Noi achizitii

andre

Member
Buna ziua tuturor!

Va multumesc pentru aprecieri, e frumos cand se bucura si altcineva alaturi de tine!
Astrophytumul l-am luat pentru ca avea pui lateral si era oricum mai mare decat cei pe care ii aveam eu, ca nu duceam lipsa de asa ceva... Avea un boboc, dar era uscat, in mod sigur la vara va face altii desi stiu deja ca are culoare galbena, dar ma bucur de planta, mai mult decat de faptul ca va inflori.
Iar Echinofossulo pentru ca e un gen care imi place din cauza costelor ondulate, desi asta nu le are prea ondulate, dar este mare si, pentru mine, este deosebit fata de ceea ce am deja.

Dar lucrurile nu s-au oprit aici, asa ca am comis-o din nou! :rofl:
Dupa ce imi ramasase gandul la altii, am mai stat si m-am gandit, am cautat si pe net si in ciuda sfaturilor care ma sfatuiau sa nu iau pentru ca o sa am probleme cu spatiul, dupa ce n-am dormit noaptea cu gandul la ei, iata si alti copilasi care au tipat prea tare dupa mine ca sa nu-i iau.

O Mammillarie ( cred!) inca nu am cautat-o sa vad exact ce este:
http://shaman.sunphoto.ro/Achizitii_2010/10196313


Alta Mammillarie care m-a atras prin spinii mari si i-am gasit si denumirea: M. rekoi ssp. leptacantha:


Si Notocactus care are si boboci, cred ca e uebelmannianus, care daca s-ar nimeri cu flori rosii ar fi superb.

Pe care l-am si curatat:


Acum problema este daca sa ud Notocactusul si astfel sa intre in vegetatie si poate sa infloreasca inainte de vreme, existand si riscul sa se etioleze, sau sa-l las in asteptare in speranta ca-si va pastra bobocii si o sa vad macar la vara ce culoare au florile... :gandit:

Putin off topic: Daca nu se pot mari pozele ca nu stiu care e adresa care trebuie sa o selectez din cele 4 si daca vreti sa le vedeti cu amanunte, pe Sun photo:
http://shaman.sunphoto.ro/Achizitii_2010
 

Magdolna

New Member
Buna, Andreea!

Foarte frumoase plante ai achizitionat, sa-ti traiasca si sa infloreasca. Notocactusul uebelmannianus dupa experienta mea imboboceste f. devreme, insa se lasa asteptat ca sa-si arate florile. Boboceii au aparut si la mine, dar mie nici prin gand nu-mi trece sa-l ud, deoarece inca este prea rece la mine in sera. Eu ma gandesc sa- l mai lasi neudat macar o luna, mai ales ca acum l-ai transplantat.
In ceea ce priveste mammillaria, mi se pare ca este un Notocactus scopa. Oricum, mammillarie nu e.

Numai bine, si iti doresc multi cactusi la fel de frumosi.

Magdolna
 

andre

Member
Buna inca o data

Multumesc mult Magdolna, nu o sa ud Noto, mai ales ca la mine nu e foarte cald si e mai bine sa-si urmeze cursul firesc si sa infloreasca atunci cand va fi cald afara si sa intre in vegetatie odata cu ceilalti.
In ce priveste asa zisa Mammillarie, mi-ai dat o veste buna ca ar putea fi Notocactus scopa! :hug: Mi-am dorit intotdeauna sa o am, imi place cum arata si sper ca de data asta sa reziste. Am mai avut anii trecuti, dar nu a vrut sa creasca si pana la urma s-a uscat si a fost una din plantele pe care am regretat mult ca am pierdut-o.

Va doresc o duminica placuta si toata lumea sa fie la fel de bucuroasa ca mine...
 

dana

Member
Magdolna, deja am pierdut cam 3 ore delectandu-ma cu colectia ta si facand calcule peste calcule cu ofertele de semnite de cactusi .

Chiar daca sunt off-topic si rog moderatorii sa mute postul acolo unde trebuie,nu m-am putut abtine sa nu comentez putin vis-a-vis de toata colectia voastra.
Un sfat - cu ce este mai bine sa incep tinand cont de faptulc a sunt o profana - cu puiuti sau cu seminte :?
 

andre

Member
Daca nu te pricepi, cel mai bine sa incepi cu plante mature. Daca nu ai de unde, cu pui.
Nici macar nici eu nu seman, dar eu nu am curaj... Pana sa creasca iti trebuie multa rabdare. Ar fi bine sa ai deja niste plante de care sa te bucuri, care sa iti dea rabdarea sa vezi si semintele crescute si transformate in plante asa cum le vezi in poze.
 

Magdolna

New Member
Buna, Dana

Andreea are perfecta dreptate, daca vrei sa incepi sa colectionezi cactusi, cel mai bine e sa incepi cu plante mai putin pretentioase, cu plante care infloresc abundent, gen Rebutia, Parodia, Lobivia, cu toate ca si in aceste genuri sunt unele specii mai pretentioase. Varsta sa nu fie prea mare, ca sa poti urmari dezvoltarea si inflorirea. Mi-aduc aminte cu cata nerabdare am asteptat acum cativa ani buni inflorirea primului meu cactus, si cat am fost de incantata cand in sfarsit am vazut boboceii.
Dupa ce castigi ceva experienta poti sa incepi sa experimentezi sa semeni propriile seminte. Sa stii ca e multa migaleala, si de multe ori nu ai satisfactii pe masura.
Iti doresc succes, si sper ca peste cativa ani tu vei da sfaturi pentru incepatori.

Magdolna
 

diana999

Active Member
eu am cumparat semintze cu sperantza ca se vor acomoda mai bine,decat o planta gata crescuta.parerea mea este sa-tzi cumperi si plante si semintze.e minunat sa vezi cum germineaza si cum cresc.trebuie rabdare intr-adevar... pana cresc puii de cactusi,te bucuri de florile cactusilor mari ;-)
 

dana_rusu

Member
Diana la primavara am sa-ti dau eu cativa lastari sa-i plantzi tu si sa-i urmaresti cu mare atentie ,te vei bucura la fel ca atunci cand cresc din seminte.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Timy sa-i stapanesti bucuroasa! :marfa: Acum ...... fuguta la spalat radacinile de turba! :idea:
 
Sus