Maci

claude

Well-Known Member
Moderator
Am si eu unul, un frumos, cumparat de la mama lui popgeo, Snow Goose Am ramas uimita de floare, e uriasa, cat palma :eek:
Popgeo, in curand va fi vremea de plantat radacini de maci, asa-i? Ca tare as vrea inca vreo 2, de-aia franjurati!

 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Da, macii se pot da/transplanta cred ca din iulie.... cind incepe perioada lor de repaus.
Felicitari pt mac... vad ca a reusit transplantarea si s-a dezvoltat bine.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
gabi, habar n-am daca se pot separa deja radacinile, poate ma lamureste popgeo ce si cum

popgeo s-a dezvoltat bine, in primavara era doar un smoc mic de frunze, nici nu ma gandeam sa se infoaie asa, a facut in total 9 boboci :eek:
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Se pot separa radacinile cind intra in repaus, adica cind dispar frunzele. De obicei asta se intimpla in perioada de seceta.... iulie/august si septembrie.
E normal sa ai un smoc mic de frunze in primavara.... peste iarna ei tzin frunze, dar ramin putine din cauza zapezii si frigului. Nu le pierd ei pe toate, dar ramine asa un smoc mai mic.

In general e bine sa il mai lasi inca un an de acum inaite sa creasca, ca sa ai ce separa.....

Gabi, cred ca as fi si eu interesat de un schimb...
garbielais a spus:
daca ai radacini din asta de dat sa ma notezi te rog...eu am rosu, asa
http://gabrielabis.sunphoto.ro/primavara_2013/89123684
daca vrei sa imi spui, ca s-a inmultit ;-)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
popgeo, pai atunci da-i tu lui Gabi, daca tot vrei sa faci schimb, ca tu precis ai de unde separa ;-)
 

gabrielais

Active Member
popgeo a spus:
Gabi, cred ca as fi si eu interesat de un schimb...
cu placere Geo...am tufe separate de tufa mama, cred ca au iesit din seminte..au facut flori anul acesta si cand am vazut tot rosii :x ... :rofl: Clau, daca vrei si rosu iti dau, sa stii, ca este de unde ;-)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Vrei calule ovaz? :rofl: Chiar o sa las tufei mele macar o capsula de seminte sa le coaca si o sa seman deja cand le recoltez, ca sunt curioasa ce si cum...poate iese la fel ca planta mama...sau poate iese vreo surpriza placuta :)
 

elianna

Well-Known Member
Multumesc Gabi :* Nici eu nu stiam ca e peren, poate sunt mai multe soiuri :? Imi plac macii insa de semanat in fiecare an, mi se parea cam mult :)
 

ghia_don

Active Member
Macii pereni nu trebuie semanati in fiecare an, iar cei anuali nu trebuie sa-i semeni decit o data-n viata si e de-ajuns :rofl:
Lanul meu de maci infloreste in citeva zile.. :)
 
Sus