Lonicera

A

Anonymous

Guest
hornbach care? ca la berceni am fost ieri si m-am umplut de nervi
 
A

Anonymous

Guest
alfa-lonicera mea aia obisnuita cum ajunge un fir pe jos cu deja se inradacineaza
acu in toamna vreau s-o scot toata si s-o plantez pe langa garduri si s-o leg de garduri,mi-a umplut totzi copacei si ii sufoca
 

alfa

Active Member
Pai la mine, toata curtea e betonata, si doar pe langa zidul inspre vecinu avem o fisiuta de 20 cm de pamant, care mai adaposteste si o teava destul de groasa, prin care se pompa pacura in rezervor pe vremuri. Dealungul zidului e plin cu lonicera, dar cred ca e vechi de peste 20 de ani. Practic sunt vreo 4-5 buturigi, sau cum sa zic sa intelegeti. Saracele plante cred ca au radacinile foarte adanc si sub dalele de beton intrate. Nici nu pot sa sap nimic, ca ori dau de radacini lemnoase ori dau de teava, ori dau de fundatia zidului lui vecinu.... Ma si mir cum traiesc si de unde au atat putere, sa acopere tot zidul. Am sa fac poze sa vedeti cat de bogat au crescut pe spaliere. Am verificat ei eu corzile care s-au intins pe jos, si au dat pealocuri lastari din ele, dar nu dau amaratele nici o radacina. Am uitat sa spun ca pamantul mai e udat din cand in cand si de caine... :( . Am luat o bucata din coarda intinsa pe jos, cu 2 lastari pe ea si am pus-o in ghiveci, sa vedem daca asa face radacini....
 
A

Anonymous

Guest
io zic sa intinzi o coarda pe jos si s-o prinzi cu cateva scoabe (sa le ingropi in pamant) sa vezi ca daca nu e miscata isi face radacini
 

gomez99

Well-Known Member
da poti pune un ghiveci. suficient de mare ca sa pastreze umiditatea peste zi. si marcotezi in ghiveci.
 
A

Anonymous

Guest
sau asa !
mie mi se pare mai usor cu 3-4 scoabe
se gasesc de aia de aluminiu ,pt prins cablurile telefonice si cablurile prin casa
lonicerele mele sunt in ghiveci le-am pus si mult nisip si ma uit la ele ce mandre sunt
 

gomez99

Well-Known Member
mie mi-a adus un amic din anglia unele in forma de Y, se infigeau cu V in jos iar pe coada puteai pune eticheta. numa ca am tot calcat pe ele pina le-am rupt de tot.
 
A

Anonymous

Guest
asa am venit si io acu vreo 4 ani cu lonicera portocalie din germania,de colegii mei ziceau ca am innebunit si cand am pus-o in pamant am uitat de ea,cand m-am uitat mai bine la ea........era uscata
de udat o uda mama cu toate plantele care erau in zona aia
asta a fost capoasa si a zic ca ea in romania nu vrea
am mai si dat bani s-o iau cu ghiveci si nu la rumegush
 

v.cristina

Active Member
cred ca ai un miros in curte ...... :salivat: :salivat:

la mine in pacate nu le merge asa de bine si nu cred ca este neaparat din cauza zonei ca unii din vecinii mei au si arata tare bine ...oare care o fi secretul lor ??:gandit: :gandit:
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Cred ca le place mai la umbra.Persevereaza,insa nu abandona.Eu dupa trei ani de incercari amreusit sa le fac sa creasca cu spor si acum infloresc non stop.
 
A

Anonymous

Guest
sa le atarni pe un gard si sa uiti de ele.nebagate in seama isi fac de cap si cotropesc totul in cale...vb de cele clasice
 

alfa

Active Member
Elf_a a spus:
sa le atarni pe un gard si sa uiti de ele.nebagate in seama isi fac de cap si cotropesc totul in cale...vb de cele clasice
Asta cam asa e. La noi initial nu a existat zidul. Era doar un gard din plasa, pe care il invadasera. Apoi a facut vecinul zidul si plasa a scos-o cu tot cu lonicera pe ea. Au ramas doar radacinile... Dar a dat foarte repede si atunci noi am pus repede spalierii pe zid. Doar atunci ne-am ocupat putin de ele, sa le ajutam sa urce pe spaliere, apoi s-au descurcat singure. Acum nu mai facem altceva decat sa-le tundem drastic de 1-2 ori pe an pana la spalier. Incredibil cat de repede cresc la loc. :D
 
A

Anonymous

Guest
ihi!
dar ce frumoase sunt in degradeuri de alb pana la galben unt si ce parfum
io am gardul de la curtea cateilor plin de caprifoi.l-am intins ppe gard si l-am aranjat in asa fel incat sa faca ca o bolta in curtea cainilor,iar cainii toata vara acolo stau ,nu in cotetze(e asa de deasa bolta ca nici cand ploua nu-i uda
in we asta ma duc sa pun dale in curte la catei!
si incerc sa astup gropile care le-au sapat
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Mnina a spus:
Cred ca le place mai la umbra.Persevereaza,insa nu abandona.Eu dupa trei ani de incercari amreusit sa le fac sa creasca cu spor si acum infloresc non stop.
Deşi sunt de acord că trebuie să-i acorzi iniţial un timp până se acomodează şi se înrădăcinează bine, abia după 2-3 ani devenind o plantă viguroasă cu creştere şi ramificare rapidă, te contrazic la partea cu umbra. Din observaţiile mele, înfloreşte mai abundent dacă stă în plin soare, dovada am găsit-o în vecini: Înflorirea durează mai mult.
Tufele mele sunt mai pe umbră, orientare estică. Când primul val de flori era pe trecute la mine, în curtea vecină înflorirea îşi continua avântul. Deşi mai am şi acum flori, sunt răzleţe. În vecini sunt incomparabil mai multe...
 
A

Anonymous

Guest
asa e .si la mine e in plin soare si creste de n-are aer
in copilaria mea fereastra mea ,care are orientare sudica si e la etajul 2, era cu "chenar" de caprifoi .o frumusete
urcau si coborau pisicile pe ea (lonicera)de parca era "promenada"
 
Sus