Orhidee in gradina si balcon

claude

Well-Known Member
Moderator
Multumesc, Ana- Maria! O sa-l scot si eu afara, de maine, dar doar peste zi, ca mi-e mila de el :oops: Si l-am udat azi, asa ca avand substratul ud mi-e groaza sa-l las noaptea, fiind frig si cu vremea asta umeda :(
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ohoo fetelor vad ca v-am antrenat puternic la o discutie despre Cymbi numai ca am avut ceva treaba azi si nu am participat.
Si eu am intrebat daca ati scos Cymbi-ul afara pentru ca din cele citite pe Internet si nu numai anumiti hibrizi rezista si la cateva minusuri.Nu multe dar nu mor si asta mai ales daca substratul nu le este umed.
Din cauza asta chiar daca nu e foarte cald ma gandeam sa ii scot si eu pe ai mei.
Deci de maine ma apuc si eu de treaba.
Si acum e chiar foarte bine pentru ei pentru ca soarele nefiind atat de puternic nu au nevoie de o perioada de acomodare la umbra.
:wink:
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
eu asa am citit ca sunt unele cymbi care au frunzele mai inguste ,din astea se gasesc la noi , rezista pina la 0 C, iar sunt unele varietati care au un pic frunzele mai groase alea se simt bine la caldura si nu au nevioe ca toamna sa fie tinute la racoare pt a scoate tijele florale cum sunt ale noastre !
 

sarselia

Active Member
Moderator
Hmmm nu stiu ce sa spun dar din ce am citit eu toate au nevoie de diferentele de temperatura pentru a inflori.
Mai ales speciile care se gasesc la noi pe piata.
Si in general cam toate orhideele au nevoie de diferente de temperatura pentru a inflori.
Ideea e sa nu le fie prea frig acum afara si sa le facem ceva dar de maine ma risc si eu.
:wink:
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
am uitat sa mentionez ca astea care se simt bine la caldura chiar nu se gaseste in comert , sunt citeva colectionari din Ungaria care au , dar le au de la alti colectionari din de afara sau ceva de genul :oops: cred ca la nici una dintre noi nu e pericolul sa avem din ala , nici in Ungaria nu se gasesc in comert ! :D [ mai citesc un forum de la ei si de acolo ma mai informez] acolo am citit ca sunt varietati de cymbi rece-temperat si mediu-temperat ! acum nu stiu......

eu spun ca astea ce avem noi , pot fi lasate afara numai sa nu fie udate ! :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
Si eu cred ca le-ar merge bine afara si tot la fel ca tine spun ca noaptea acum ca e mai rece nu trebuie sa aibe pamantul ud.
:wink:
 

andra444

Member
eu am schimbat astazi substratul la vreo 5 orhidee si m-am hotarat sa le las afara dar pe la 6 seara am realizat ca este extrem de frig chiar si pt mine, sa nu mai zic de ele ( nu l-am acomodat deloc). le-am bagat inapoi pe toate si am bagat la caldurice chiar si cimby-ul pentru ca am vazut ca ii da un bulb nou si o tija.pe el l-am luat in iarna de la o florarie dar nu era inflorit..mor de curiozitate sa vad ce culoare are asa ca nu risc nimik cu frigul asta:)
 

sarselia

Active Member
Moderator
Cymbii mei stau deja de vreo cateva zile afara si vad ca le merge tare bine.Inca nu am nicio plangere din partea lor cum ca nu le-ar placea.
:D
Si de vreo 2 zile am si o Cambria afara pe o terasa la umbra si vad ca nici ea nu se plange.Acum sa mai vedem cum e vremea ca ii voi scoate pe Zygopetalum si pe Dendrobium.
Am tot citit zilele acestea legat de Dendrobium Nobile si anume ca marea majoritate a crescatorilor ii lasa in plin soare dupa o perioada de acomodare.Am inteles ca le place de minune.Totusi nu stiu daca voi risca in halul acesta cu ei desi macar cu unul poate voi incerca.
:wink:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Diana am mutat link-ul dat de tine la Furnizori pentru ca este un site de vanzare.
Aici se discuta despre unde si in ce conditii amplasam orhideele afara peste vara.
:wink:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Legat de cele care cresc in gradina exista topicuri separate pentru fiecare specie in parte.
Aici se discuta despre cele pe care le avem in casa si pe care vara le scoatem la "aer".
Oricum link-ul tau este foarte util pentru ca nu era in baza de date a vanzatorilor de orhidee.
:wink:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Nicio problema Diana.
E super binevenit site-ul tau atat doar ca exista topicuri separate pentru cele prezentate acolo.
:wink: :hug:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Fetelor,spuneti-mi cam pe cand veti aduce ianuntru orhideele de afara?
Pe Cymbi il voi mai lasa mult si bine pentru ca nu are nicio treaba dar am o multi de Dendro si de Cambrii pe afara si ma intrebam oare pe cand sa le aduc in casa.
Azi am vazut o Cambria cu tija si pe ea am adus-o inauntru pentru ca mi-a fost teama sa nu ii afecteze diferentele de temperatura de afara,inflorirea.
 

Elektra

Member
sarselia a spus:
Fetelor,spuneti-mi cam pe cand veti aduce ianuntru orhideele de afara?
Pe Cymbi il voi mai lasa mult si bine pentru ca nu are nicio treaba dar am o multi de Dendro si de Cambrii pe afara si ma intrebam oare pe cand sa le aduc in casa.
Azi am vazut o Cambria cu tija si pe ea am adus-o inauntru pentru ca mi-a fost teama sa nu ii afecteze diferentele de temperatura de afara,inflorirea.
Eu le-am bagat cam de o saptamana, am avut afara phale medii si un Odontocidium Catatante 'Pacific Sun Spots' care teoretic nu suporta temp mai mici de 13 grade, dar arata foarte bine, radacinile ok.
Le-as mai fi tinut dar ploua prea mult si e frig, riscam sa le fie afectate radacinile, daca nu ploua sigur le mai tineam pana scadea temp la 4-5 grade, aveam inflorirea asigurata :)
Categoric le-a prins bine statul afara, una dintre phale avea mari probleme de adaptare la umiditatea din casa(si la mine e destul de umed), cum o scoteam din mini-sera, cum se stafideau frunzele.Afara a avut umiditate suficienta, dar si perioade de aer uscat si vad ca s-a adaptat, nu-mi mai face nicio problema in casa.
Anul viitor caregoric le scot pe toate afara, am phale in ghivece suspendate care sunt captusite cu material plastic, trebuie udate f putin si nu ar rezista in ploaie, pe ele o sa le pun pe terasa sub copertina care inca nu e gata :)
 

sarselia

Active Member
Moderator
Eu nu stiu de ce dar numai nu am indraznit sa scot nici anul acesta phalele.Doar una mare a stat pe o terasa spre nord si i-a mers bine.Tousi nu am indraznit cu toate.
Ma bucur mult ca le-a mers bine si anul viitor poate mai capat si eu curaj si le voi scoate.
Iti doresc multa bafta la inflorire!
 

Kati

Active Member
Eu nu le scot niciodata afara, pe niciuna. Nu am curaj din cauza multitudinilor de daunatori care le-ar putea afecta.
 
Sus