Lonicera

v.cristina

Active Member
draga adina data viitoare cand mai arunci plante la gunoi ...mare,mare pacat...lasa o postare la sectiunea comercial Ofere si ai sa vazi ca in 10 minute ramai fara nici o planta ....si te rog nu mai arunca plante ca ne doare sufletul :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Şi pe mine mă doare sufletul când n-am cui da, dar lăcrimioarele sunt mai mult decât invazive... De supărare că mi-au sufocat narcisele parfumate (mai să :cry: când am scos bulbii anemici ai narciselor), am dat iama în ele!

:idea: Reţin pontul pentru viitor. Nu credeam că prezintă interes. Cum spuneam, pe la mine sunt foarte răspândite. În plus nici nu am putut intra pe forum o vreme.
 

andrada2003

Member
Adina Ioana, imi vine sa-mi dau cu capul de pereti de ciuda, fiindca la sfarsitul lunii martie eu chiar am trecut prin zona Arad, mergeam la Gyula. Daca as fi stiut atunci, ma infiintam la tine cu tupeu si nu mai aveai ce sa arunci la gunoi... :cry:
Acum de ce sa nu fiu nesimtita pana la capat: daca mai ai cumva bulbi de crini sau rizomi de lacrimioare sau caprifoi in jur de 20 septembrie, cand ne intoarcem din concediu si trecem iar prin zona voastra, pot sa cumpar de la tine???? Ca la schimb nu prea cred ca iti pot da eu ceva, gradinuta mea abia e la "grupa mica"... :oops:
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Dragă Andrada, eu de vândut, nu vând din plantele mele. Ofer sau dau la schimb. :D Aşa că dacă vei fi interesată, oferta rămâne valabilă. Poate în viitor îmi vei oferi şi tu ceva. Voi cerceta lonicera cu atenţie şi voi alege câteva corzi pentru marcotaj terestru. Până atunci vor fi înrădăcinate. :wink:
 

v.cristina

Active Member
andrada2003 am scos de la lonicera mea 2 puiuti..din pacate radacinile nu sunt asa de bine formate

le-am pus in 2 ghivece sa vad cum se comporta
de indata ce se inzdravenesc o sa te anunt pe MP sa- mi dai adresa ...sper sa nu se usuce :) :)
 

v.cristina

Active Member
le-am pozat :mrgreen: :mrgreen:
se tin bine pe pozitie observ eu ...cred ca saptamana viitoare o fac pe cea mai rezistenta colet :)

 

bradut

Well-Known Member
In urma cu o luna am pus la inradacinat un butas de Lonicera tellmanniana. La fundul vasului se vad radacini. Pot sa-l plantez in gradina? Ma intreb daca va trece iarna cu bine fiind destul de mic.
 

irinabv

Active Member
Moderator
A mea e Goldflame, luata din Hornbach acum vreo 2 luni. A inflorit o data, si acum a facut si alti boboci. Din pacate ii pica frunzele, au ceva alb pe ele. Am incercat cu Mospilan, Fastac, apoi si cu Perfect Plant, si parca nu s-a mai extins la frunzele tinere, dar parca mi-ar parea rau s-o pierd :(

Bafta cu ale tale, sa-ti infloreasca anul asta :D
 

mirela06

Active Member
Delilu-ca, apoi trebuie sa faca si ele ceva ca le vine rindul si vremea.. ca fata la maritat :rofl: Si apoi cine areee flori multe si frumoooase :? :hug:
 

mirela06

Active Member
Irinuca, sunt tare frumoase , iar daca se omoara sa faca la flori, apoi ai ce admira , iar noi la fel, nuu :)
 

irinabv

Active Member
Moderator
Multumesc. Sper ca la anul sa am gardul plin de flori, daca rezista peste iarna. Nu miros ca cele clasice, dar parca, atunci cand se deschid, au un miros slab.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
irinabv a spus:
A mea e Goldflame, luata din Hornbach acum vreo 2 luni. A inflorit o data, si acum a facut si alti boboci. Din pacate ii pica frunzele, au ceva alb pe ele. Am incercat cu Mospilan, Fastac, apoi si cu Perfect Plant, si parca nu s-a mai extins la frunzele tinere, dar parca mi-ar parea rau s-o pierd :(
Frumoasă lonicera! În legătură cu problema ce-o ai cu ea ... nu e vorba de făinare; acel ceva alb e o peliculă de praf alb ce acoperă frunza pe ambele părţi? În acest caz apelând la Mospilan şi Fastac, care sunt insecticide, rişti să nu combaţi boala (ciupercile). Ai nevoie de un antifungic. Eu am folosit (cu succes) Topsin împotriva făinării.
 

andrada2003

Member
Fiindca v.cristina e o dulceata de femeie, am si eu o lonicera!!! Am plantat-o alaltaieri (imediat ce am primit-o) si se pare ca ii merge bine pana acum.
In perioada ploilor am furat un puiut de lonicera cu tot cu radacini si s-a prins!! Asa ca acum am 2 viitoare tufe de lonicera pe langa pavilion si abia astept la anul sa ma laud si eu cu poze!
Sunt foarte fericita!!!! :dans: :dans:
 

sorina

Active Member
Se mai prind si acuma ????
Dupa o perioada de pauza la Serotina si Blanche iata-le din nou inflorite

daca se mai prind si acuma am sa pun la inradacinat si eu .
 
Sus