi...
 

aleynad

Active Member
Moderator
pot sa scot oxalisii afara? :)
nu mai am loc de ei in casa, s-au pus pe infrunzit si inflorit :D
 

popescu gp

Well-Known Member
O parte din oxalisi i-am scos afara;temperatura noaptea nu este sub 4-5 grade iar pe zi trece de 10 grade ;vad ca le merge bine deocamdata ;sa nu dea vre-o scadere de temperatura mare noaptea-speranta moare ultima
 

aleynad

Active Member
Moderator
colectia mea de oxalis in ghiveci comun :)



si voiam sa va arat un oxalis de padure, pe care il am in gradina, a supravietuit iarna cu brio, neprotejat :D

 

michaela

Active Member
Eu am scos oxalisii afara toti, arata super se revigoreaza -erau cu o crestere firava, "intinsa" le place...la aer :D
aleynad- oxalisul tau de padure... e o frumusete :visator:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu de padure chiar nu am mai vazut :( Are niste floricele extraordinar de frumoase.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Gabiuta a spus:
Eu de padure chiar nu am mai vazut :( Are niste floricele extraordinar de frumoase.
Am stat si m-am uitat foarte atenta la tufa ta Daniela.Parerea mea (si sper din inima sa nu te superi ) e ca planta ta este un trifoias.Nu cred ca este oxalis.
Ca si acea buruiana , buruiana nenoricita :x ii spun eu cu flori galbene si frunze maronii :( .Tot aceeasi familie dar........
Mai uita-te pe net zic eu.
 

aleynad

Active Member
Moderator
:D Gabiuta, sincer nici nu ma intereseaza cum ii spune: trifoi, oxalis...
pentru mine e superb, avand in vedere ca a rezistat la o asa iarna grea neprotejat si voiam sa vi-l arat si voua :D
 
Sus