Lonicera

sorina

Active Member
m

Nici ale mele nu se lasa mai prejos .
De facut o precizare dintre cele trei varietati Blanche Sandmann , Japonica si Serotina ; parfumul cel mai puternic si placut il are Japonica . Serotina are un parfum mai dulceag si discret iar Sandmann nu are miros .







 

sorina

Active Member
d

De mirosit miroase cea alb- crem si cea crem- roz , cea rosie cu galben nu miroase .
Cea alba este de anul trecut iar celelalte doua sunt de anul acesta .
Am taiat niste lastari sa vad daca se prind ..... Daca fac radacini in 3-4 saptamini o sa-i daruiesc .....
 

mymo

Active Member
Cea alba se prinde sigur,eu am pus-o direct in pamant langa mama ei.Alte culori nu am,dar cred ca e aceeasi treaba.Bafta cu radacinutele!
 

carmenn

Member
stiti cumva daca lonicera se inmulteste si prin seminte ?
in locul florilor au ramas niste bobite mici, gramajoare, care pe pariu ca au seminte in ele...sunt de un rosu inchis, visiniu :)
 

ana popa

Member
Seed - best sown as soon as it is ripe in a cold frame. Stored seed requires 2 months cold stratification and should be sown as soon as possible in a cold frame. When they are large enough to handle, prick the seedlings out into individual pots and grow them on in the greenhouse for at least their first winter. Plant them out into their permanent positions in late spring or early summer, after the last expected frosts.

Deci, se poate inmulti si prin seminte.
 

nutilepadat

Active Member
Sorina se pare ca nu am avut noroc cu Lonicera primita de la tine i-au cazut fruzele si nu cred ca va mai da ceva din lastar :cry: ,eu i-am pus in ghiveci in casa deocamdata sa nu ingete si mai ales fara radacina,am procedat bine?Ce sa fac?
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Eu am pus Lonicerele de la Sorina,sub pet.Deocamdata vad ca sunt bine.
 

daisy111

Active Member
Foarte interesant..am si eu acasa la tara si ii zicem(in zona asta) "Mana Maici Domnului",intradevar infloreste vara si ne inebuneste cu parfumul florilor,dar eu nu m-am uitat nici odata acum sa vad daca face fructuletele alea,nu stiam de ele :oops:
 

albela

Active Member
Sunt mandra de lonicera mea, desi e tinerica si e pusa si cam la umbra si cam ingramadita a inflorit tare frumos
 

lelia

Well-Known Member
Imi imaginez ce parfum ai tu acolo :visator: :visator: e o frumusete :D
Imi pare rau c-am renuntat la ea ,e foarte invaziva .
Cred ca voi pune din nou .
 
Sus