Maci

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Din cauza atitor ploi la mine abia acum incepe incet-incet sa isi dea drumul cimpul de maci.Primul din serie:
 

victoria222

Active Member
Superb, Gabiuta! Asta-i din seminte, nu-i asa? Dupa frunze vad ca nu seamana cu cei pereni. Am si eu niste "salate" de frunze de maci din seminte, dar de boboci nici urma, poate mai tarziu.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Asa este Victoria.Din semintele cazute in anul trecut.Am incercat de citeva ori sa prind mac peren si nu mi-a mers.Si din seminte si ca rasad :cry: Am un vecin care are curtea arhiplina de maci portocalii cu flori imense cit o farfurie de ciorba :rofl: si pe deasupra si franjurate dar.....nu mi-a fost sa fie :( .Am incercat si primavara si toamna si in august cind a auzit el ca poate-poate.....Mai incerc cu niste seminte anul asta :D
Pacat le cad petalele asa de repede.....caci altfel sunt tare frumosi :D :D
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Pai fa-le niste poze la macii vecinului.... sa vedem ce frumuseti are el pe acolo. Poate iil convingem sa vinda citiva.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Deja au trecut florile Geo. Acum il pindesc sa il conving sa imi dea mai multe maciulii dar nu s-au uscat ca lumea .Sunt inca verzi.Nu locuieste in casa care are curtea repectiva si corespondam prin paznic :rofl: dar o sa ii las de data asta un plic cu bule sa le puna acolo.Adica sa ii fortez un pic mana :p
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Geo unde ii are mama plantati?Te intreb fiindca vecinul meu ii are la umbra.Vis-a vis de el am descoperit o alta "colectie" aproape identica si tot la umbra.Ma intreb daca eu cumpar acum oare nu mai bine ii feresc de soare? :gandit: :gandit: :gandit:
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
La mine sint la soare... au putina umbra, dupa 5-6 seara sint la umbra, in rest e cam soare.

Am si o parcela mai mica cu ei unde au mai multa umbra si se parea ca o duc bine si acolo.

Dupa cite stiu eu momentul ideal de transplantare e cind s-au uscat frunzele in totalitate, vara pe seceta, sau cind abia au dat frunze noi... de obicei in septembrie.
S-ar putea sa se poata transplanta si in alte perioade daca ii iei cu mult pamint la radacina.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cu mutatul si transplantarea ai dreptate.Domnul acesta despre care am vorbit a facut rost de ei de pe marginea unei balti private.Intii ca si acolo stateau la umbra :? ciudat dar adevarat si doi cel care i-a dat si lui i-a scos spre sfirsitul lunii august iar la transplantare nu au suferit si s-au si prins.
Asadar......mai incerc odata anul acesta :D
Sunt perseverenta pentru ca desi efemeri sunt superbisimi. :D
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Pai chiar asa efemeri nu sint.... daca pui mai multe soiuri... ai flori timp de o luna.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Da.....tu zici de cei pereni .Cei care se insaminteaza singuri :? nu.O zi si gata dar uite ce frumuseti mi-au aparut anul asta:
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Unul... da fain!... si ei si din ala peren... anul viitor probabil ca vei avea mult mai multe flori de la el..
 
Sus