Lalele

nicol

Member
Re: plante ierboase de gradina

popescu gp a spus:
Cred ca ,cu lalele Ice este o pacaleala una a inflorit dar are doar cateva dungi de rosu si interiorul alb;astept sa le vad si pe celelalte doua.dar cred ca nu vor seamana cu poza.
O fotografie, sa vedem si noi cum arata? :D Eu abia asteptam toamna sa cumpar si eu Ice Cream!
 

nicol

Member
Anul acesta am avut si eu putine lalele inflorite. La mine, majoritatea sunt "taranesti". Culmea, tocmai acestea au inflorit slabut, aproape deloc. Am intrebat experta(socrela) care mi-a dat bulbii si aceasta mi-a zis ca trebuiesc rarite sau ca bulbii sunt prea ingropati. Daca un bulb are multi pui in jur, tentinta e sa infloreasca slab, aproape deloc. Cu toate acestea, la ea sunt foarte dese, dar au si flori.
Lalelele olandeze pe care le am eu, 3-4 soiuri, au inflorit cu o singura exceptie in fiecare an(plantate2008).
Exceptia o constituie un soi de lalele gigant rosii. Au inflorit frumos pana acum doi ani. Anul trecut, acolo unde plantasem un bulb, era o lalea mult mai mica la dimensiuni, cu vreo trei pui in jurul ei. Anul asta puii erau si mai multi, dar nici macar o floare. Drept urmare(bine sau rau, nu stiu), acum vreo doua saptamani am scos laleaua, am separat puii si am replantat-o. Evident, acum cativa ani i-am dat si soacrei un bulb de giganta. Si la ea au aparut puiuti, dar puiutii ei au si flori( am numarat patru boboci acolo unde plantase un singur bulb). Care sa fie explicatia?
Neavand stare, am cam rascolit pe la radacina lor! Am observat ca la ora actuala sunt mult mai adanc ingropate fata de adancimea la care le-am plantat eu. Cred ca le voi scoate si le voi replanta si pe acestea(ceva mai la suprafata). :?
 

adrianam

Well-Known Member
elipopa a spus:
Mai cautam, n-avem ce face! Singurele olandeze care nu m-au dezamagit s-au inmultit si fac multe flori in fiecare an au fost cele din grupa Greigii eu am numai Pinochio si din grupa Kaufmanniana eu am Stresa!Cred ca o sa caut din grupele astea doua si alte soiuri!!
Mai tii minte de unde le-ai luat?
Adica se gasesc in magazine gen Baumax, Praktiker?
 

elipopa

Active Member
adrianam a spus:
elipopa a spus:
Mai cautam, n-avem ce face! Singurele olandeze care nu m-au dezamagit s-au inmultit si fac multe flori in fiecare an au fost cele din grupa Greigii eu am numai Pinochio si din grupa Kaufmanniana eu am Stresa!Cred ca o sa caut din grupele astea doua si alte soiuri!!
Mai tii minte de unde le-ai luat?
Adica se gasesc in magazine gen Baumax, Praktiker?
Eu le-am luat din Kauffland acum trei ani, la noi e singurul supermarket care aduce bulbi!
 

aleynad

Active Member
Moderator
Nicol, si eu aceiasi probelema o am cu lalelele: au facut o gramda de pui si de abia 1-2 flori :( Am de gand sa le pun semn pe culori si dupa ce se ofilesc, trec la separare ca nu se mai poate :)
Necazul meu este ca am pierdut toate lalelele negre Queen of Night si banuiala mea cade pe o nesuferita de cartita :x
 

nick1971

Active Member
eu am pus in primavara trecuta lalele negre luate de la simfonie, anul trecut n-a rasarit nimic, nici nu stiam unde le-am pus, anul asta au iesit decat frunze :(
 

miki70

Active Member
Cornelia dunt superbe mai ales in grup. Tu mai ai si acum zambile?? Ale mele s-au dus de mult.
Claudelu a venit primavara si la tine? :) Imi plac f mult primele 2 , sunt mai deosebite. Am si eu una asemanatoare cu prima
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Noi, dar inca n-am identificat soiul:



Locul care imi place cel mai mult:












In inima florilor



Un colt de gradina:

 

claude

Well-Known Member
Moderator
Uau, nici nu stiu la care sa ma uit, ce ploaie de lalele :hipnotizat:

Mikishor, ale tale care seamana cu a mea :rofl: cred ca se numesc Claudia :wink: Nu fac misto, am avut si eu sunt asemanatoare cu ce am eu acum, ale mele sunt Ballade, eu le cumparasem pentru ca le chema ca pe mine :rofl: a doua se numeste Gavota, e o lalea minunata, parfumata, se inmulteste bine, are numai calitati, merita un loc in gradina, e de incredere :wink:
 
Sus