Noi achizitii

kerkyra

Well-Known Member
Eu folosesc pamant de cactusi, cumparat din Selgros, ultima data, nu se poate sa nu gasesti in supermarketuri. Cred ca am mai vazut si in Praktiker, Dedeman.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Timy a spus:
:oops: Bine.. dar nu gasesc nicaieri pamant pt. cacti :|
Urmatorul raspuns nu este numai pentru Timy!!!!!
:( In ultima perioada, datorita faptului ca florile de cactusi au inceput sa-si arate splendoarea, sunt tot mai multe persoane care doresc sa aibe "arici vegetali", dar nu doresc sa se si informeze in legatura cu ingrijirea lor!!! :( :( :(
Se pare ca nimeni nu vrea sa se documenteze un pic! Daca tot vreti sa aveti cactusi si sa va bucurati de florile lor, oare nu-i bine sa-i ingrijiti asa cum sa le fie si lor bine? :idea:
Aici aveti informatii despre substratul cactusilor http://egradini.ro/forum/viewtopic.php?t=2887 , iar aici http://egradini.ro/forum/viewtopic.php?t=10272 sfaturi despre transplantari ......
In sectiune sunt informatii suficiente si verificate, dar nu se citesc singure! :rusine:
 

cory_helen

Active Member
wow...!!! incredibil... parca este de pe alte planete... si cam cum creste, cum se inmulteste, ce flori face...????? :D :D :D

nici nu stiu cu ce seamana...
:)
 

andre

Member
Nicoleta, ai grija cu ea cu udarea. Am avut si eu si a murit baza. Euphorbia din varf este cristata, plantele normale arata putin diferit.
Sper sa-ti traiasca si sa te bucuri de ea!
 

marirogo

Active Member
Mi-am cumparat si eu niste cacatusi de pe forum, si m-am documentat despre substrat si ingrijire, dar nu stiu unde am grasit ca deja am 3 care s-au muiat la baza si s-au dus(cred ca au fost old men).
Unde oi fi gresit, ca nu-mi dau seama?!?
 

marirogo

Active Member
Pai substratul l-am pregatit singura, ca n-am gasit in magazine pamant special.Am pus nisipcam 1|3, pamant de frunze luat din padure tot cam atata, putina mranita, pietris, caramida faramitata.Amestecul l-am tratat cu topsin si mospilan, si l-am lasat la uscat. Probabil nu s-o fi uscat suficient, sau eu stiu care o fi cauza toropirii cactusilor mei.
Dupa ce i-am pus in ghivece, i-am tinut la umbra si nu i-am udat 2 saptamani, apoi i-am pus pe un pervaz, dar soare nu a fost sa ii deranjeze.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Pare in regula ce ai pus nu stiu ce sa-ti spun. :( Oare mranita sa fie cauza? Acolo am unele dubii. Si la solul din padure, ca nu oricare e bun! :? Eu pun numai din florarie si amestec cu minerale. :nu stiu:
Asteapta sa soseasca "greii" si sa-si dea cu parerea ca sigur e mult mai documentata decat a mea!
 

diana999

Active Member
poate substratul nu s-a uscat destul. de ex. eu mi-am luat pleiospilos din magazin.pt ca am citit ca turba nu e buna si trebuie schimbata, le-am schimbat substratul.au putrezit pe rand :( nisipul era umed.i-ai mai si udat sau doar le-ai schimbat substratul ?
 
Sus