Maci

lelia

Well-Known Member
Da ,e cu adevarat superb !!! sa-ti traiasca ,sa se inmulteasca !
E o planta care mi-a ramas pe retina .....si eu l-am vazut acum vreo 3 ani ,zilele trecute l-am vazut din nou ,iti taie respiratia ....cat e de frumos .....
 

carla

Active Member
E foarte frumos Gabiuta, iti ia ochii cu culoarea lui :eek:
Si eu o sa am anul asta, dupa 3 ani de asteptare, primii maci pereni infloriti in gradina. Am boboci mari, abia astept sa se deschida
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Numai in septembrie se poate transplanta pentru a se prinde.Vecinul meu amabil care mi l-a dat si care are un cimp intreg cu ei (vederea acestuia chiar iti taie respiratia !) a avut dreptate cind a insistat sa mi-l dea NUMAI atunci.Am incercat in alte luni(primavara ) si NU a vrut.Din seminte nici atit desi am incercat in mai multe rinduri.Asa ca anul trecut in septembrie
....cu balot de pamint l-am plantat si a rezistat cu brio inghetului.
Deschiderea florii a durat mai bine de doua saptamini .Mi-era si frica sa nu se deschida si sa nu cumva sa nu il vad dar.....
Am scris un roman dar chiar sunt fericita cum nu am fost de mult pentru vreo floare :oops: :oops: :oops:
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Excelent... bravo. M-as abona la un schimb....;-)

Au inflorit si la mine primii:

 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Multumesc.
Stii ca am discutat noi ...a meritat asteptarea mea nu-i asa ?

Deocamdata din doi primiti numai asta a inflorit.Nu promit nimic .Sa vedem pina in septembrie ce se intimpla si discutam atunci.Adu-mi te rog aminte si voi face tot posibilul sa ai si tu...
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
A venit in sfirsit vremea buna, iata ce s-a deschis in ultimele zile..


 

estrella

Member
Gabiuta a spus:
Il doresc de acum 5 ani de cind am vazut o gradina plina de ei,incercat sa il prind de acum 3 ani sub diverse forme si acum vi-l pot prezenta inflorit in curtea mea.Nu stiu cum se numeste,pentru mine nici nu are importanta,ma bucur ca in sfirsit este al meu acest franjurat deosebit.
Sa-l numim mac "batut".
Superb, felicitari!
 

veretregn

Active Member
Gabiuta a spus:
Numai in septembrie se poate transplanta pentru a se prinde.Vecinul meu amabil care mi l-a dat si care are un cimp intreg cu ei (vederea acestuia chiar iti taie respiratia !) a avut dreptate cind a insistat sa mi-l dea NUMAI atunci.Am incercat in alte luni(primavara ) si NU a vrut.Din seminte nici atit desi am incercat in mai multe rinduri.Asa ca anul trecut in septembrie
....cu balot de pamint l-am plantat si a rezistat cu brio inghetului.
Deschiderea florii a durat mai bine de doua saptamini .Mi-era si frica sa nu se deschida si sa nu cumva sa nu il vad dar.....
Am scris un roman dar chiar sunt fericita cum nu am fost de mult pentru vreo floare :oops: :oops: :oops:
Foarte interesant. Eu am transplantat macii pereni atât în octombrie, cât și în martie și aprilie. Și mai ineteresant este faptul că au deja boboci (cei care au fost obținuți din semințe vara trecută). Și asta fără tratamente special, doar că mențin solul mereu umed.
 

anette_b

Member
cred ca macul e pretentios la sol, umezeala...am avut si eu maci islandezi. sunt minunati dar nu le-a placut ceva si nu au rezistat.

daca nu uit , voi semana mac californian (care de fapt nu e mac :) ) .
 

veretregn

Active Member
Gabiuta a spus:
Il doresc de acum 5 ani de cind am vazut o gradina plina de ei,incercat sa il prind de acum 3 ani sub diverse forme si acum vi-l pot prezenta inflorit in curtea mea.Nu stiu cum se numeste,pentru mine nici nu are importanta,ma bucur ca in sfirsit este al meu acest franjurat deosebit.
Este o varietate foarte veche. Vecina de peste drum, de la Hunedoara, îl avea... și știu că am crescut cu ei... deci cel puțin 30 de ani...
 

nina77

Member
Multumesc Emilia, esti tare draguta! :D
O sa vreau atunci si te rog sa-mi spui daca vrei ceva de la mine la schimb. :D
 

alfa

Active Member
Emilia, cate plante sunt acolo? Una singura sau mai multe.... de sunt asa de multe flori? Arata minunat!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Emilia, pot sa te rog si eu de cateva seminte? :oops: E minunat zburlitul acela asa plin de petale :visator:
 
Sus