Orhidee in gradina si balcon

sarselia

Active Member
Moderator
Fetelor se anunta zile friguroase...Mai aveti orhidee pe afara?In afara de Cymbi,bineinteles.
Eu mai am niste Cambrii si Dendro si acum am vazut ca la noi se anuntau numai 6 grade pentru aceasta noapte.
Maine ma apuc sa le aduc in casa ca ce e sigur,e sigur...
Cymbi inca pot sta bine mersi afara ca nu au nicio treaba.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Fetelor cum stati cu orhideele acum?
Le-ati scos afara?Daca da pe care dintre ele?
Eu am scos toate Cambria,Cymbi sunt afara de mai bine de o luna si jumatate si am mai scos si o parte din Cattleya.
Pe phale tot nu ma induplec sa le scot desi as avea un loc mai ferit undeva pe o terasa spre nord insa mi-e teama.
 

ghia_don

Active Member
Cymbii i-am scos afara de la Pasti ..iar azi mi-am propus sa le scot si pe celelalte , i8n afara de phale, pe care nu le-am avut niciodata afara..
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ghia tu unde le tii pe celelalte?
Eu le am pe o terasa deci nu sunt chiar in aer liber insa anul trecut le-am avut pe marea majoritate a Cambriilor atarnate de un copac.

Anul acesta a tuns tata acel copac si nu prea mai am pe unde sa le atarn.
 

ghia_don

Active Member
Cymbii stau direct in soare, doar dupa amiaza au putina umbra , iar cambriile sint mai umbrite , au doar putin soare dimineata...dar sint direct afara neprotejate de nimic. Anul trecut au avut cam multa ploaie, poate de asta am mai pierdut din ele...
 

sarselia

Active Member
Moderator
Afara in gradina cu el.Fara protectie,fara nimic.Este o orhidee terestra si deci e obisnuit cu ploi,soare,frig,etc.

:wink:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
ghia_don a spus:
Cymbii stau direct in soare, doar dupa amiaza au putina umbra , iar cambriile sint mai umbrite , au doar putin soare dimineata...dar sint direct afara neprotejate de nimic. Anul trecut au avut cam multa ploaie, poate de asta am mai pierdut din ele...
Doina, duci si cambriile afara? Cred ca o sa fac si eu asta...
Dar eu pe toate le umbresc, sub pomi si zici ca sunt in jungla :D . Sa le duc mai in soare???
Ma bate gandul sa scot si dendro si miltoniile in gradina...ce ziceti?
 

sarselia

Active Member
Moderator
Dendro i-am tinut de 2 ani deja afara asa ca nu e nicio problema cu ei.
Miltonia cred ca ar fi la fel insa ferita de soare neaparat.
Legat de Cambria pot sa stea la soare insa nu in cel de dupa-masa.Ale mele stateau agatate de un pm si mai primeau printre frunzele acestuia si cateva raze de soare mai puternic insa nu au avut nimic.Anul acesta am scos una si am dus-o in acelasi pom insa i-a cam ars soarele frunzele.
Cred ca a avut parte de o mutare mult prea brusca.Insa acum la umbra isi revine.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Eu am cativa in soarele de dupa-masa si altii in soarele de pana la amiaza.
La toti le merge bine deci se pare ca nu au treaba nici cu asta.Insa daca ii scoti acum afara obisnuieste-i treptat cu soarele ca sa nu ai ceva surprize neplacute.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Exact pe o terasa spre nord sunt si ai mei si nu au nicio treaba.De 2 ani ii tin acolo in fiecare vara asa ca poti sa ii scoti linistita!
 

ghia_don

Active Member
Daca le scoateti afara nu le plasati direct in soare, cautati un loc unde sa nu aiba soare deloc o zi doua, apoi le mariti treptat "doza" de soare..
Cambriile mele au doar putin soare dimineata, apoi sint umbrite de un gard...doar cymbi stau in soare pina pe la 16-17..
 

Elektra

Member
La mine cymbi sta din aprilie afara, primele 2 sapt in solar apoi afara, a durat mult pana si-a recapatat frumoasa culoare prazulie, cam 10-15 zile, desi in casa statea chiar la geam. Sta in soare direct de la 10-17 si-i place.
"Cambria" identificata ca si Odontocidium Catatante 'Pacific Sun Spots' e din 10 mai afara, mai la umbra langa gard si astazi am avut imensa bucurie sa constat ca are o tija. Abia astept sa o vad inflorita, mie mi se pare superba, asa arata anul trecut:
 
Sus