Lalele

claude

Well-Known Member
Moderator
:eek: Cornelia, voi cat teren aveti la blocul ala? Ca mi se pare foarte mult spatiu verde la un bloc, sunteti niste locatari norocosi
 

sarselia

Active Member
Moderator
cornelia a spus:
Ramasite de anul trecut, culcate la pamant de ploaie si vant:




Si ceva nou:




Ohooo a inceput spectacolul frumusetilor!
Aveti niste flori numai una si una.
Bravo voua si sa aveti parte de ele!
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Saru mana Arselia.
Anastassia ... daca te uiti comparativ cu anul trecut vezi ca atunci chiar era un LAN de lalele. Acum nu prea mai e. Din diverse motive.

Dar am eu ac de cojocul spatiilor ... la toamna. :)
 

ghia_don

Active Member
Ce frumoase sint! :D
La mine au mai iesit mult mai putine fata de anii trecuti, asa ca la toamna trebuie sa-mi innoiesc gradina :wink: ..
 

nick1971

Active Member
iar a venit Eli cu frumuseti :D sa te bucuri de ele!
nici la mine nu mai infloresc toate din cele din anii trecuti, noroc ca am mai pus in toamna, dar in toamna asta sigur completam :)
 

Dea

Active Member
Cornelia, cea alb cu verde trebuie sa fie una tip papagal, asteptam cu nerabdare poze!
Eli, sunt superbe! Astea pline sunt spectaculoase, plus ca floarea tine destul de mult timp! :D
 

popescu gp

Well-Known Member
plante ierboase de gradina

Cred ca ,cu lalele Ice este o pacaleala una a inflorit dar are doar cateva dungi de rosu si interiorul alb;astept sa le vad si pe celelalte doua.dar cred ca nu vor seamana cu poza.
 

adrianam

Well-Known Member
Singurele care au inflorit si la mine:



Mai am cateva cuiburi dar nu stiu de ce, nu au facut flori deocamdata.
La toamna insa sper sa nu ratez startul la achizitia de bulbi de lalele! :rofl:
 

elipopa

Active Member
Multumesc fetelor, eu nu mai cumpar din astea olandeze ca am ramas cu foarte putine! Vreau sa iau din astea autohtone, am vazut in oras niste gradini cu lalele de am ramas paf!!
Chestia e ca nu gasesc, anii trecuti veneau babaute cu ele in piata, am cautat si in toamna si nu am mai gasit si nici acum primavara, prefera sa dea numai florile taiate!!!
 

anasstasia

Active Member
Asta vroiam si eu sa spun: de unde sa le cumperi? Ca si eu vreau dintre cele asa zis taranesti, insa in magazine este clar ca nu gasim...
 

elipopa

Active Member
Mai cautam, n-avem ce face! Singurele olandeze care nu m-au dezamagit s-au inmultit si fac multe flori in fiecare an au fost cele din grupa Greigii eu am numai Pinochio si din grupa Kaufmanniana eu am Stresa!Cred ca o sa caut din grupele astea doua si alte soiuri!!
 
anasstasia a spus:
Asta vroiam si eu sa spun: de unde sa le cumperi? Ca si eu vreau dintre cele asa zis taranesti, insa in magazine este clar ca nu gasim...
In perioada asta sunt batrane cu tot felul de rasaduri si bulbi, in piete. Chiar ieri am vazut la Piata Moghioros[rasaduri, muscate frumoase si ieftine, zambile], Ghencea[crizanteme, tufanele, bulbi de narcise], etc.
 
Sus