Maci

mirelush

Member
Am cumparat ieri de la o florarie , un pachet cu 2. buc. papaver red - productie Olanda. In interior am gasit 2 " tulpini " cam de 5-6 cm, iar la un capat ... " ceva " ( nu stiu sa descriu exact :( ) ... am banuit ca ar fi radacina ( desi avea consistenta unei flori uscate ). Le-am pus de dimineata in ghiveci - acoperite complet cu pamant - dar nu sunt sigura ca le-am pus bine. :?

Poate cineva sa-mi dea un sfat ? :rugaciune:
Acum imi pare rau ca nu le-am pozat inainte ca sa vi le arat. Dar daca nu am alta varianta ...le scot :roll:
 

mirelush

Member
Angela, nu m-au lamurit indicatiile. Sunt indicatii standard ca in cazul bulbilor. Cativa cm adancime, alti cativa intre plante. Nimic despre cum se ingroapa ( tot sau partial). :?
Eu i-am pus provizoriu in ghiveci. Cand va fi timpul bun ii voi transplanta in gradina.
 

mirelush

Member
da Gabiuta, e macul rosu. Nici eu nu ma asteptam sa-l gasesc in forma asta ( stiam ca din seminte se inmulteste), dar pt. ca am o slabiciune SI pentru maci ...unde gasesc , cumpar ! :) m-am aprovizionat si cu seminte... :oops:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:rofl: Merci.
:eek: Eu am puzderie in gradina si rosu batut si mov batut si portocaliu batut si apare de la an la an pur si simplu din semintele care cad.Las maciuliile sa se usuce si...semintele isi fac treaba :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ce n-as face eu pentru tine???
Da,chiar am mov batut si portocaliu franjurat batut.Semintele cred ca au venit aduse de vintsi au ramas la mine in gradina ca sunt fata buna si m-au placut :D Ma faci sa scormon in poze vechi,in albume pe care le-am inchis.......
Trebuie insa sa am si timp :mrgreen:
 

ghia_don

Active Member
stefan a spus:
Are cineva idee daca mac-ul poate fi cultivat in ghiveci? In caz afirmativ necesita ingrijiri speciale? In ce luna ar trebui sa-l insamintez
Ionut a spus:
Am avut mai demult maci intr-o jardiniera (nu cunosc numele speciei, nu era acela pe care il intalnesti pe camp), s-au dezvoltat ok si au inflorit; jardiniera era intr-un balcon deschis orientat spre sud, deci primeau foarte mult soare. In dezvoltare conteaza cred solul si marimea vasului (spatiul pentru radacini), aceeasi planta in gradina de la tara crestea de 2-3 ori mai mare. Nu stiu cand se insamanteaza. Primavara?
 

ghia_don

Active Member
Eu zic sa le plantezi in ghivece deocamdata, sa nu se dezhidrateze de tot radacinile acelea , apoi le vei muta in gradina cind se mai incalzeste.
Drept sa-ti spun , eu stiam ca macul este planta anuala si ca radacina moare toamna odata cu planta....dar asta o fi altfel :?
 

mirelush

Member
da , ii plantez in ghiveci dar cum ?
Complet in pamant sau partial ?. Si daca partial , care parte in pamant si care afara ? Asat e nedumerirea mea !
 

ghia_don

Active Member
Nu stiu ce sa-ti spun, m-am uitat mai bine la pozele tale si parca ar fi niste rizomi. Am avut impresia ca partea'stufoasa' e radacina si restul e tulpina...dar acum mi se pare invers, ca ar fi un rizom si partea 'stufoasa' e vechea rozeta de frunze. :nu stiu:
Uita-te bine la ceea ce zic eu ca e rizom...are din loc in loc firisoare care par radacinute uscate?
 

lili

Member
Draga Mirelus!!
dupa cele vazute in poza ....tu acolo ai o radacina pivotanta...varful radacinii nu mai este ( a fost retezat accidental sau intentionat ). In concluzie ai nevoie de un vas adanc si in prima faza vei folosi un substrat normal (nici prea bogat si nici prea sarac). Interesul tau acum este sa poti hidrata acel rizom si al mentine intr-o forma maxima pana il vei planta in gradina.
Extremitatea cu multe resturi vegetale (mustati) este partea care se vrea la suprafata...dar usor acoperita de substrat.

Este doar o parere :wink:
 

mirelush

Member
ghia_don a spus:
Nu stiu ce sa-ti spun, m-am uitat mai bine la pozele tale si parca ar fi niste rizomi. Am avut impresia ca partea'stufoasa' e radacina si restul e tulpina...dar acum mi se pare invers, ca ar fi un rizom si partea 'stufoasa' e vechea rozeta de frunze. :nu stiu:
Uita-te bine la ceea ce zic eu ca e rizom...are din loc in loc firisoare care par radacinute uscate?
Sa stii ca asa m-am gandit si eu initial. Dupa aia ...am avut dubii si am postat nelamurirea pe forum.
Partea " stufoasa ' e ceva uscat. " Tulpina " pare ca are viata ( adica nu e uscata ).
 

mirelush

Member
lili a spus:
Draga Mirelus!!
dupa cele vazute in poza ....tu acolo ai o radacina pivotanta...varful radacinii nu mai este ( a fost retezat accidental sau intentionat ). In concluzie ai nevoie de un vas adanc si in prima faza vei folosi un substrat normal (nici prea bogat si nici prea sarac). Interesul tau acum este sa poti hidrata acel rizom si al mentine intr-o forma maxima pana il vei planta in gradina.
Extremitatea cu multe resturi vegetale (mustati) este partea care se vrea la suprafata...dar usor acoperita de substrat.

Este doar o parere :wink:
Multumesc mult. Pare logic ce spui tu. Asa am sa fac. Sa vedem ce va iesi :D
 

ghia_don

Active Member
popgeo a spus:
Primul mac oriental a inflorit, sa vedem ce culori urmeaza....


Gabiuta a spus:
sicamin a spus:
Gabiuta a spus:
Foarte frumosi!!! :D Deosebiti.Nu pastrezi niste seminte? :oops:
sicamin a spus:
Cu mare placere daca doresti :wink: . Eu nu le strang ca rasar din cele ce se scutura. Sant cam invazive plantele astea.
sicamin a spus:
Cu mare placere daca doresti :wink: . Eu nu le strang ca rasar din cele ce se scutura. Sant cam invazive plantele astea.
iudit a spus:
Maci din gradina Domnului
Mie imi place in mod deosebit cand vad maci pe camp.
Gabiuta a spus:
Sica este adevarat cu invazia.Dar eu scot din ei cind incep sa rasara.
Si da,chiar mi-ar place daca poti stringe niste seminte.Merci mult.
popgeo a spus:
Macii orientali au inceput spectacolul

Gabiuta a spus:
Pentru doritori anul asta voi stringe seminte.Acum au inflorit unii grena..........de unde???Nu stiu........... :?
gabi_gabriella a spus:
Eu vreauu ! Ma lupt eu apoi cu ei :wink:
Cristiana a spus:
Gabiuta, si eu ma inscriu :D la maci, multumesc de pe acum!
AngelEyes a spus:
Si eu imi doresc maci,sunt foarte frumosi...orice culoare :D
popgeo a spus:
Inca un mac peren oriental, cred ca mai sint maxim 2 feluri care nu au inflorit...poate totusi fac si boboci anul asta...;-)

ghia_don a spus:
Initial am avut un singur fel, cel rosu batut, dar cu fiecare an apar tot mai diferiti
Acum ce sa zic...ca nu-mi plac??? :wink:
VioletaB a spus:
Ghia-don, macul tau "franjurat", m-a dat pe spate ! :eek: Grozav ! :wink:
AngelEyes a spus:
Uau!!!Sunt tare frumosi,nu am mai vazut niciodata asemenea maci ! Deosebiti :visator:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Am seminte de maci :!:
Parca Angeleyes vroia asa ceva dar nu am mai intilnit-o in ultimul timp.O fi plecata.... :?: :? ocupata????????
 

v.cristina

Active Member
sunt superbi macii dar eu cred ca locul ideal in care se evidentiaza fruusetea lor este in lanul de grau in gradina mi se par prea seci
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
ghia_don a spus:
Eu zic sa le plantezi in ghivece deocamdata, sa nu se dezhidrateze de tot radacinile acelea , apoi le vei muta in gradina cind se mai incalzeste.
Drept sa-ti spun , eu stiam ca macul este planta anuala si ca radacina moare toamna odata cu planta....dar asta o fi altfel :?
Exista si maci pereni. Macii orientali sint pereni si au flori mari si superbe si frunzis foarte frumos.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cristina tu ai dreptate.Este perfect adevarat cu cei rosii,simpli .Imaginea este de neconfundat :D .
Insa cei despre care spun euca si cei orientali dau culoare pricarei gradini mai ales uneia rustice sau mai salbatice;printre multe alte flori de primavara ei se evidentiaza prin forma si culoare.Ma refer la cei rosii batuti,roz batuti sau mov sau portocalii sau...........
 

Roxana

Active Member
Maci

rem_2007 a spus:
I-am gasit! Uraaaaaaaa! :dans:
Superbi!
yca a spus:
ce culori vii!
nutilepadat a spus:
Popgeo felicitari pentru asemenea colectii!
popgeo a spus:
Cu putin noroc am sa aduc in 2009 mai multe culori deosebite printre care si galbeni. Din pacate nu am reusit in 2008.
nutilepadat a spus:
Atunci SA AI NOROC si SPOR :D
Sash a spus:
Superbi sunt toti, dar cel alb m-a impresionat.
dana_m a spus:
Popgeo.....superbe "gradinile" tale. M-ai lasat cu gura cascata. Toate sunt nemaipomenite. Sa-ti traiasca si ...la mai multe. :clap:
 
Sus