Lupin

Luciana35

Member
Am observat ca lupinul este atacat de melci in zonele umede....eu am avut o tufa la umbra si mi-au mai ramas doar 6 fire. In schimb in zonele expuse la soare i-a mers tare bine, ba chiar m-a si invadat pe alocuri :D
 

elipopa

Active Member
toti lupinii mei au deja boboci! au iesit o multime de puiuti din semintele cazute anul trecut!!
au iesit pe unde nu te astepti!
abia astept sa infloreasca!!
 

michaela

Active Member
Si la mine... in ultimii doi ani esec total la Lupin-tot datorita melcilor :x
-Oare pot creste si inflori frumos in ghivece mari? tot in regim de exterior, adica sa si ierneze in ghiveci... altfel eu chiar nu ma pot bucura de planta asta :( melcii nimicesc tot din ea, pana la radacina :( :cry:
 

elipopa

Active Member
primele flori in gradina de la bloc, am avut si unul mov dar vad ca nu a mai rasarit, vineri o sa-i gasesc si pe cei din gradina de la tara infloriti

 

elipopa

Active Member
gabrielais a spus:
superbi, Eli..si foarte harnici...la mine boboceii sunt inca mici...
multumesc, cei mai frumosi ii am in gradina de la tara! ai mei au inflorit mai traziu decat altii din alte gradini din oras! am vazut complet infloriti acum o saptamana, dar erau in plin soare, ai mei au soare pana pe la ora 15!
 

victoria

Active Member
:eek: ce frumoooosi.Eu am 2 de anul trecut dar sunt mici.Au abia vreo 15 cm.In iarna s-au topit de tot si abia in Aprilie au dat iar :(
Cred ca la anul vad flori...........adica sper ca macar la anul
 

gabrielais

Active Member
si ai mei sunt in plin soare..si sunt semanati de anul trecut, cand nu au inflorit, asa ca-i astept cu mare nerabdare...dar la noi in Moldova e putin mai rece si toate sunt putin mai in urma, asa ca stam si-asteptam..minunea :wink:
 

elipopa

Active Member
victoria a spus:
:eek: ce frumoooosi.Eu am 2 de anul trecut dar sunt mici.Au abia vreo 15 cm.In iarna s-au topit de tot si abia in Aprilie au dat iar :(
Cred ca la anul vad flori...........adica sper ca macar la anul
la toamna iti mai trimit si eu, ca am o multime de pui iesiti din semintele scuturate in toamna! sa-mi mai aduci aminte ca nu vreau sa-i mai las in gradina, imi ajung cei batrani!!
 

mymo

Active Member
Pe mine m-a "ajutat" sotul meu anul trecut si a mai lasat numai unul si pe ala cred ca din greseala :( cu siguranta pe cel rosu nu-l mai am.
 

alfa

Active Member
Sigur nu e tarziu. Lupinul se autoinsamanteaza. Avand in vedere ca abia acum infloreste.... pana isi pune el semintele avem si noi timp sa le punem pe cele din plic. :)
 

Floria

Active Member
michaela a spus:
eu chiar nu ma pot bucura de planta asta :( melcii nimicesc tot din ea, pana la radacina :( :cry:
Michaela scria cineva aici in forum ca daca pui nisip in jurul plantei, melcii nu o ataca ca nu le place nisipul. Incearca si tu !
 

elipopa

Active Member
asa este, melcii adora aceasta planta, daca e in plin soare nu o ataca! chestia cu nisipul e bine venita! o sa incerc si eu!
 
Sus