Orhidee in gradina si balcon

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Acum citeva zile am scos orhideele la umbra in gradina.Le -a plouat si nu va spun cit de frumoase s-au facut.Una care mai avea citeva flori pe tija parca s-a intrecut prin deschiderea florilor.
Asa ca cine are si orhidee si gradina va sfatuiesc sa le scoateti afara ca le merge exceptional.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Le-am scos si eu de vreo saptamana si vad ca le merge foarte bine!
 

sicamin

Member
Gabiuta ,chiar si phalae pot sa scot afara in gradina? Chiar ma gandeam cum sa fac sa le pun afara ca pe balcon nu mai am loc. :rofl:
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Toate,Sica,toate le-am scos afara,la semiumbra.Dimineata le vede putin soarele.
 

Hariclea

Member
Eu scoteam afara Cymbidium, dar cu phale n-am incercat pana acum... poate ar fi cazul sa incep... 8)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Fetelor am zis si eu:care pe care :) .Adevarul este ca m-am gindit ca nitica ploaie nu le-ar strica.Si chiar asa a fost.Acum le-am luat de unde ar putea sa mai cada INCA o ploaie pe ele si le-am pus intr-un colt umbros.De aratat arata bine :) .Inca.......... :mrgreen:
 

marean

Active Member
Cand le scoateti afara,aveti grija sa nu fie o zona prea insolata,altfel pot aparea pete pe frunze.
Daca vreti sa le pulverizati/udati ,sa o faceti dimineata,pana sa apara soarele,pt a nu favoriza arderea frunzelor/radacinilor din cauza apei pe post de lupa.
Mare atentie la amplasarea ghivecelor,melcii nu se vor sfii sa le invadeze !
Mai multa siguranta in punerea unor orhidee care tolereaza mai bine lumina crescuta sunt cymbidiumul,cattleya,zygopetalumul,vanda (in cosuri suspendate,cu pulverizari foarte dese pe radacini) si papilionanthe (foarte bine udata) ,insa nu va inchipuiti ca suporta o doza prea mare de soare,ci moderat.
Bafta!
 

marean

Active Member
Exemplele date de mine erau cu orhidutele care sunt recomandate sa-si petreaca vara in gradina datorita tolerantei pt lumina mai intensa (dar nu foarte multa,repet,mai multa decat celelalte orhidee),insa toate merg scoase,cu atentia cuvenita la cantitatea de lumina redusa de care au nevoie fata de celelalte plante .
Deci,si lui dendro ii merge bine afara,fara nicio problema,atata timp cat nu-l pui alaturi de maci,primule si tufanele ,carora le place lumina puternica(parca :oops: ) :mrgreen: .
 

marean

Active Member
Nu ai pt ce !
Daca o sa-i aplici si ceva ingrasamant cam 1 data pe luna,plus udare mai deasa- sa fi atenta ca ,fiind afara,substratul se va usca mai repede-,vei vea niste psbulbi grasuni si sanatosi la introducerea lui in casa :wink: !
Mare atentie unde il pui,ca nu cumva greutatea psbulbilor sa fie mai mare decat aceea a ghiveciului si la prima briza sa se rastoarne ...
Mult noroc!
 

claudia_s

Member
Voi tine cont de sfaturi, sunt bine venite caci mi-a facut zile fripte aceasta planta. Nici cum nu reusesc sa ii fac pe plac. :(
 

Viovett

Member
Din principiu peste vara toate plantele mele stau in gradina, terasa/curte. Am certitudinea ca le inzdraveneste aerul curat al Bucurestilor. :rofl:

Prin urmare orhideele au aceeasi soarta - dupa obicei le-am pus in gradina, le-am instalat pe cele iubitoare de soare sub un visin , unde isi primesc tainul de pe la pranz si pana pe la 17 - dar bine filtrat de frunzele pomului.
Dimineata, "pe repede inainte", cand ma dezlantui cu furtunul pe celelate plante, mai ajung stropi mari si reciuti si pe la dumnealor, din greseala :) dar vad ca nu sunt deloc suparate.
Mai procedeaza careva asa ? Adicatelea stropit dimineata la furtun ?
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Stropit cu furtunul nu,dar le ploua ori de cate ori ploua.Si nu zic ca nu le place.
 

sarselia

Active Member
Moderator
buna idee cea cu scosul orhidutelor in gradina
ma gandeam sa incerc si eu
eu le-am scos pe cymbidiumuri afara numai ca stau cam la umbra si parca parca nu le merge cine stie cum
ma gandeam sa le pun un pic mai la lumina
stau pe o terasa indreptata spre nord

ce ziceti e ok daca le mai bate un pic soarele de dimineta macar?
 

marean

Active Member
Depinde cat de puternic e soarele acolo.
Cymbidium prefera conditii de iluminare foarte bune . Eu zic sa incerci si la primul semn de ardere a frunzelor ori sa filtrezi lumina de acolo cu o perdea agatata inaintea orhidutelor,ori sa le muti inapoi :wink: .
Sa ai mult spor !
 

mg

Member
Am gasit o oferta la 10 lei orhideea . Sint inflorite deci pot vedea ce culoare sint . Din pacate nu arata foarte bine dar asta nu ma sperie ... Ce ziceti , merita sa incerc ??? Nu am asa ceva si pare o floare mai mult decit " speciala " ....
 
Sus