Orhidee in gradina si balcon

mikiduzza

Member
stiu ca nu le prea plac chimicalele, dar nici cu tot felul de ganganii nu le-as baga in casa...
mi-e si mie mila sa le mai las afara ca deja e rece noaptea, dar mi-e si mila pentru ca ziua inca e cald... :nu stiu:
 

mikiduzza

Member
Ce faceti?
Mai lasati plantutele afara?
Eu de vreo sapt le-am bagat in casa, exceptie facand doar cymbi care l-am mai lasat pana azi cand l-am udat si nu mai pot sa-l scot noaptea afara.
Voi?
 

sarselia

Active Member
Moderator
Eu de ieri m-am apucat sa le bag in casa pentru ca si acum dimineata la noi sunt 5 grade.Intr-un fel imi pare rau de ele pentru ca in timpul zilei se mai incalzeste insa noaptea e muuult prea frig pentru a putea fi lasate afara.
 

MASCHA

Active Member
Am bagat si eu phale si cambria ,cymbidiumul il mai las chiar daca sunt 5 gr.noaptea,vremea este inca frumoasa ziua :D
 
cambriile le-am bagat si eu in casa acum 2 zile !
cimbi inca sunt afara , desi ploaia i-a udat biine, bine de tot !(si au mai stat si o noapte si o zi cu masca plina de apa , ca nu mi-am dat seama ca a fost ploaia asa abundenta !) sper sa nu ii afecteze ! :(
oricum , nu cred ca ca vor mai sta afara prea mult (2 zile max) , pt ca se anunta fooooarte frig in weekend !
 

Elektra

Member
Si eu am bagat tot in casa in afara de cymbi care-i pe terasa acoperita, dar cred ca deseara nu-l mai las caci e posibil sa inghete.
 

anette_b

Member
daca duc cymbidium peste noapte pe holul blocului si ziua in casa , ii creez diferenta de temperatura necesara pt a inflori ? cam cat timp ar fi nevoie sa il plimb asa ? pana acum a fost tinut in casa , temperaturi apropiate zi/noapte.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Din pacate nimeni nu poate stii cu exactitate cand isi aduna energia necesara unei infloriri.Am patit in anii anteriori ca tinandu-i pe toti in acelasi climat si doar o parte din ei sa infloreasca.Oricum tu poti incerca dar pentru cat timp din pacate nu cred ca va stii nimeni sa iti spuna.
Multa bafta si sa ii vezi infloriti!
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ce va mai fac orhideele?Le-ati scos afara pe balcoane/terase?Sau in gradini?
Eu am scos in gradina Cymbi si in rest ca niciodata in afara de cateva Vanda toate orhideele le am afara.Le-am pus pe o terasa umbrita total si vom vedea...In fiecare an imi mai incerc norocul cu cate una afara insa anul acesta le-am scos si pe phale.Pana acum nu am indraznit sa le scot pe toate insa acum mi-am zis ca ce va fi,va fi.
Momentan vad ca imi infloreste o Cattleya de cand este afara.Pe ele le astept sa infloreasca pentru ca stiu ca si anul trecut in primavara-vara pe cand erau afara au tot inflorit.
 

puffy80

Member
Eu am afara pe balconul deschis Cymbi, Vandele, mai putin pe cele 2 cu tije si Catt pe care m-am suparat rau anul trecut ca nu au inflorit deloc si am hotarat sa le dau un tratament soc. Vad ca 2 au pastai, dar deocamdata sunt goale.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Si eu am fost suparata pe Cattleya ca desi au fost mari si frumoase toata iarna numai nu au vrut sa infloreasca.Si la mine au facut cateva pastai si ma bucurasem tare insa au fost goale.Acum sa vedem ce va mai fi cu ele....
Sa aveti bafta cu ele si sa le mearga bine la toate!
 
Sus