Lonicera

ghia_don

Active Member
Ca a Albelei am si eu, iat-o :)

Acum doi ani am taiat-o de la pamint, ca se indesise prea mult si nu mai puteam s-o controlez, asa ca m-am suparat pe ea si harsti...cu fierastraul :oops: ...Bine ca nu s-a suparat si ea pe mine si a crescut din nou :wink: :D ...
 
A

Anonymous

Guest
io am pus-o in gradina ,dumneaiei insa s-a intins si sa- intins pana a ajuns la gardu dinspre vecini si a trecut dincolo,io am tras-o de "motz" si am intins-o si pe cel de la strada
am de gand sa ii mut totzi pui pe gardul de la strada,asha nu si-or mai rupe gatu sa se zgaiasca la mine in curte,nmacar in zona aia
in rest am de gand sa pun trandafiri de aia mititei care infloresc 1 singura data
si pe catei i-am dotata cu caprifoi
am pus pe un coltz si acu e intins pe 2 laturi ale curtzii lor
in coltzu de bastina s-a facut o bolta unde vara e batalie,totzi ce-i 4 catei ishi fac cate o groapa si stau acolo la umbra
( de pe 11 ziua si pana pe la 7 seara nu misca de acolo, de ma intreb daca nu i-a omorat parfumul)
tot ce le trebuie e sa aiba tigaile cu apa la indemana
o planta extrem de folositoare!
in copilaria mea,aveam la dormitorul meu un caprifoi superb si extrem de parfumat,era "strada pisicilor" urcau si coborau pe acolo
veneau in casa sa ceara de mancare ,dormeau la umbra ei si apoi coborau la nevoi,la joaca si la socializare tot pe caprifoi(ai meu stateau la etajul 2)
 

bradut

Well-Known Member
Am un butas de Lonicera caprifolium si as vrea sa stiu cum sa procedez cu el. Sa-l plantez direct in gradina sau sa-l tin in apa pana face radacini? L-am curatat de cateva frunze si flori.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Mai bradut, nu-i vreme de prins butasi acum...primavara devreme, inainte sa intre in vegetatie. Acum nu mai poti planta decat plante cu colet de pamant in jurul radacinilor, cumparate la ghiveci.
Dar ca sa nu irosesti butasii ingroapa-i in pamant care trebuie pastrat umed (pe caldurile astea mai greu). Sansele sa se prinda cred ca-s destul de mici...
 

bradut

Well-Known Member
Pai pot sa pun butasul intr-un ghiveci ca sa-l mentin umed mai usor, nu?

Unele plante (cum ar fi: forsythia, hortensia, deutzia, kerria) se inmultesc prin butasi in lunile mai-iulie. Ma gandeam ca merge si in cazul lonicerei, mai ales ca am inteles ca este nepretentioasa. Dar daca zici ca nu...
 

ana popa

Member
Poti sa-l pui linistit la inradacinat intr-un ghiveci cu pamant amestecat cu nisip si un borcan in cap. Eu am pus un butas de lonicera roz la prins acum cateva saptamani, acum m-am uitat si are radacini. Am mai pus, acum cativa ani, la inradacinat lonicera vara si s-a prins. Bafta!
 

padrian

Member
o metoda sigura.

treceti un fir din planta printr-un ghiveci mai inalt
aveti grija sa puteti acoperi cu pamint amestecat cu putin nisip 2 ochi ai plantei.
NU TAIATI ...lasati legatura cu planta mama.


dupa 2 luni taiati si montati in pamint .
Asta e tot.
 
A

Anonymous

Guest
sau si mai sigur cautzu planta mama la radacina si sigur gasesti un puicu ceva firishoare de radacina
dar e drept ce zice gradinar 1.......ori primavara ori toamna
 

mihai63

Member
Are cineva Lonicera cu flori rosii?
Eu am din aceea obisnuita su flori alb-galbui si cred ca nu ar arata rau dac as pune si una cu flori rosii.Ce spuneti?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu zic ca poti sa iti pui si cu rosu dar sunt multe alte cataratoare mai spectaculoase ca ea.Plus ca nici nu are parfumul celei clasice pe care o stim cu totii.Sau mai bine zis eu nu i l-am sesizat nici pina in ziua de azi :?
 

irinabv

Active Member
Moderator
Ionicera Goldflame cumparata si plantata acum vreo 2 sapt. din Hornbach a facut un bobocel. Abia astept sa se deschida si sa se faca mare si frumoasa :D
 

andrada2003

Member
Oooof, ce-mi doresc si eu un caprifoi parfumat pe gard...
Am inteles acum ca am gresit incercand sa plantez butasii furati de la vecini in iunie, cand e deja ori prea tarziu, ori prea devreme. Va rog, spuneti-mi ce fel de butasi sa folosesc : erbacei, semilemnosi?? In zona noastra, deja in octombrie e foarte racoare (anul trecut erau 2 grade noaptea, apoi a si inghetat), cand ar fi mai bine sa incerc sa plantez lastarii? Sa am rabdare pana in primavara?? O sa aplic varianta cu PET in cap, dar ma tem ca, daca fac asta toamna, imi va ingheta butasul...
Va rog frumos, dati-mi si mie un sfat!! Am tot incercat sa prind Lonicera si pe balcon, acum cativa ani, si in gradina, saptamana trecuta, dar n-am avut noroc.Si nici nu gasesc de cumparat, ca imi luam demult!
 

v.cristina

Active Member
eu am observat ca am o gramada de puisori pe langa ea ..sa vad daca pot sa-i scot si te anunt :)

cat despre faza cu butasii nu ma pricep dar sigur nu este aceasat o perioada optima :nu stiu:
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
padrian a spus:
o metoda sigura.

treceti un fir din planta printr-un ghiveci mai inalt
aveti grija sa puteti acoperi cu pamint amestecat cu putin nisip 2 ochi ai plantei.
NU TAIATI ...lasati legatura cu planta mama.


dupa 2 luni taiati si montati in pamint .
Asta e tot.
Andrada, eu zic să procedezi cum zice padrian. Prin marcotaj terestru. Găseşte un vecin binevoitor care să îngroape una dintre corzile pe care le dă cu atâta uşurinţă planta. (poate chiar descoperi în grădina cuiva un lăstar care ţi-a luat-o înainte :wink: ) În scurt timp vei obţine un lăstar înrădăcinat. În toamnă îl detaşezi de planta-mamă şi vei obţine o plantă care se va prinde cu siguranţă în grădina ta.
 

andrada2003

Member
Saru'mana, v.cristina!!!! Daca merge figura cu puii, imi spui cand e cazul si iti trimit banii ramburs sau pe card, cum preferi.
:rose: :dans: :rose:
 

andrada2003

Member
Adina-Ioana, mi-as fi dorit sa aiba vecinii de langa mine, dar, din pacate, Lonicera din care am furat eu cu nesimtire (si fara rezultat :cry: ) e pe o strada alaturata si n-am nici o sansa sa aplic metoda de care spui. La Resita, la apartament, iar n-am nici o sansa, desi lonicera creste chiar in fata scarii, pentru tristul motiv ca eu stau la etajul 4 acolo...
Incep sa ma obisnuiesc cu ideea ca nu pot avea (DEOCAMDATA!!!!) in gradina de la casa exact plantele care imi plac cel mai mult: crinii de gradina, lacrimioarele si caprifoiul. Dar las'ca se va rezolva si asta!!!
Va multumesc mult pentru raspunsuri. Sunteti niste dragute !! :rose:
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
andrada2003 a spus:
Adina-Ioana, mi-as fi dorit sa aiba vecinii de langa mine, Lonicera ...
Incep sa ma obisnuiesc cu ideea ca nu pot avea (DEOCAMDATA!!!!) in gradina de la casa exact plantele care imi plac cel mai mult: crinii de gradina, lacrimioarele si caprifoiul. Dar las'ca se va rezolva si asta!!!
Va multumesc mult pentru raspunsuri. Sunteti niste dragute !! :rose:
Andrada, nu cred că ar fi greu să obţii ce îţi doreşti. Cu atât mai mult cu cât eu am cam din toate surplus de care nu ştiu cum să scap... :D
Să îţi spun că nu cu mult timp în urmă, făcând curăţenie prin pădurea mea de lăcrimioare am aruncat cam un coş cu plante? N-am găsit în jur cui oferi, cam toţi cunoscuţii mei au...
Lonicera îţi pot eu uşor înmulţi, dacă între timp nu îţi dă v.cristina (dacă nu mă înşel ea spunea că poate are pui). E varianta parfumată:
Iar de crini, dacă e vorba de cei comuni, albi , tocmai au intrat în repaus şi neapărat trebuie să-i scot, prea s-au înmulţit şi nu au loc unii de alţii şi nu înfloresc viguros.
Îţi ofer cu plăcere din surplusul meu.
 
Sus