Orhidee in gradina si balcon

sarselia

Active Member
Moderator
Minunat Mymo!
Sa ai parte de ele!
Tu stiu ca de ceva ani scoti si phalele afara si uite ca le place tare mult.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Elektra a spus:
La mine cymbi sta din aprilie afara, primele 2 sapt in solar apoi afara, a durat mult pana si-a recapatat frumoasa culoare prazulie, cam 10-15 zile, desi in casa statea chiar la geam. Sta in soare direct de la 10-17 si-i place.
"Cambria" identificata ca si Odontocidium Catatante 'Pacific Sun Spots' e din 10 mai afara, mai la umbra langa gard si astazi am avut imensa bucurie sa constat ca are o tija. Abia astept sa o vad inflorita, mie mi se pare superba, asa arata anul trecut:

Elektra e suparb Odonto tau.
Si eu sunt de parere ca afara le merge vara de minune.Intr-adevar ferite de razele puternice ale soarelui dar la aer si la tot ce e mai bun pentru ele.
 

sarselia

Active Member
Moderator
:rofl: :rofl: :rofl:
Numai sa fii atenta sa le faci baita mai de dimineata ca pana seara sa se poata usca cum trebuie frunzele.
Eu tot nu ma incumet sa scot phalele afara si nu stiu de ce.
Parca mi-e teama ...insa am una pe care am pus-o de proba.Si daca vad ca ii place mai scot pe rand din ele.
:)
 

mymo

Active Member
Toate orhideele sunt scoase de o luna.
Da,baita le fac cel tarziu la amiaza,oricum la noi au fost niste calduri si noaptea.....
 

sarselia

Active Member
Moderator
Si la noi a fost cald insa de regula in ultimele zile a mai plouat seara si deci s-a mai racorit.
Sa le mearga la toate bine si sa te bucure cu multe,multe flori!
 

mymo

Active Member
Crede-ma ca abia astept primavara sa le pot duce pe terasa,le merge mult mai bine decat la mama si sunt si eu acolo tot timpul sa ma ocup de ele.De udat ce sa mai zic? boierie fata de cada de la bloc :rofl:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ooof sa stii ca asa este....
Cel putin si legat de udare e boierie pe afara.
Si chiar le merge si lor bine asa ca si eu sfatuiesc pe toata lumea ca vara sa le scoata afara.
 

mymo

Active Member
La mine asta-i al treilea an,eu sunt foarte multumita de rezultate mult mai bune decat in apartament.
 

CristianG

Well-Known Member
Elektra a spus:
La mine cymbi sta din aprilie afara, primele 2 sapt in solar apoi afara, a durat mult pana si-a recapatat frumoasa culoare prazulie, cam 10-15 zile, desi in casa statea chiar la geam. Sta in soare direct de la 10-17 si-i place.
"Cambria" identificata ca si Odontocidium Catatante 'Pacific Sun Spots' e din 10 mai afara, mai la umbra langa gard si astazi am avut imensa bucurie sa constat ca are o tija. Abia astept sa o vad inflorita, mie mi se pare superba, asa arata anul trecut:
Frumoasa orhidee! Sa iti traiasca si sa infloreasca la fel de frumos ca anul trecut. :D
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Anul asta am experimentat si eu transferul orhideelor in gradina (evident, mai putin phale)
Rezultatele sunt foarte bune in ceea ce priveste inflorirea, in primul rand: uitati-va la acest dendrobium care reinfloreste acum, in iulie, si nu pe bulbi nou formati ci pe bulbii vechi, pe care se vede clar ca a mai avut o tija:

In aceeasi situatie mai sunt 2 oncidium, 2 cambrii si o miltassia (adica toate au tije florale si una a si inflorit).

Deci, toate au avut o evolutie foarte bune.

Ca si minusuri (ca am gasit si de-astea :) ):
- unele ghivece au fost infestate de diverse "dihanii" de prin gradina (rame si alte chestii naspa)
- de la exces de ploaie s-au patat frunzele (nu tuturor, cambriile in special am remarcat ca au fost afectate)
- am ars frunzele unei cattleya pentru ca ar fi trebuit sa o pun in umbra completa pentru inceput si pe mine nu m-a dus capul ca e suficient si o ora de soare si o arde :( . Prin urmare, mare atentie!
 

refu

Member
Excelent, singura problema care o vad eu la introducerea orhideilor afara este atacul daunatorilor. Daca reusim sa evitam asa ceva este ideal. Dar in caz de atac sau boli trebuie avut grija deoarece substantele care se gasesc la noi in comert nu sunt destinate pentru asa ceva.
 

Elektra

Member
CristianG a spus:
Elektra a spus:
La mine cymbi sta din aprilie afara, primele 2 sapt in solar apoi afara, a durat mult pana si-a recapatat frumoasa culoare prazulie, cam 10-15 zile, desi in casa statea chiar la geam. Sta in soare direct de la 10-17 si-i place.
"Cambria" identificata ca si Odontocidium Catatante 'Pacific Sun Spots' e din 10 mai afara, mai la umbra langa gard si astazi am avut imensa bucurie sa constat ca are o tija. Abia astept sa o vad inflorita, mie mi se pare superba, asa arata anul trecut:
Frumoasa orhidee! Sa iti traiasca si sa infloreasca la fel de frumos ca anul trecut. :D
Mersi! Ideea e ca tija a crescut mare si cam intr-o saptamana se deschid bobocii, nu prea stiu ce sa fac, as vrea sa o mut in casa luna asta cat e inflorita, in casa evident alte conditii, oare se supara si protesteaza?
Si cine ezita sa scoata phalele afara, eu nu zic decat atat: infloreste dupa 2 ani de pauza orhideea mea cea galbena, parfumata si plina de fite, iar vecina ei de ghiveci, cea mov, care a avut flori din decembrie pana in iunie, scoate 2 tije noi si cea veche pe care n-am apucat sa o tai are 3 ramificatii. Cred ca si cymbi are tija, astept sa mai creasca sa fiu sigura.
 

Kati

Active Member
Elektra, poti s-o muti in casa, nu cred ca s-ar supara. Dar sa aiba lumina multa pana cand se deschid toti bobocii.
Insa, inainte sa te uiti foarte bine pe frunze, sa nu duci in casa vreo lighioana, care apoi sa umple si celelalte plante de musafiri nepofiti. Eu totdeauna cand imi duc plantele in casa (toamna), inainte le pulverizez cu substante contra tuturor felurilor de daunatori.
 

Elektra

Member
Kati a spus:
Elektra, poti s-o muti in casa, nu cred ca s-ar supara. Dar sa aiba lumina multa pana cand se deschid toti bobocii.
Insa, inainte sa te uiti foarte bine pe frunze, sa nu duci in casa vreo lighioana, care apoi sa umple si celelalte plante de musafiri nepofiti. Eu totdeauna cand imi duc plantele in casa (toamna), inainte le pulverizez cu substante contra tuturor felurilor de daunatori.
Am pus-o pe masa de pe terasa, in casa nu-i nici pe departe atata soare cu cat a fost obisnuita in ultima vreme, tot se maresc bobocii dar inca nu a inflorit, abia astept, e preferata mea :indragostit:
Si editez ca sa atasez poze care sper sa va convinga sa scoateti orhideele la aer :D

In ghiveci sunt 2 orhidee si 5 tije, poate chiar 6 caci am vazut astazi un varfulet suspect :D , oricum cea mov e inflorita din decembrie, a avut 2 tije,una am taiat-o dupa ce s-au uscat florile, am asteptat pana in iulie parca sa-i cada si ultima floare si am scos-o in gradina, din fericire nu i-am scurtat tija chiar atunci, iar cand m-am dus hotarata cu foarfeca in mana am vazut ca incepuse sa se ramifice asa ca am lasat-o in pace. Cea galbena care are 3 tije nu a mai inflorit de 2 ani, desi de crescut a crescut foarte bine.
 

mikiduzza

Member
Elektra, sunt foarte frumoase. Deci se merita sa le scoatem afara pe timpul verii :wink:
Acum sa va intreb: pana cand le tineti afara?
Deja s-a facut cam frig noaptea. Oare nu au nimic?
Sa le mai tinem? Sa le bagam in casa? Voi ce spuneti?
 

sarselia

Active Member
Moderator
Minunate frumoasele voastre inflorite afara.
Eu una cu siguranta le mai als afara pentru ca inca temperaturile peste noapte nu au scazut sub 10 grade.
Cymbi vor ajunge ultimii in casa pentru ca acum e perioada lor de formare a viitoarelor tije florale.
Insa depinde de fiecare zona in parte.Poate ca la unele dintre voi e mai frig noaptea decat la noi.
 

mikiduzza

Member
Aici am prins intr-o dimineata si 7 grade, si de-aceea mi-era frica...
Eu mai am si cambria, phale papucel, vanilia si oncidium afara...
si eu l-es mai lasa ca le merge tare bine...pentru prima data reinfloresc la mine de cand sunt afara.. :)

LE: Le stropiti cu ceva cand le aduceti in casa? Cu ce?
 

Elektra

Member
mikiduzza a spus:
Aici am prins intr-o dimineata si 7 grade, si de-aceea mi-era frica...
Eu mai am si cambria, phale papucel, vanilia si oncidium afara...
si eu l-es mai lasa ca le merge tare bine...pentru prima data reinfloresc la mine de cand sunt afara.. :)

LE: Le stropiti cu ceva cand le aduceti in casa? Cu ce?
Cambria si cymbi le mai las, phale cand se anunta 5-6 grade le bag in casa, mi-e mila de ele ca-i soare si placut ziua, in casa e lumina mult mai putina iar iarna-i lunga...oricum le ud foarte putin ca sa nu putrezesca radacinile.
De stropit le stropesc clar cu un insecticid bio spray, au tot felul de vietati colectate de afara, poate chiar mai indicat ar fi un spray combinat insecticid+fungid, de siguranta, eu nu am luat caci imi amintesc ca am citit undeva ca nu le plac chimicalele, poate ma insel :?
 
Sus