Noi achizitii

tzep

Well-Known Member
Moderator
Diana, Marirogo scrie ca a lasat la uscat substratul si apoi nu i-a udat 2 saptamani! Alta trebuie sa fie cauza! Poate nu erau ei in regula, poate radacinile au fost atinse si nu s-au refacut dupa drum, transplantat ....etc.
 

diana999

Active Member
eu cred ca nu trebuiau udatzi. mai ales ca poate si pamantul era putzin umed. eu sunt o incepatoare.de cateva luni mi-am cumparat si eu primii cactusi dar sa stii ca sunt foarte zgarcita cand trebuie sa-i ud.dupa ce i-am pus in substrat a trecut ceva timp pana sa-i ud,+ ca i-am tzinut in camera la caldura.
pe viitor n-ar trebui sa folosesti decat pietris, nisip si pamant fara turba :wink:
 

marirogo

Active Member
Eu stiu ?! Tot ce se poate ! Desi pe undeva citeam ca se poate pune si mranita in substratul cactusilor...
 

enya

Member
eu iti sugerez sa mai adaugi nisip...cactusii nu au nevoie de un sol foarte bogat..mranitza e de vina...parerea mea...dar mai asteptam parerile "greilor"...
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
marirogo a spus:
O sugestie?
Pot sa mai adaug nisip si pietris, cam 50% cu ce am preparat eu 50%?
Cum ar fi?
Ai scris ca ai folosit pamant de frunze luat din padure. Ce fel de padure este?
S. Copacescu in „Monografie cactusi” recomanda pamantul de frunze de fag, tei, artar, anin, alun. Din frunzele de brad si pin rezulta un pamant bogat in siliciu. Nu recomanda frunzele de stejar pentru ca sunt bogate in tanin. ......... Mranita ar trebui sa aibe o vechime de 7-8 ani.
Asa cum ai spus, mai adauga pietris si caramida pisata, nu nisip.
Se mai pune problema daca ghivecele au fost dezinfectate, daca dupa ce ai spalat radacinile le-ai lasat cateva zile sa se cicatrizeze ranile produse de transport si spalat. Sunt o serie de factori care pot contribui la moartea unui cactus.
Mai multe informatii despre solul cactusilor gasesti si aici http://egradini.ro/forum/viewtopic.php?t=2887
 

marirogo

Active Member
Pamantul a fost din padure de fag.Am spalat ghivecele si radacinile cactusilor cu sol de piatra vanata-sulfat de cupru, dar n-am lasat cactusii dacat cateva ore (cam 2-3), sa se usuce.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Se pare ca acolo a fost greseala! :x Insist atata ca sa nu se intample pe viitor si altora. :( Eu as scoate ceilalti cactusi acum si i-as lasa o saptamana pe un ziar, la umbra. Daca si radacinile lor sunt afectate?
Aaaa, din cactusii inmuiati nu poti sa tai partea moale? Incearca sa salvezi varfurile, poate iese ceva. Oricum sunt compromisi asa ca macar fa niste experimente cu ei! Asa invata omul!
 
Sus